Onko järkeä muuntaa exFAT kovalevy NTFS kovalevyksi. ExFAT kovalevy ei toimi kuin windows 7 käyttöjärjestelmän tietokoneessa kun taas NTFS kovalevyt toimii kaikissa käyttöjärjestelmissä ja laitteissa.
Miksi kovalevy on formaatissa jota kaikki käyttöjärjestelmät ja laitteet eivät tunnista. Onko edes mahdollista ja miten muuntaa kovalevy toiseen formaattiin.
Miksi kovalevy on formaatissa jota kaikki käyttöjärjestelmät ja laitteet eivät tunnista. Onko edes mahdollista ja miten muuntaa kovalevy toiseen formaattiin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En tiedä muunto-ohjelmaa olevan olemassa. Joudut varmaan laittamaan tikun sisällön muualle väliaikaisesti talteen ja alustamaan tikun johonkin toiseen tiedostojärjestelmään.
NTFS on aika kelvoton tiedostojärjestelmä muistitikkuihin monestakin syystä
ExFAT toimii jo XP:ssä viimeistään kun viimeisin ServicePack (3) on asennetuu ja senhän pitää olla joka tapauksessa olla asennettuna jos sillä XP koneella on aikomus mennä nettiin.
tikusta ja toinen kovalevysta, ota noista nyt selvää. Kyse kuitenkin ilmeisesti usb-muistista. Varmin tapa että toimii joka paikassa on fat32 tai mistäpä minä tietän.
FAT32 toimii tosiaan joka paikassa jos FAT32:n muut rajoitukset eivät tule vastaan.
Mutta tässähän oli kyse kovalevystä ja siihen paras formaatti Windows ympäristössä on NTFS. Tuo ExFat on tosiaan hyvä muistitikuille.
""""Onko järkeä muuntaa exFAT kovalevy NTFS kovalevyksi. ExFAT kovalevy ei toimi kuin windows 7 käyttöjärjestelmän tietokoneessa kun taas NTFS kovalevyt toimii kaikissa käyttöjärjestelmissä ja laitteissa. """
Tämä on semmoista hewonlantaa, että taitaa olla käänteinen Linux aloitus.
""Mutta tässähän oli kyse kovalevystä ja siihen paras formaatti Windows ympäristössä on NTFS. Tuo ExFat on tosiaan hyvä muistitikuille. ""
Osaako Vapunen perustella tätä jotenkin?
(Se ei ole perustelu, että ExFAT tehtiin alunperin muistitikkuja ajatellen)
http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-121/1_tb_ulkoinen_kovalevy_ntfs_fat_vai_exfat-794491/
Ja itse en näe mitään lisäarvoa jos alustaisin kovalevyni ExFat formaattiin. Itseasiassa Windows XP ei ainakaan heti tue kyseistä formaattia vaan siihen pitää asentaa jokoin ohjelma. ( Testattu XP Pro Sp3 käyttiksellä johon on asennettu kaikki WP päivitykset).