Mitä näet?

Artis

Mitä näet kun katsot sinulle rakasta ihmistä, sinulle epämiellyttävää ihmistä, ketä tahansa vierasta, vaikka pultsaria kadulla?

Mitä näet kun katsot koiraasi, vierasta koiraa, kukkaa, taivasta, niittyä, merta?

Kukka ON. Se on täydellisessä yhteydessä itseensä ja ympäristöönsä. Sen ulkoinen ja sisäinen ovat yhtä. Se ON. Myös koirani ON.

Miksi ihmisistä on niin kovin vaikea löytää sitä perusolemusta tai miksi niin kovasti haraamme vastaan, haluamme nähdä vain ulkokuoren? Vai onko se vain niin vaikeaa, koska me ihmiset kasaamme niin paljon kerroksia, naamareita sen sijaan kun voisimme vain OLLA, kuten muutkin luontokappaleet. Silti, noista kerroksista huolimatta kaikki OVAT.

On hyvin riemullista tavata ihminen, joka näkee minut ja sen että OLEN. On itse riemullista nähdä ihmisiä joka päivä, OLLA toisen olemassaolon, perusolemuksen todistaja, antaa jollekin kokemus OLLA toiselle ihmiselle, ehkä ensimmäistä kertaa elämässä.

Taisi mennä vähän liian filosofiseksi...vastatkoon ken saa edes hiiren hännänpäästä kii:)

13

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heta

      kun ihminen ON.

      Mistä tiedät, että joku ihminen ON vaan? -Ettei hän ole elämänsä vierestäeläjä.

      • Artis

        Hyvä kysymys. Kaikki OVAT koska me olemme osa luontoa. Oleminen on luonnollinen tilamme, mutta omat ajatuksemme sotkevat sen luonnollisen olemisen, saavat meidät kuvittelemaan olevamme jotenkin erillisiä itsestämme ja muusta luomakunnasta. Tämä on minun totuuteni tällä hetkellä asiasta:)


    • Zorro

      Niin, ihminenhän on kuin sipuli, monta kerrosta, ja kun tarpeeksi kauan kuorii niin itku tulee... Joko kuorijalta tai kuorittavalta. ;)

      Vakavammin... Taidan ymmärtää mitä tarkoitat, EHKÄ.

      Eläimiltä, kasveilta ym. puuttuu keino teeskennellä, olla epäaito, ne ovat onnellisempia yksinkertaisemmassa maailmassaan.

      Me ihmiset harrastamme kaikenlaisia leikkejä, piiloudumme muurin taakse, olemme olevinamme muuta kuin oikeasti olemme. Kuinka moni voi vain OLLA? Onnistuuko se ihmisistä vilpittömimmältäkään?

      On joskus vaikeaa nähdä se että joku vain on, mutta mahdollista. Ja sitten sitäkin antoisampaa.

      Jonkinasteinen itsensä suojaaminen on paikallaan, kunhan sitten edes joskus uskaltaa ne suojuksensa purkaa. Muuten ei sitä aitoa, syvintä yhteyttä toiseen ihmiseen voi löytää. :D Tai ehkei edes itseensä.

    • Jennifer

      "On hyvin riemullista tavata ihminen, joka näkee minut ja sen että OLEN."

      Ymmärrän tämän niin, että hän olemuksellaan hyväksyy minut, ei pakene, väistele, vaan että myös hän ON.

      Tämä on vähän sitä samaa kuin se kohtaaminen, joita tapahtuu joskus minulle kahvilassa. Sanaton kohtaaminen, mutta kuitenkin läsnäoleva.

    • aalto

      oi miten kauniita ajatuksia.. :)
      aitous varmaan juuri aiheuttaa sen että joku ON. esim eläimet erityisesti OVAT. koska ne ovat aitoja omia itsejään.
      Mutta ihmisellehän se oleminen ei ole niiin helppoa. kun pitäisi olla jotain hyvää ja hienoa..tai aina jotain muuta, tai lisää mitä on. omastakin mielestä.
      Mutta hienoa kun löytää sellaisia ihmisiä joiden seurassa uskaltaa olla selllainen kun oikeasti on, ja jos omassa seurassani joku tuntee olevansa oma itsensä. jeah,

    • Pir

      ...on ihmisessä mielenkiintoista, se, ettei hän vai OLE. Meillä taitaa olla suhteellisen vaatimattomia fysiologisia selviytymisominaisuuksia (näkö, haju, kuulo, voimat nopeus ketteryys jne), mutta on ne aivot sekä muu ihmistietoisuuteen liittyvä. Ne ovat meidän selviytymisstrategiamme perusta. Sekä sosiaalisuus, yhdessä pärjäävät fyysisesti huonommatkin. Ihmisille tyypillistä on huolehtia muista ihmisistä ja myös yhä enenevästi tiedostamisen myötä muista elollisista (jopa elottomista). Ei paha?

      Jotkut intoilijat ovat ottaneet elämäntehtäväkseen haukkua ihmiset alimpaan hornankattilaan syyllisinä kaikkeen mahdolliseen ja mahdottomaan. Selviytyä mekin vain täällä yritetään. Jotkut ovat "pahiksia", mutta niitä on eläimissä ja kasveissakin, runnojia, aggressiivisia, valtaavia yksilöitä ja lajeja jne.

      Aivot, ajattelu, mielikuvitus tekevät elämästä ja yhdessäolosta hauskaa, pelottavaa, kiihottavaa, kurjaa, no, mitä tässä luettelemaan. Kiihottavaa, kurjaa tai pelottavaa jne. on muillakin eläimillä (seuratkaa vaikka koiria, kissoja ym), ihmisillä kuitenkin kertoimet voivat nostaa tajunnan sellaisiin sfääreihin, mihin ei eläin pysty. Ne aivot ja ihmisen hermojärjestelmä, ne juuri ovat syynä.

      Eläimiä mekin olemme, meillä on myös reviiri- ja muita oikeuksia ja vastuita. Jokainen eläinlaji selviää niillä eväillä, joita on saanut, joita on kehittynyt. Mm. varovaisuus, peittely on tyypillistä useimmille eliölajeille, tavalla tai toisella. Ihminen suojautuu omalla tavallaan. Meillä on tietyt puolustusmekanismit, ne eivät ole näkyvät piikit, sarvet, kameleontin väriskaala, myrkyt tms, mutta joitain vastineita. Ei tulisi mieleenikään vain OLLA useimmille muille elollisille tässä maailmassa. Tutkin, tutustun, katson, varon, ihastun, pelkään. Ei tässä mitään erityistä salattavaa ole, mutta pakkokos sitä muille on heti paljastaa?

      Puolustusmekanismit eivät ole tanassa, kun kesyynnymme joillekin. Ei kaikille, joillekin.

      Ei koirakaan (kissa tms) vain OLE, se juonii, suunnittelee, luulee salaavansa aikeensa. Ei ole sen vika, että me siihen rakastuneet ihmiset huomataan ne juonet :) Ihmisten joukossa joku mongoloidi saattaa vain OLLA. Kiinnostaa varmaan lähiomaisia tai tutkijoita, tuskin kovin monia muita. Ihminen on jännä, koetetaan kestää toisiamme. Juoninemme, peittelyinemme, kyllä me arvataan niistä suurin osa!

      Jos meni ohi sen, mistä Artis aloitti, niin sorry.

      • Artis

        Mutta minusta nuo kaikki, jotka luettelit kuuluvat siihen olemiseen. Ihminen ON, vaikka hän toimii, tuntee, ajattelee, haluaa, rakastaa jne. Kaiken tuon toiminnan keskellä hän ON ja väitän että mitä enemmän ON, sitä paremmin pystyy keskittymään "taisteluun", "pakenemiseen", mihin tahansa. Silloin on niin sanotusti "centered", rauhassa omassa itsessään. Siitä on hyvä tehdä mitä vain; ottaa vastaan haukkuja, ojentaa kiukuttelevia lapsia, urheilla, tehdä taidetta, rakastaa ja rakastella...mitä vain:)


      • heta

        tosiaankin kävisivät puheenaiheet, jos me kaikki olisimme olemassa Oom-tiedostamistasolla, jos "kaekki oes tiijossa".

        Olentojen konstikkuus on mukavaa. Tarjoaa kiinnostuneelle uteliaisuudelle itsen ja toisten suhteen ikuisen puuhamaan. Tietoisuus vaihtoehdoista ja sen mukamas kätkeskely muilta on vähintään lajien sisäinen seurapeli. Aivo tekee tepposensa jopa itselle ja sosiaalinen verkostoituminen tuo lisämutkia matkaan. Sitä tietysti toivoo, että pelikaveri toimii hyvässä hengessä. Ainakin silloin, kun on itse jo aivan kesy tapaus, kuten Pir sanot.

        Jostakin on mukaan tarttunut, että ihmislajin erottaa muista eläinlajeista huumorintaju (hyveenä: suhteellisuudentaju, syntinä: huumorintajuttomuus) ja koti. Kimuranteeja ovat myös reviirinmerkitsemistapamme. On "ruikkimiseen" rinnastettavien sovittujen näkyvien, fyysisisten paalutusten, laintaulujen ja rengastusten lisäksi myös monisyisempiä sääntöjärjestelmiä. Näiden taajaan vaihtelevien, persoonallisten reviirin hälytysjärjestelmien kilkattaessa voimme jopa loukkaantua. Ovatko muut lajit loukkaantuneita, muistavatko mököttää?


      • heta
        Artis kirjoitti:

        Mutta minusta nuo kaikki, jotka luettelit kuuluvat siihen olemiseen. Ihminen ON, vaikka hän toimii, tuntee, ajattelee, haluaa, rakastaa jne. Kaiken tuon toiminnan keskellä hän ON ja väitän että mitä enemmän ON, sitä paremmin pystyy keskittymään "taisteluun", "pakenemiseen", mihin tahansa. Silloin on niin sanotusti "centered", rauhassa omassa itsessään. Siitä on hyvä tehdä mitä vain; ottaa vastaan haukkuja, ojentaa kiukuttelevia lapsia, urheilla, tehdä taidetta, rakastaa ja rakastella...mitä vain:)

        tarkennusta, kun olen päässyt opinnoissani erittäin mielenkiintoisen olla-verbiin saakka.

        Tarkoitatko?: OLLA ~ itsestä ja ympäristöstä tietoista, valpasta elämistä, konstailemattomuutta, tarkoituksenmukaista toimintaa, aika pitkälle sen tekemistä minkä itse luonnostaan hyväksi havaitsee ja mikä muutamaa lähelläolevaakin tod.näk. miellyttää.

        Näetkö, kuten alkajaisiksi kysyit, siinä rennon suorituksen, vaikka kyse olisi kuinka hitaasta tai vilkkaasta toimesta tahansa?


    • tiitiäinen

      Olenpas monta kertaa jo ollut tipalla kommentoida jotakin kiivaana käyvää keskustelua, mutta jokin on aina estänyt, mutta nyt en kerta kaikkiaan kykene hillitsemään itseäni.

      Olemisesta ja käyttäytymisestä ajattelen vaikkapa jotakuinkin näin:
      Kun ihminen on pieni, se ON. Eivät kai pienet vauvat kovin suuria juonia kehittele saadakseen jotakin, vaikka varamsti kaikkea pienissä päissä liikkuu. Mutta pienetkin ihmiset huomaavat, että kun toimii jollain tavalla, jotakin tiettyä voi tapahtua. (Oppivathan muutkin eläimet vaikkapa hakemaan ruokaansa samasta nurkasta aitausta, jos sellaiseen ovat joutuneet.) Se on ihan hyvä asia ja varmasti tietynlaine edellytys selviytymiselle. Mutta, mutta...

      Jossain vaiheessa tapahtuu asioita, joiden syy-seuraus -yhteyttä on vaikeampi hahmottaa. Josko vaikka selittäisen ajatukseni melko klassisella esimerkillä: äiti tulee töistä väsyneenä ja pieni ihminen, joka innoissaan tapaamisesta kiljahtelee ja selittää ja haluaa esitellä kaikkia päivällä tapahtuneita asioita. Äiti on väsynyt töistä ja pomo on ollut typerä ja huutanut aiheettomasti ja kauhea meteli ja sekaannus on hallinnut päivää. Ja sitten siellä omalla reviirillään joku jatkaa kiljuntaa. Ja useimmiten seuraa huuto, että ole hiljaa tms.
      Toimintatapa ei varmaan ole vieras monellekaan. Ja se on tietyllä tavalla aivan ymmärrettävää. Pointtina tässä on se, että sille pienelle ja innokkaalle ihmiselle se ei ole ymmärrettävää. Pari päivää sitten samanlaisesta käyttäytymisestä oli seurannut mielenkiintoa ja hyvää mieltä (kuka voi olla hymyilemättä sille, kun pieni ihminen tohkeissaan selittää jotakin vaikkapa näkemäänsä muurahaista -silloin kun on itse levollisella mielellä). Seuraksena on todennäköisimmin pienen ihmisen hämmennys. Jos tilanne toistuu usein, esim. niin, että toisinaan selittämisestä pieni ihminen saa huomiota osakseen ja toisinaan huutoa, niin onko mikään ihme, että ei oikein tiedä kuinka käyttäytyy. Mutta siihen olemiseen.

      Väitän, että meille kaikille käy e.m. tarinan tapaisesti useita kertoja elämässämme. Että jostakin ei seuraakkaan jotakin vai voi seurata ihan mitä vaan, niin varovaiseksi siinä sitten välttämättä tulee ja se OLEMINEN vaikeutuu. Sitten kun useimmilla ihmisillä on tällaisia epäselviä kuvioita päässään jumittamassa olemista, niin ei mielestäni ole mikään ihme, että joskus oleminen on niin hankalaa.
      Kun tähän vielä liitetään ihmisen tapa tietoisesti tai tiedostamattaan muodostaa itseään suojaavia käyttäytymismalleja, niin jopa on olemisessa olemista.

      Ja jos vielä kirjoitan jotakin, niin tätä ei jaksa kukaan lukea, mutta jään mielenkiinnolla odottamaan kesksutelun kehittymistä. Häntineen päivineen.

      Hyvää oloa.

      • heta

        jaksanut. Odotin jo, koska muraiset häntääsi. Oletko sinä se Kirsi Kunnaksen Tiitiäinen, jolla on pippurimylly?


      • heta
        heta kirjoitti:

        jaksanut. Odotin jo, koska muraiset häntääsi. Oletko sinä se Kirsi Kunnaksen Tiitiäinen, jolla on pippurimylly?

        MINULLE sattui kömmähdys!
        Asiayhteys on nyt niin tärkeä, että korjaan jopa itseäni:
        puraiset
        pitin sanan oleman.


      • tiitiäinen
        heta kirjoitti:

        jaksanut. Odotin jo, koska muraiset häntääsi. Oletko sinä se Kirsi Kunnaksen Tiitiäinen, jolla on pippurimylly?

        Puraisinko, vai olisiko jo aiemmin pitänyt ja ettäkö kuinkako ja millä mielellä.

        Ja saatanpa ollakin. Tai ehkä en:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9166
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7947
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      161
      5657
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2353
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2091
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1740
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1688
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1427
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1358
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1283
    Aihe