Ikivanhoja Corelin 2.0 vektoriklippejä

kaipaa neuvoja

Moi,
löysin muutaman vanhan corelin zipatun klippitiedoston muotoa CLH.

Yhdellä vanhalla läppärillä on jopa Corel 4.0 muttei sekään pysty avaamaan noita tiedostoja muokattaviksi, saati nykyinen Corelini versio 9.0. Suora avaus ei siis ole vaihtoehto. (Ei aavistustakaan, miksi näin on.)

Pääsen siihen asti, että voin katsella kuvia Quick Viewillä ja "printata" pdf-tiedostoksi, jonka sitten voin avata Photoshopilla. Mutta kun siinä häviää se kullanarvoinen vektoriominaisuus.

Olisiko jollakulla jokin hieno vinkki, miten voisin avata näitä ikivanhoja juttuja, ettei tarvitsisi ruveta niitä käsin piirtämään bezier-viivoilla.

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helpottunut avaaja

      RATKAISU:

      Tuli mieleeni tutkailla sitä 12 v vanhaa läppäriäni vähän lisää. Koneella sattui olemaan Corel Draw 4.0:n lisäksi Mosaic, jonka avulla sain avattua kuvakansiot.

      Corel Draw 4.0 kykeni avaamaan nämä .cdr 2.0-tiedostot, muttei jostain syystä suostunut tallentamaan niitä cdr-muotoisena, nyt versiona 4.0.

      Kekkasin, että voin kokeilla viedä tiedostot .ai-muotoisina muistitikulle, jolta sainkin ne avattua Corel Draw 9.0:lla nykyisellä koneellani.

      Hyvin toimii, vektorit ja kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      49
      6021
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      263
      5927
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      89
      5736
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      36
      4890
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4729
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      216
      4065
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3751
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      147
      3572
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      31
      3175
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3127
    Aihe