Kultakala akvaario !

lovekultis

Moi! Eli mulla 600 l akvaario, jossa asuu siis kolme kultakalaa ja kaksi partamonnia. Mutta asiani oli se, että voinko lisätä kultakalojen kanssa jotain viileänvedenkaloja? Tiiän, että pitäis olla laji-akvaario ja hyväksyn sen (pidän kultakalat aina) mutta oishan se kiva, ottaa jtn muita viileänveden kaloja(saman kokoisia, ettei syö) Kiitoss :D

6

1171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikku-pikkunen

      Riippuu että mitä viileän veden kaloja? Joitain voi.

    • Kultsi5

      Kai siihen jotain menee, varo vain ettet ota mitään liian pieniä tai sellaisia jotka nyppivät kultakalojen kauniita eviä, herkkiä kaunistuksia kun ovat. Monneja voit kai ainakin turvallisesti lisää ottaa, muuten en oikein tiedä. Menisikö leväbarbi vai nyppisikö se liikaa? Ihanaa huomata kuitenkin joku, joka pitää kultakalojaan sopivan kokoisessa akvaariossa, kiitos siis sinulle siitä!

    • lovekultis

      Kiitos! ajattelin varmaan ottaa niille vielä pari lajikumppania, isompi parvi=aina parempi :) Ja sitten varmasti monneja! :)

    • kultala

      Minulla on ollut parikymmentä vuotta kultakaloja. Vain kaksi kultakalaa sopii samaan altaaseen. Kaksi kalaa on aina altaan kingejä kolmas tapetaan. Kultakalojen kanssa viihtyy hyvin osa tetralajeista esim. neontetra, kardinaalitetra. Hyökkäävämmät tetralajit esim. puna-aavetetra ei sopeutunut kultakala-akvaariooni. Lisäksi akvaariossani on aina asunut rauhallisessa yhteiselossa täplämonnipaariskunta.

      • KKala

        No luulisi tuolla ajalla jo kokemusta karttuneen. Kultakalat elävät hyvässä sovussa ihan parvessakin, vaikka yksilöitä on kaikki ja joku pariskunta voi haluta oman rauhansa. Neontetra ja kardinaalitetra kuuluvat kultakalan ruokalistalle, ei missään nimessä samaan altaaseen sen suuhun sopivia pieniä kaloja. Lisäksi kardinaalitetra on lämpimän veden kala > 25 asteiseen veteen. Monnisetkin mahtuvat vielä kultakalan suuhun, joten ei niitäkään sovi suositella vaikka sulla olisi samaan altaaseen sopinutkin.


    • lovekultis

      Mikä kultakalalaji on paras? perustele :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      224
      8267
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      116
      6167
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5672
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3910
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      68
      3798
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      30
      2968
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      2793
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      2705
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      2677
    10. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2570
    Aihe