Uudehkon auton huolto amiksella?

Kyselisin sellasta, että uskallanko huollattaa uudehkoa autoa (vm -10) ammattikoululla? 40 000 määräaikaishuollosta olis kysymys. Onko niillä siellä mitää takuuta huolloille ja korjauksille? Kannattaisko kuitenkin huollattaa merkkikorjaamolla? Mitä mieltä olette?

nainen kuskina...
9452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vainko uskalluksesta se on kiinni? eiköhän ne osaa huollon tehdä mutta miksi viet autosi sinne jos sinulla on noin uusi auto kyseessä? siinähän pitäisi kuitenkin olla kaikki takuutkin voimassa jos kerran olet sen ihan uutena ostanut... vai kuinka?

Äänestä

Kuules sinä aloittaja herra, ei kannata säästää auton tärkeisä huolloissa viemällä jonnekkin kouluttamattomien finniposkien käsiin. Kyllä kaikki takuut ja tuotevastuut loppuu siihen paikkaan.
Mistä tuollainen typeryys tulee edes mieleesi??
Vaihda autosi halvempaan, niin voit toteuttaa säästö tarpeesi.

Äänestä
  • En minäkään veisi. En mielelläni vanhaakaan autoa ,mutta tiedättekö onko tosiaan niin, että jarrupaineensäädintä ei kyetä korjaamaan korjaamolla ja se vaihdetaan automaattisesti uuteen,mikä maksaa lähes 300 euroa. Oma autoni ei läpäise katsastusta, koska takajarrujen jarruvoimien ero on aavistuksen liian suuri toisiinsa nähden, vaikka muuten jarrut ovat todella tehokkaat. Jarrupalojen uusimisen jälkeen autolla on ajettu alle 10 000 km.jarruvoimat olivat 1,1 knm ja 1,4 knm. Seisontajarru ja etujarrut olivat erinomaiset. Tuntuu hullulta laittaa nyt jarrujen korjaukseen monta sataa euroa, kun ajossa ei ainakaan mitään vikaa huomaa.
    Onko kokemuksia vastaavanlaisesta viasta?

    Äänestä

  • voi minuakin! kirjoitti:

    En minäkään veisi. En mielelläni vanhaakaan autoa ,mutta tiedättekö onko tosiaan niin, että jarrupaineensäädintä ei kyetä korjaamaan korjaamolla ja se vaihdetaan automaattisesti uuteen,mikä maksaa lähes 300 euroa. Oma autoni ei läpäise katsastusta, koska takajarrujen jarruvoimien ero on aavistuksen liian suuri toisiinsa nähden, vaikka muuten jarrut ovat todella tehokkaat. Jarrupalojen uusimisen jälkeen autolla on ajettu alle 10 000 km.jarruvoimat olivat 1,1 knm ja 1,4 knm. Seisontajarru ja etujarrut olivat erinomaiset. Tuntuu hullulta laittaa nyt jarrujen korjaukseen monta sataa euroa, kun ajossa ei ainakaan mitään vikaa huomaa.
    Onko kokemuksia vastaavanlaisesta viasta?

    Anteeksi jarruvoimat olivat 1,1 ja 1,5.

    Äänestä

  • pieni korjaus kirjoitti:

    Anteeksi jarruvoimat olivat 1,1 ja 1,5.

    Kertomuksestasi päätellen toisella puolella takajarrusylinterissä on ruostetta ja se jumittaa jarrumäntää/-mäntiä.
    Kannattaa putsata molemmat puolet.
    Tätä ilmenee vanhemmissa autoissa säännöllisesti.
    En veisi ammattikouluun minäkään autoani, vaikka sellaisen kolmivuotisen kauan sitten kävinkin.

    Äänestä

ei amikseen siellä muuta teeku särkee




ittekki autopuolella 2vuosi menos

Äänestä

Alottaja vastaa
Kiitos vastauksista. Itse olen ollut viemässä merkkihuoltoon, mutta kun kaverit ihmettelee miksen vie amikselle, ku on niin halpaa (ite huollattavat siellä romujansa). Siksi laitoin näin julkisesti kysymyksen. Ymmärrän itekin, että ei vanhalla romulla niin väliä ja sen huolloista ja korjauksista viitti liikaa maksaa, mutta halusinkin kysyä, että huollattaako joku amiksella uudehkoja autoja.

Äänestä

Itse huollan autoni itse niin tiedän että on ainakin hyvin tehty. Ei se huoltaminen mitään rakettitiedettä ole. Uudehkoissa autoissa taas ei kannata huoltaa itse kun takuu loppuu siihen jos leimoja ei löydy huoltokirjasta, mutta vanhat autot kannattaa itse huoltaa.

Ammattikoulussa monet romujansa huoltaa, itse muistan noilta vuosilta että yleensä meille autopuolelle tuli vaan persaukisia autoilijoita, joilla olis ollut varaa enintään bussikorttiin. Ei ainakaan 90-luvulla meidän amiksessa mitään uusia autoja tullut huoltoon, vaan mätiä matolaatikoita.

Toki ne siellä amiksessakin osaa perushuollot tehdä uusiinkin autoihin, kuten sanoin ei se rakettitiedettä ole. Itse kuitenkin ajattelen että jos on varaa ajaa uudella autolla, niin kai sitä pitäs olla varaa sit huoltaa sitä ihan jossain oiekassa huollossakin.

Kysymykseesi siis ei ole yhtä oikeaa vastausta, sillä amiksiakin ja luokkia on eri tasoisia, paljon kiinni kuka on opettajana ja kuinka paljon hän ottaa vastuuta poikien tekemisistä. Sama homma monissa korjaamoissakin, jopa merkkikorjaamoissa kaikkia huoltokohteita ei olekaan tehty, vaikka ne onkin laskutettu. Siksi itse huollan itse autoni, niin tiedän mitä on oikeasti tehty ja ennen kaikkea tiedän että se on tehty hyvin.

Äänestä
  • Semmoinen juttu vain, että ei takajarrujen korjauksesta mitään leimaa mihinkään huoltokirjaan synny eikä kaivata, joten sen voi laittaa kuntoon ihan itse tai teettää kellä hyvänsä, joka on sen verran osaava, ettei tärvele niitä jarruja. Eipä tosin risoja jarruja pysty tärvelemään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos etukäteen kirjoitti:

Kyselisin sellasta, että uskallanko huollattaa uudehkoa autoa (vm -10) ammattikoululla? 40 000 määräaikaishuollosta olis kysymys. Onko niillä siellä mitää takuuta huolloille ja korjauksille? Kannattaisko kuitenkin huollattaa merkkikorjaamolla? Mitä mieltä olette?

nainen kuskina...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu