Baana VS. Elisa

Kysyjä

Kumpi kannattaisi Oulussa ottaa Baana taloyhtiö vai Elisan ADSL (512/512) liittymä?

6

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdottomasti

      >Kumpi kannattaisi Oulussa ottaa Baana taloyhtiö?

      -Tuo Baana jaettu nettiyhteys eli se on sitä hitaampi mitä enemmän ihmisiä on yhtäaikaa koneellaan.

      -Ota ehdottomasti Elisan ADSL (512/512) liittymä niin saat yksin tuon 512/512 nopeuden, eikä nopeutesi ole riippuvainen muista käyttäjistä!

      • Laajakaista

        ole jaettu vaan sinulle tulee 10/10 meganen yhteys. Joten ehdottomasti ota Baana.

        ps. nopeudet ovat aina riippuvaisia käyttäjämääristä.


      • Make
        Laajakaista kirjoitti:

        ole jaettu vaan sinulle tulee 10/10 meganen yhteys. Joten ehdottomasti ota Baana.

        ps. nopeudet ovat aina riippuvaisia käyttäjämääristä.

        Jos kyseessä on taloyhtiön liittymä on se todennäköisimmin jaettu yhteys, jonka nopeus riippuu aina senhetkisten käyttäjien määrästä. ADSL yhteys taas on ns. taattua kaistaa, jolle luvataan palveluntarjoajalle saakka tietty nopeus käyttäjämäärästä riippumatta.


    • heka

      Mieti tarkkaan ennenkuin ostat Elisan, itselleni kävi näin: Tilasin liittymäni 18.3.04 jonka jälkeen elisalta ei kuulunut viikkoihin mitään. Monien kyselyiden ja utelujen jälkeen asennus piti tapahtua aina "ensiviikolla". Vihdoin ja viimein asentaja sitten saapui 2.7 laatikko kainalossa oven taakse. Jätti laatikon käteen ja totesi että tohon kaapelipariin se pitäisi sitten kytkeä, mutta jos hän sen tekee niin se tulee kyllä kalliiksi. Niinpä kytkentä ja johdonveto ja rasian asennus jäi minun tehtäväkseni. Homma toimi hienosti kuukaudenpäivät kunne 3.8 yhteys katkesi.
      Elisa lupaa että korjaaja saapuu paikalle 5 pv. sisällä mutta eipä ole näkynyt vaikka on yritetty kiirehtiä. Sen verran olen itse tutkinut linjat että talon sisällä ei ole vikaa vaan se on elisan linjassa mikä tulee taloon sisälle. Vähintä mitä voisi odottaa että Elisa edes hyvittäisi laskussa sen ajan kun yhteyttä ei ole mistä maksetaan mutta ei kuulemma hyvitä. Että sellaista.

    • vastaaja

      Jos toi taloyhtiö-yhteys on pna-tyyppinen, niin pysy erossa siitä. Se tekniikka ei vaan toimi. Yhteydet tulee olemaan poikki vähän turhankin usein. Toisaalta mä ainakin kartan Elisaa kun ruttoa, paskin yhteys mitä mulla on ikinä ollut. Ei toiminut eikä mitään hyvityksiäkään saanut.
      Ja loppuun pieni mainos :). jos teillä on saunalahti siellä, niin ota niiltä adsl! Tää on ollut mulla n. vuoden. Tänä aikana yhteydet on ollut poikki kerran, ja sekin vaan sen takia kun paikallinen puhelinyhtiö meni vetäsemään piuhat poikki. Lisäksi niiden asikaspalvelu on parantunut selvästi, olin just yhteydessä sinne mailillä ja vastaukset tulee parin tunnin viiveellä. Ja tietysti vielä, kun tää on selvästi edullisinkin mitä ainakin täältä löytyy (en siis ole Oulusta).

    • Cool

      Jos taloyhtiössä ei ole käyttäjiä hirmusesti niin siinnä tapauksessa se kannattaa ottaa esim. itselläni on baana liittymä, joka jaetaan asukkaiden kesken (vdsl) mutta kyseisessä talossa olen onneksi ainut käyttäjä :D ja joihinkin saa 10/100Mb liittymän ! taloyhtiön liittymä on vähintään 10/10 joten kyl sen pitäs riittää oikeen hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      133
      2856
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      57
      1868
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      95
      1832
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      302
      1781
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1634
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      117
      1215
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe