Saunalahti katkaisi netin, siitä mitään ilmoittamatta

On nyt kulunut 2-3 viikkoa, siitä kun yritin mennä kannettavalla koneellani nettiin. Tuli vastausilmoitus: "yhteys katkaistu".

Minä olin 2 kk ilman konetta, ja maksoin 2x25€ eli yht 50€ Saunalahdelle eli Elisalle.

Saunalahti (Elisa Öyh) ei ilmoittanut, esim. kirjeellä nettiyhteyden katkaisusta.

Olen menettämässä työtilaisuuksia, ja juuri tämän vuoksi. Aion olla vaatimassa Elisalta vahingonkorvauksia tästä asiasta.

Minulla on edunvalvonta, enkä siksi voi maksaa itse laskujani. Mikäli olisivat olleet maksamatta, siitä tiedon olisi pitänyt saapua.

Tämän edisoodin jälkeen en enää koskaan tilaa mitään yhteyttömyyksiä: en Elisalta, enkä Saunalahdelta. Palvelu on pahempaa kuin huonoa!

6

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksoin siis turhasta netistä 2 kk ajan. Soneran yhteys olisi ollut minulle täysin ilmaista.

      Siitä en tiedä, että mitenkä on koneen vaihtaminen voinut vaikuttaa yhteyksien katkemiseen.

      SIM-korttia testattu myöskin matkapuhelimen avulla. Se ei kytkeytynyt verkkoon.

      • Ohjelmisto (laajakaista) on purettu ja uudelleen ladattu useaankin kertaan, sekä kaikki suositellut elvytys-mekanismit kokeiltu. Ei lainkaan tulosta näistä. Yhteys on ja pysyy poikki.


      • Assamies kirjoitti:

        Ohjelmisto (laajakaista) on purettu ja uudelleen ladattu useaankin kertaan, sekä kaikki suositellut elvytys-mekanismit kokeiltu. Ei lainkaan tulosta näistä. Yhteys on ja pysyy poikki.

        Jk. -Tätä varten varmaan, Elisa Öyh jakaa omistajileen jättiosingot???


    • Hmm.

      Kyse on siis Saunalahden mobiililaajakaistaliittymästä? Jos SIM ei toimi muussa laitteessa, niin taitaa tosiaan olla liittymässä ongelma.

      Mistä tiedät varmaksi, että nettiyhteys on katkaistu nimenomaan Saunalahden toimesta, ei edunvalvojasi toimesta? Miten sait sen ilmoituksen, tekstiviestinä vai miten?

      Kai olet ollut edunvalvojaasi yhteydessä ja kysynyt onko laskut maksettu tai onko hän irtisanonut nettiliittymäsi jne jne?

    • prepaid asiakas

      Ota ärrältä prepaid netti niin ei katkea ilman syyttä.

    • yes inter njet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      170
      3349
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2151
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      49
      2068
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1971
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      879
    Aihe