Kultakala akvaario !

lovekultis

Moi! Eli mulla 600 l akvaario, jossa asuu siis kolme kultakalaa ja kaksi partamonnia. Mutta asiani oli se, että voinko lisätä kultakalojen kanssa jotain viileänvedenkaloja? Tiiän, että pitäis olla laji-akvaario ja hyväksyn sen (pidän kultakalat aina) mutta oishan se kiva, ottaa jtn muita viileänveden kaloja(saman kokoisia, ettei syö) Kiitoss :D

6

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikku-pikkunen

      Riippuu että mitä viileän veden kaloja? Joitain voi.

    • Kultsi5

      Kai siihen jotain menee, varo vain ettet ota mitään liian pieniä tai sellaisia jotka nyppivät kultakalojen kauniita eviä, herkkiä kaunistuksia kun ovat. Monneja voit kai ainakin turvallisesti lisää ottaa, muuten en oikein tiedä. Menisikö leväbarbi vai nyppisikö se liikaa? Ihanaa huomata kuitenkin joku, joka pitää kultakalojaan sopivan kokoisessa akvaariossa, kiitos siis sinulle siitä!

    • lovekultis

      Kiitos! ajattelin varmaan ottaa niille vielä pari lajikumppania, isompi parvi=aina parempi :) Ja sitten varmasti monneja! :)

    • kultala

      Minulla on ollut parikymmentä vuotta kultakaloja. Vain kaksi kultakalaa sopii samaan altaaseen. Kaksi kalaa on aina altaan kingejä kolmas tapetaan. Kultakalojen kanssa viihtyy hyvin osa tetralajeista esim. neontetra, kardinaalitetra. Hyökkäävämmät tetralajit esim. puna-aavetetra ei sopeutunut kultakala-akvaariooni. Lisäksi akvaariossani on aina asunut rauhallisessa yhteiselossa täplämonnipaariskunta.

      • KKala

        No luulisi tuolla ajalla jo kokemusta karttuneen. Kultakalat elävät hyvässä sovussa ihan parvessakin, vaikka yksilöitä on kaikki ja joku pariskunta voi haluta oman rauhansa. Neontetra ja kardinaalitetra kuuluvat kultakalan ruokalistalle, ei missään nimessä samaan altaaseen sen suuhun sopivia pieniä kaloja. Lisäksi kardinaalitetra on lämpimän veden kala > 25 asteiseen veteen. Monnisetkin mahtuvat vielä kultakalan suuhun, joten ei niitäkään sovi suositella vaikka sulla olisi samaan altaaseen sopinutkin.


    • lovekultis

      Mikä kultakalalaji on paras? perustele :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3398
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1748
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      130
      1497
    4. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      129
      1417
    5. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1349
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1214
    7. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      76
      1041
    8. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      322
      1027
    9. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      1019
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      813
    Aihe