On teillä miehilläkin kusta päässä, kun ette kelpuuttaisi sitä rumaa naista, joka ei osaa voileipiä tehdä tai teitä maasta taivaisiin ylistää ja ehkä rumakin olisi.
Ehkä se olisi teidän ainoa vaihtoehtonne.
Kitisette vain, koska ette hyväksy kohtaloanne. Haluaisitte olla samaa, kuin sosiaaliset naiset. Mikä olisi kaikista loogisinta? Mennä tekemään niin!
Ehkä se olisi teidän ainoa vaihtoehtonne.
Kitisette vain, koska ette hyväksy kohtaloanne. Haluaisitte olla samaa, kuin sosiaaliset naiset. Mikä olisi kaikista loogisinta? Mennä tekemään niin!
Vastaukset 44
Vanhimmat
Miehille kuuluu oikeus käyttää ketä tahansa naista kuten tahtoo, milloin tahtoo. Arabimaissa asioiden järjestys on vielä kutakuinkin oikea.
Hyvä, että olet asian jäljillä.
Olemme kuitenkin modernisoitunut. Täällä on elettävä kaiketi mahdollisimman epäluonnollisella tavalla. Oletin sinun jo huomanneen tämän.
Epäluonnollisuus on asiantila, joka tulee muuttaa, sen sijaan, että siihen sopeutuisi.
Muuta sinne sitten!
Ei siellä riitä naiset kaikille. Täällä niitä on, mutta ne pitää ensiä koulia oikeille tavoille. Pitäähän koiratkin kouluttaa. Kaikkien miesten pitäisi havahtua näyttämään naisille, missä heidän paikkansa on.
Ihminen on äärimmäisen sopeutuva.
Kokeile.
Nainen on ihminen, ja siten äärimmäisen sopeutuva. Mielelläni sopeuttaisin jonkun naisen takaisin luonnolliseen osaansa tässä maailmassa.
Tuo ei ollut enää fiksua, vaan sovinistista.
Et siis oikeasti ajattele, vaan mielipiteesi kumpuaakin katkeruudesta eli tunteista.
Sovinistista tai ei, yhdentekevää. Naisten ja miesten edut ovat samaan tapaan ristiriidassa, kuin työnantajan ja työntekijän edut. Tiettyä synergiaa on olemassa, mutta kun toinen osapuoli pääsee niskan päälle, toinen osapuoli kärsii. Nykyisessä länsimaisessa kulttuurissa mies kärsii. Haluan asiaan muutoksen, keinoilla ei ole merkitystä.
Olen nainen ja minäkin kärsin.
Niin, tämä naisten tasa-arvon ajaminenhan johtaa siihen, että mistään tasa-arvosta ei kumminkaan voida puhua, koska naisten asema on parempi, kuin tavallisten miesten. Kaiken aikaa puhutaan naisten aseman parantamisesta, mutta kukaan ei tajua, että myös tavallisen miehen asema on huono verrattuna naisiin ja niihin muutamaan adonikseen, jotka ovat edustavinaan koko miessukupuolta.
Ei.
Toivoisin itsekin, että kaikki palautuisi luonnolliselle tasolle. Nykyinen meno ahdistaa,ainakin minua. Siksi valitankin.
Kyllä luolamiesajoillakin kauniit naiset on saaneet ryhmän johtajia ja muuten parhaita miehiä, eikä ole joutuneet huonoimpia ja ei-halutuimpia ottamaan.
Montakohan naista sinäkin muka olet kouluttanut? Taidat kouluttaa sitä oikeaa kättäsi, ellet sitten ole vasenkätinen..
Et tajua jutun pointtia, joten pyydän sinua poistumaan ketjusta. Sinulla ei ole mitään annettavaa.
Miksi miesten pitäisi kelpuuttaa ylipäätään ketään? Jokainen aloittaa suhteen sellaisen ihmisen kanssa josta on aidosti kiinnostunut, ulkonäköä myöten. Säälistäkö jonkun pitäisi omasta mielestään ruma nainen ottaa? Miksi ottaa rumaa kun saa (jos oma ulkonäkö on hyvä) kauniinkin?
Ongelma on se, että naisilla on mahdollisuus valita. Jokainen vapaasta tahdostaan yksin oleva nainen vie mahdollisuuksia pois miesten elämästä.
Sinä naisen aivot, eli mies.
Voisitko mahdollisesti pysähtyä miettimään sitä, että miksi naiset ovat vapaasta tahdostaan yksin?
Avaisit mahdollisuuksia itsellesi.
Totta, vaikka mies olisi komea, rikas mitä tahansa niin naiset tekevät sen lopullisen valinnan ja päättävät siitä, kelpuuttavatko miehen kumppanikseen vai eivät.
Minuako tarkoitit? Olen nainen.
No sitten en tarkoita sinua.
Tuon miettiminen on turhaa. On vain huomattava, että tällaisten vapauksien suominen naisille oli suuri virhe miesten onnellisuuden kannalta, kun mietitään suurta kokonaiskuvaa.
On siinä eroa jos on 100 kg keijukainen ja 70 kg keijukainen. Se 100kg keijukainen tuskin jaksaa lenkille lähteä joten sellasta en huolisi. Se 100 kg keijukainen tuskin osaa itsestään huolehtia ja sellasta pullaa syövää keijukaista en ottais.
Okei, tämähän selvä.
Minäkään en ottaisi noin vaativaa miestä, joka muita arvostelee.
Ähh, lapsena oli hauskempaa kun vaan ihastui.
En minäkään ottaisi sinua, kun haukut muita ilman syytä.
Jos oikein tarkasti katsot, en ole täällä nimitellyt ketään. Olen kertonut omia mielipiteitäni ja Suomi on vapaa maa. Jos sinä et kestä sitä, niin missähän se ongelma voisi olla?
Mutta tuskin kukaan on lapsenakaan ihastunut lihavaan. Tuskin itsekään ihastuisit lihavaan mieheen joten miksi mies ei saa olla pitämättä lihavista naisista ja ilmoittaa sen suoraan? Lihavuus ei sytytä seksuaalisesti eikä millään tasolla, ei läski tunnut kivalta kosketeltaessa. Pehmeys vartalossa on asia erikseen.
Ihastuin aina niihin ujoihin ja reppanoihin, joita muut tytöt haukkuivat. Siksi minua kiusattiin.
No siis, kysehän ei ole kummankaan sukupuolen kannalta "kenen tahansa" kelpuuttamisesta, vaan sellaisen kumppanin löytämisestä jonka kanssa synkkaa. Siinä ulkonäkö (ja voileivän tekotaidot) ovat toissijaisia, onhan tuo ihminen kuitenkin mielestäsi maailman kaunein (tahi komein). Meillä miehillä on toki tämä suvunjatkamisvietti, joka painottuu "tietynlaiseen" käyttäytymiseen, mutta ei sillä parisuhteita rakennella. Ainakaan kovin pitkäkestoisia.
Aika mielenkiintoisia tässä ketjussa olleet väitteet naisten vapautumisen miehille asettamista "vaikeuksista", tai miksi niitä haluaisi kutsua. Miettikää nyt vähän, aikuiset ihmiset sentään. Eihän tietyn ihmisen vapautta voi rajoittaa sukupuolen perusteella! Vapaus on absoluuttinen, luovuttamaton oikeus.
Ja kyllä, tämän perusteella Suomi ei ole minun mielestäni tasa-arvoinen maa niin kauan vain miehillä on velvollisuus puolustaa maataan. Suomalaisia miehiä riittäisi melko varmasti armeijan tarpeisiin vapaaehtoisellakin asepalveluksella. Vapaaehtoinen se naisillakin on, miksei siis miehillä? Mies, sorrettu sukupuoli!
Jesss!
Tällaisia vastauksia lisää.
EI MUUTEN PIDÄ PAIKKAANSA! Mulle kelpaa kuka tahansa nainen.
komppaan edellä kirjoittanutta mutta tokihan se seinäruusukin haluu sen kylän halutiumman kollin tottakai joka tyttö haluaa sen timmin hyvin varustetun kollin mutta paljonko voitat haukkumalla mitä vähemmälle jääneitä???
Ovatko seinäruusut ihanteesi?
oletko sinä jotenkin vajaa?
Entä oletko sinä, kun vastaat tuolla tavoin selviin kysymyksiin? Miten on?
Niin miten on? Sinäkin vastaat selvään kysymykseen uudella kysymyksellä?
Koska minä kysyin ensimmäisenä kysymyksen ja en odottanut, että siihen vastataan noin idioottimaisella tavalla. Keskity aiheeseen. Niin ovatko ne seinäruusut ihanteesi?
ei se naisesen ulkonäöstä ole kiinni.mulle voi laittaa postia [email protected]
Kyllä se on vaikka miehet muuta väittääkin. Naisen ulkonäkö ratkaisee haluaako miehet edes tutustua. Ei auta hyvä luonne, karisma, sosiaaliset taidot eikä mitkään muutkaan hyvät ominaisuudet auta jos nainen on ruma. Miehiä kiinnostaa naisessa pääasiassa ulkonäkö, vasta sen jälkeen tulee luonne. Miehet aina lässyttävät kaikkea luonteesta ja että millainen naisen tulisi luonteeltaan olla mutta aktuaaliset valinnat osoittavat että ulkonäkö on ratkaiseva tekijä parinvalinnassa.
Näinhän se on.
Suurin osa naisista ei sitä hyväksy ja vaativat aivan liikoja miehiltä.
Minä olen päättänyt tämän takia olla yksin. En halua, että minulta vaaditaan tai että minä vaatisin keltään. Eikö ole ihan hyvä diili?
Kyllä onhan se mutta jos oma ulkonäkösi on riittävä niin sinulla on oikeus haluta kaunista naista.
Ei asia mene niin, että kun ulkonäkö on tietyn tasoinen, se tarkoittaa, että kumppanin pitää olla ulkoisesti saman tasoinen. Itsellä on ulkonäkö ollut aina vahvempi puoli kuin persoona ja olen ihastunut miehiin, jotka ovat olleet suloisia mutta ei välttämättä sillä tavalla komeita, että kaikki naiset lakoaisivat heidän edessään, mutta heillä on ollut muita vahvuuksia, esim. rohkeus, välittömyys ja muita persoonallisuuteen liittyviä ominaisuuksia. Ei naiset katso miehiä niin kuin miehet naisia ulkoisia ominaisuuksia mittaillen, vaan persoonallisuus on ratkaiseva. Sitä paitsi ulkonäkö ja karisma ovat kaksi eri asiaa.
Veikkaanpa, että vastaavasti niitä naisia, joilla itsellä ulkonäkö ei ole se suurin vahvuus, kiehtoo ne komeat ja timmin lihaksikkaat miehet enemmän kuin nättejä naisia.
Jokaisella on oikeus haluta ja saada ihan se minkä kykenee saamaan.
Toki jos liikaa haluaa niin ilman jää, poikkeuksetta.
Jos et itse osaa hommata minkäänlaista naista niin etpä ole naista ansainnut.
Voi voi kun ihmiset alkavat vertaamaan toisiaan keskenään. Miettikäähän nyt siltä kannalta että mikä on käytännössä toimiva kauppa. Jos ette osaa suhteuttaa parisuhdetta kaupankäyntiin ja pidätte sellaista ajatusmallia epäromanttisena, kuinka romanttista on ihmisten vertailu ja halveksunta hänen ominaisuuksien vuoksi?
Ihmisen ei tulisi valita puolisoa "hyvien ominaisuuksien" vuoksi vaan "toimivien ominaisuuksien" vuoksi. Kauneus ei ole toimiva ominaisuus naisessa jos sitä kautta muut miehet alkavat pörräämään naisen ympärillä ja miehellä kuluu aikaa toisten miesten hätyyttämiseen. Jos nainen ei osaa tehdä voileipiä, mihin tätä naista tarvitaan? Kaikki miehet eivät tarvitse naista voileipien tekoon ja tämän vuoksi jokaisen tulisi valita kumppani sen mukaan mihin itse henkilökohtaisesti tarvitsee kumppania. Enkä tarkoita sitä etteikö nainen saisi yhtälailla valita millaisen miehen kelpuuttaa.
Lopettakaa kitinä ja ottakaa semmonen apuri omaan suhteeseen mistä on apua omaan elämään. Kyllä minä ainakin mielelläni autan toisia ihmisiä jos siitä ei ole liikaa vaivaa omaan elämääni. Jos voin yhdellä kertaa laittaa ruokaa kahdelle ihmiselle sillä aikaa kun toinen ihminen laittaa vaikkapa omat pyykkini pyykkikoneeseen, saattaa tällainen työjärjestely tuoda loppujen lopuksi enemmän vapaa-aikaa. Prinsessat vaativat puolisokseen täydellisen miehen, mutta he jäävätkin lopulta yksinäisiksi tai sitten hyväksyvät parisuhteen missä he kitisevät jatkuvasti puolison virheellisyydestä. Prinssit taas pyörittävät omaa haaremia mistä he valitsevat sen "parhaan prinsessan" jonka kanssa tulee lopulta ero jonka jälkeen valitaan uusi prinsessa jonka kanssa tulee jälleen ero.