Varmaan kyselin tätä viime vuonnakin

mutta laitetaanpa uusiksi. . Muutaman tunnin kuluttua kun alkaa uusi vuosi lähestyä ja tinoja valellaan, niin minkälaisia loruja ja sanomuksia teillä on kun nakkaatte sen tinasulan sinne kylmään veteen?
982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oshuhan she si...sinne ämpä....rriin.

Äänestä
  • Hei senkin lurjus :))) Nyt meni iltameikit häneksi kun vedet silmissä sai nauraa höhöttää. Hyvä loru....

    Äänestä

Minä en ole valanut tinoja kuin joskus nuorena. Ei poltella kynttilöitäkään. Sen verran maistellaan viiniä ja ehkä konjakkiakin, että ei viitsitä tulen kanssa pelata....ja hölökynkölökin sanotaan...

Äänestä
  • No hölökynkölökyn täälläkin joskus toisinaan , tänä iltana taitaa tulla vaan yks jos toinen skåål sanottua. ja kahdentoista maissa gott nytt år.

    Äänestä

Enpä minäkään tinoja valele kun yksin olen. Silloin kun lapset vielä olivat pieniä, koetettiin katsoa mitä tinasta tulee mieleen. Kynttilöitä sytyttelin ja toivottelin lapsille ja tutuille Uudet Vuodet. Ulkona näkyy olevan kaikki kulmakunnan koirulit nyt ennen kuutta.

Hyvää Uutta vuotta myös tänne kaikille.

Äänestä
  • Juu, pauke poikineen on jo alkanut kuulua tuolta ulkoa. Saapas nähdä kuinka monta tänä iltana loukkaa itsensä ilotulitteiden kanssa. En ole ostanut ainuttakaan.

    Äänestä

Ei tule tänä vuonna tinataikoja

Sensijaan:

Tullos uneni sikeä,
aamun virkkuna heräjä
vaikka ulkona paukkuu
ja tinat astiaan läiskyy

Hyvää Uutta Vuotta !

Äänestä

ei ole tullut valella tinoja vuosiin vaikka mukavaahan se vois olla.

uusi vuosi otettiin vastaan ihan selvänä vaihteeksi, oli ihanan rauhallinen koti ilta hyvine ruokineen. parasta on tämä energinen ole tänään. normaalisti kun ruukaa olla niin väsynyt uuden vuoden päivänä kun on valvottu aamu tunneille. krapulasta en ole kärsinyt aikoihin. vissiin hyvät geenit... isälläkään ei ollut koskaan krapulaa.

rakettejakaan ei ostella ja säikytellä eläimiä.

nyt täss odottelen että pääsen lähteen kuntosalille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rimmir tänään kirjoitti:

mutta laitetaanpa uusiksi. . Muutaman tunnin kuluttua kun alkaa uusi vuosi lähestyä ja tinoja valellaan, niin minkälaisia loruja ja sanomuksia teillä on kun nakkaatte sen tinasulan sinne kylmään veteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu