Mikä varalämmitys klapikattilaan?

Kattila on Arimax 35 alapalo-klapikattila, jonka perään on asenettu 3000 litran lämminvesivaraaja. Kattilan kyljessä on aukko johon saa istutettua esim. pellettipolttimen. Kattilaan ei saa asennettua vastuksia. Kattila lämmittää taloni kyllä ilman varasysteemejäkin, mutta ei tietenkään päivätolkulla jos sattuu vaikka sairastumaan tai innostuisi lähtemään vaikka lomailemaan. Pellettipoltinkin vaatii aika-ajoin paikallaoloa.
8375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

öljy

Äänestä

Jos varajärjestelmän käyttö hyvin satunnaista, niin paras vaihtoehto on sähkövastus sinne varaajaan, talon koosta riippuen joko 6 tai 9 kW:a.. Vastus maksaa luokkaa 300 euroa ja asennus päälle, jotkin pellettisysteemit maksavat helposti 2500-3000 euroa. Ja vastuksen voi aina pistää valmiuteen, jos sattuu viipymään esim. kyläreisulla suunniteltua pidempään, vastus menee automaattisesti päälle, kun varaajan lämpötila laskee alle säädetyn.

Äänestä

Sähköä olen ajatellutkin mutta hieman on muttia matkassa.
Varaaja on asuintalon kellarissa ja kattilahuone aittarakennuksessa kuinka sen ja sinne menevät putkistot pitää sulana ja lämpimänä. Varaaja on itsetehty jossa ei ole yhteitä vastuksille, koko systeemi on avonaisen paisunta-astian myötä pelannut tyydyttävästi kymmeniä vuosia. Ajatukseni olisi laittaa sähkökattila mutta taitaa olla viisaampi tyhjätä varaajaa hieman ja poltoleikata vastuksille yhteet varaajaan. Pysyyhän se pannuhuonekkin lämpöisenä ajastamalla latauspumppu pyörimään aika-ajoin varaajan ja kattilan välillä.

Äänestä
  • Mihinkäs tuo Meyervastus kattilassa asennetaan? Sähkökattilan suhteen asennus on helppo varaajasta asuntoon lähtevään linjaan. Hintaa kyllä näky sähkökattilalla olevan. Talossa 3x25 pääsulakkeet ja sähkönkulutus suhteelisen isossa ja vanhassa talossani vuodessa noin 7000 kw, joten olisihan nyt paikka nauttia sähkön tuomasta varasähkö-lämmöstä.

    http://profil.fi/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=1

    Äänestä

Jos kattilan ja kanaalin pidät sulana niin joku sulku varaajan luokse ja sitten putkea lämmittämään. Hommassahan riittää että vesi pysyy sulana eikä sen taria olla edes kuumaa. Katso vaan ettei turhaan vesi kierrä varaajan kautta.

Äänestä

Laita järjestelmään pieni lisävaraaja johon voit kytkeä vastuksen kiinni. Sen ei tarvi olla kuin vaikka 300litrainen. Jatkuva kierto pumpulla niin ei pääse vesi jäätymään.

Varaajassa on yleensä käyttövesikierukka valmiina, niin siihen voit kytkeä vaikka aurinkokeräimet niin pääset kesäajan lämmitystyössä helpolla.

Äänestä
  • Tuo on järkevä ehdotus. Lisäarvoa tuon pienen varaajan asennuksella tulee vielä jos mahdollinen sähköhäiriö yllättää puilla lämmittäessä, niin tätä panskarissa olevaa (kahdella 6 kw sähkövastuksella varustettua) varajaa voi suluttaa ja aukaista vapaakierrolle kattilan välille vipuhanalla ettei kattila keitä. Sehän olisi samalla uusi innovatiivinen kylmäakku kiehumisen varalta. Kellarissa oleva 3000 l varaaja kun vaatii aina sähkön latauspumpulle ettei kattila keitä. Käyttövesi taloon tulee isosta varaajan kierukasta sähköboilerin avustamana. Jes!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ari-maksimus kirjoitti:

Kattila on Arimax 35 alapalo-klapikattila, jonka perään on asenettu 3000 litran lämminvesivaraaja. Kattilan kyljessä on aukko johon saa istutettua esim. pellettipolttimen. Kattilaan ei saa asennettua vastuksia. Kattila lämmittää taloni kyllä ilman varasysteemejäkin, mutta ei tietenkään päivätolkulla jos sattuu vaikka sairastumaan tai innostuisi lähtemään vaikka lomailemaan. Pellettipoltinkin vaatii aika-ajoin paikallaoloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu