Katoaa ei katoa.

Jänskä juttu, kun uskomme, että Paavalilla oli Pyhä Henki ja kun hän saarnasi, niin ihmisiä tuli uskoon, mutta kun tämä samainen Paavali kirjoitti saarnoja ja kirjeitä, niin niistä ei voinut tulla uskoon, kun Pyhä Henki katosi. Mutta kun puhujaveli taas niistä ry:llä saarnasi, niin ne auttoivat taas uskoon, mutta kun luki ne saarnat Päivämiehestä, niin taas katosi Pyhän Hengen vaikutus. Kummallista?
6101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No on tosi jänskää! Ei voi olla totta!

Äänestä
  • Vai kirjoitettu sana ei ole Jumalan sanaa?

    Mitä Raamattu sitten on, jos ei ole Jumalan sanaa?

    Ja sitä ei lueta VL piireissä.

    Kes.

    Äänestä

>>Jänskä juttu, kun uskomme, että Paavalilla oli Pyhä Henki ja kun hän saarnasi, niin ihmisiä tuli uskoon, mutta kun tämä samainen Paavali kirjoitti saarnoja ja kirjeitä, niin niistä ei voinut tulla uskoon, kun Pyhä Henki katosi.** Mihin ja miksi, missä se kerrotaan, muualla kun Vl saarnoissa.

>>Mutta kun puhujaveli taas niistä ry:llä saarnasi, niin ne auttoivat taas uskoon, mutta kun luki ne saarnat Päivämiehestä, niin taas katosi Pyhän Hengen vaikutus. Kummallista? ** On kummallista, mutta leimallista SRK,lle

Kes.

Äänestä

Aina kun ollaan Jumalan sanan äärellä, Jumalan sanan kuulolla, niin ollaan Pyhän Hengen vaikutuksen äärellä. Ylistys Jumalalle, että saadaan Hänen Henkensä kautta olla yhteydessä Häneen ja saadaan tulla ravituiksi. On ihan sama tuleeko se ravinto kirjoitetun tai suullisen sanan kautta ja sen parhaiten kokee se, joka tulee ravituksi, sanoivatpa muut mitä tahansa. Ei voida yksityiskohtaisesti yksilöidä, miten ja missä Pyhä Henki vaikuttaa, koska se on vapaa kuin tuuli. Emme tiedä mistä tulee ja minne menee.

Äänestä

Muistelen Jeesuksen lähetyskäskyä. Herätyksen ja Jumalan armon voi kohdata ennen kaikkea Jumalan sanassa, sanaa lukemalla. Siihen ei tosiaan tarvita ihmis-välimiestä väliin. Tottakai uskovat ystävät ovat arvokkaita mutta eivät edellytys pelastukselle.

Kun kristinusko syntyi, ei Sanan lukeminen ollut mahdollista, kun ei ollut raamattua eikä muitakaan kirjoja eikä lukutaitoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokke niininen kirjoitti:

Jänskä juttu, kun uskomme, että Paavalilla oli Pyhä Henki ja kun hän saarnasi, niin ihmisiä tuli uskoon, mutta kun tämä samainen Paavali kirjoitti saarnoja ja kirjeitä, niin niistä ei voinut tulla uskoon, kun Pyhä Henki katosi. Mutta kun puhujaveli taas niistä ry:llä saarnasi, niin ne auttoivat taas uskoon, mutta kun luki ne saarnat Päivämiehestä, niin taas katosi Pyhän Hengen vaikutus. Kummallista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu