Kertokaapa nyt miten sen käytännössä toteutetaan.
Olen rappusiivooja ja haen aamulla pesukoneesta mopit jotka ovat vielä nihkeitä,
Kun niillä moppailen, niin onko se nyt sitä vedetöntä siivousta?
Otanko mukaan suihkepullossa laimennettua pesuainetta jota suihkutan moppiin tai suoraan lattiaan, jos on vaikeampi lika?
Vedetön siivous?
8
2286
Vastaukset
- toinen siivooja
Tätähän se vedetön siivous on.
Jos käyt useammassa kohteessa päivän aikana, niin talvella mopit ehtivät jäätyä ja kesällä saattavat alkaa haisemaan, mikäli käytät näitä aamulla koneesta otettuja.
Jokaisessa kohteessa erikseen täytyy kostuttaa mopit kastelemalla pesuaine- liuoksessa ja puristamalla mahdollisimman kuiviksi taikka sitten käyttää suihkepulloa kostutukseen. Suihkepullo tietenkin mukaan vaikeimmille tahroille. - vedetön
vedetön siivous tarkoittaa sitä ettei kuljeta mukana vettä jossain sangossa ja pyyhkeet siellä lillumassa, vaan että ne pyyhkeet kostutetaan/nihkeytetään ohjeiden mukaisesti. toki vesipullo/puhd.ainepullo voi olla ja yleensä kannattaakin olla mukana vaikeammille tahroille.
- vedetön siivous=
pyhitään vain pölyt
- ykslomalla
Oisko kumminkin sirottimen oloinen kostutuspullo parempi- siitä saa ilman rasitusta käyttöliuoksen hyvin!
Ja rikkasettikahvat? Kohteissa joissa ikivanha välinesatsi, oi zessus, miten käy käteen lakaistessa hiekkoja...
Vedetön on sitä, että kuivasta kostutetaan- ei sitä, että pöpö kuskataan pinnoille kosteissa liinoissa muovipussissa tms.
Hyvä systeemi. Vesi kun- painaa. - vedetönsilmänkääntö
Olen yhden kesän ollut siivoojana, ja kyllä tämä vedetön siivous on yksi fuskausten kuninkaista. Kohteenai oli kerrostaloalueita, ja kaikki paikat täynnä jotain sylkeä, pissatahraa, olutlaikkuja ja kahviläikkiä. kulje siinä sitten suihkepullolla naurattamassa itseä ja muita. Hommaa kattelin mututaman päivän, ja sitten riitti. Terve järki esiin, ja käyttöön Vesisaavi, pesuaine ja perinteinen satoja vuosia toiminut tekniikka - ainoa joka tosipaikoissa toimii. Sain muuten esimiehen kautta välitettyä kiitosta siivustyöstäni alueella asukkailta, että sitä rataa... olisikohan pitänyt kertoa kesän päätteeksi, miksi (=hänen omien väärien työohjeidensa noudattamattomuus=asiakastyytyväisyyden nousu)
- Ammattilainen24
Mopit voi kostuttaa esim pesukoneessa pienimmällä linkousnopeudella tai sitten kastella moppi puoliksi ja taita märkäpuoli kuivanpäälle ja niitä sankoon päällekkäin.
Vesisanko Moppi on epähygieenisintä hommaa ja eikä anna kovin nykyaikasen kuvan siivouksesta ja pitkä aikasella toiminnalla ranteet huutaa.. - Siivoojatar Häme
Nihkeä tarkoittaa että mopissa on prosentuaalisesti tietty määrä nestettä ja näille eri kosteuksille on eri arvot kuinka paljon sitä nestettä pitää olla.
Minulle opetti eräs kokenut siivooja sellasen tavan, että ensin sopiva määrä moppeja pussiin sitten sinne pussiin sopiva määrä nestettä jossa voi olla pesuainetta, mutta se ei ole välttämätöntä nykyään suhteessa. Tätä liuosta siis laitetaan pussiin tietty määrä. Tämän jälkeen pussia pyöritetään hetki jotta se neste levittyy tasaisesti kaikkiin moppeihin ja kun käyttää niitä moppeja niin pussin pohjalta yksi kerrallaan.
Moppipussin voi laittaa ämpäriin, jotta asiakkaalle jää mielikuva että siivoat sillä vanhalla tutulla tavalla. Asiakkaila on paha tapa valittaa siivoojasta joka siivoaa vedettömällä siivouksella. Ihmiset eivät vaan ymmärrä. - Anonyymi
Juuri näin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814068
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122128Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?371301Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941166- 1141106
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80678Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80663- 63643