kielestä

huolestunut

Olen yrittänyt takoa miehelle päähän miksi olisi tärkeää että puhuu lapsilleen vain omaa kieltään. Puhuu sekä että ja pelkään etteivät lapsemme opi hänen kieltään. Leikki-ikäinen kuitenkin ymmärtää isänsä puhetta vieraalla kielellä, koska käyttäytyy isän pyynnön mukaisesti, näin esimerkkinä. Kyse on eurooppalaisesta kielestä. Lastenohjelmia ei sillä kielellä saa, kirjoja saattaisi löytyä. Haluamme että lapset oppivat kaksikielisiksi. Minkäikäisenä lapsella alkaa tulla puhetta heikommalla kielellä???

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chom chom

      Meillä isä on johdonmukaisesti puhunut lapsille vain omaa äidinkieltään. Keskenämme puhumme suomea, mutta ymmärrän myös mieheni äidinkieltä, joten voimme käyttää sitäkin perheen kesken.

      Lapsillamme ensimmäiset sanat ovat tulleet tasaisesti molemmilla kielillä, mutta päivähoidon ja koulun myötä suomen kieli on tullut dominoivaksi ja isän kielen puhuminen on jäänyt, koska suomi luontuu niin paljon helpommin. Emme koskaan ole vaatineet tai pakottaneet lapsia puhumaan isän kieltä, eikä isä ole leikkinyt, etteikö muka ymmärtäisi suomea. Kyse on ollut ensisijaisesti isän oikeudesta käyttää tunnekieltään. Lapsemme ymmärtävät isän kieltä ja ovat myös sitä puhuneet, kun olemme olleet matkoilla isän kotimaassa tai kun olen itse ollut matkoilla ja lapset vain isänsä hoidossa.

      Lapset ovat toki erilaisia, mutta sanoisin, että kaksikielisyys on tosi kova tavoite, jos sillä tarkoitetaan yhtä hyvää tasoa molemmissa kielissä kaikilla alueilla. Meillä ongelmana on ollut mm. isänkielisten leikkikavereiden ja lastenkulttuurin puute, mutta ehdottomasti suurin ongelma on ollut ajan puute: isän on ihan jo pelkästään töidensä takia ollut mahdotonta kompensoida suomen valta-asemaa.

    • doubletlingue

      puhu perheen yhteisellä kielellä -suomi tulee sinulta,isän kieli isältä.
      Jos asutte suomessa kielen tulisi olla suomi,muun maan kansalaisena saada opinnoissa tukea omalla kielellä mutta poikkeuksia on..kansanvälinen koulu ym...
      Lapsi kyllä oppii kielet mutta ei ehkä puheeltaan kehity ikäistensä kanssa kun ei "tajua" heti ..
      Puhu omaa kieltäsi ja pojan isä omaansa-kielen rikkautta -lapselle riittää että välitätte&rakastatte kaikessa

      • taasnäitätotuuksia

        "Lapsi kyllä oppii kielet mutta ei ehkä puheeltaan kehity ikäistensä kanssa kun ei "tajua" heti .."

        Mitähän toikin nyt taas tarkoitti ?
        Meidän poika oli kolmekielinen hoitoon mennessä ja "tajusi" heti missä mennään ja osasi vaihtaa kieltä lennossa puhujan mukaan. Ikäisiään tosin kiusasi muilla kielillä kun ne ei "tajunneet"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe