tikku muualta kuin saunikselta?

kannattava??a

"Saunalahden myymät tikut eivät ole sim-lukittuja" onko toi totta?

eli jonku paremman tikun ostaisin?

6

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkänäinseon.

      Yleensä kun hommaa esim. 24kk sopparin ja tikku kaupanpäälle, ne voi olla lukittuja, ja lukitus sitten puretaan 2 vuoden kuluttua. Mutta molempia löytyy, lukittuja ja ei-lukittuja. Ja tämä sama kaikilla operaattoreilla. Lukituksen saa tietää kun kokeilee toisen operaattorin sim korttia, niin lukittu tikku ei sitten toimi.

    • ei lukittuja

      Yksikään tikku ei ole lukittu.Silloin jos käyttää toisen operaattorin tikkua pitää ajaa sen tikun ohjelmisto ja itse asetukset sekä poistaa toinen ohjelma.Aina siis sen tikun ohjelmisto koneelle jota käyttää ja itse asetukset laittaa ja ne löytyy operaattorin sivuilta.

      • lukotpois.

        Kyllä se itse tikkukin voi olla lukittu, tuolla voi lukituksen purkaa Huawein tikuista. Imei koodi täytyy tietää.
        http://a-zgsm.com/huawei.php


    • höööpö

      eli oisko kannattavaa ostaa parempi tikku? vaikuttaako tikun sisäiset antennit miten?

    • eljii

      kesällä 2009 saamani tikku (E230, Sonera) ainakaan ei onneksi ollut lukittu. Sopimuksen uusimisvaiheessa olivat ottaneet käyttöön vähäjärkisen matalat latausrajat. (Vajaan viikon gigatavumäärän olisi pitänyt riittää kuukaudeksi)

      Uuden sopimuksen erehdyin tekemään Saunalahden kanssa ja A-Link 3G-reitittimen toimimattomuuden vuoksi otin DNA:lta toiseen läppäriin varayhteyden, jolla E230 toimi laakista.

    • tiettävästi on ihan tikuissakin lukituksia mutta vähintäänkin mukaan tuputettu (usein monipuolisesti hankala) yhteysohjelmisto pyrkii sitomaan operaattoriin. Windows 7:ään asti toimi kiva MWconn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe