keskiyölle ainoastaan

Karppi-nen

Ystävällä vaikeaa, vaan mietin jaksanko olla hänen tukenaan?

Jokohan tässä elämässä alkaisi kohta tapahtumaan jotakin ja voisin ajatella jo itseänikin?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      ystävällä on oma elämänsä, johon hänen tulee laittaa voimansa ja mielensä. eikö niin olekin?
      sinä aloitit itsesi ajattelemisen kirjoittamalla tämän kysymyksen.

      olet joutunut laittamaan muita tärkeitä asioitasi sivuun autellessasi ystävää. olisit jopa voinut ansaita hieman rahaa sillä ajalla. mutta olet auttavainen, se on hieno luonteenpiirre.
      onko ystäväsi eronnut? onko hänellä rahahuolia? siihen suuntaa minä näen.

      näen lapsen, joka muuttaa omilleen. sinullekin tulee matka, ellei vielä pitempikin muutos elämääsi. siihen liittyy lukemista.
      mieleeni nousee myös kahvila tai baari. omistajalla on vaikeuksia pitää pulju pystyssä.
      olisi helpompi katsoa sinulle, jos kysyisit tarkemmin.

      t. Keskiyö

    • Karppi-nen

      Tuo ystävä josta kysyin ei osaa oikein hoitaa raha-asioitaan, lisäksi hänellä on kaikenlaisia sairauksia. Yksin elelee, koira seuranaan. On totta että olen paljon häntä auttanut, ajattelen että hyvä tulee aina takaisin :)

      Ehkäpä tuo muualle muuttava lapsi on jompikumpi lapsistani, minulla on niitä kaksi. Eivät kyllä vielä vuosiin ole täysi-ikäisiä.

      Matkaa minulle on nähty monesti ennenkin. Tuosta lukemisesta ja kahvilasta ei tule nyt mieleen mitään.. Mutta näkyisikö minulle minkäänlaista palkkatyötä, kun en oikein tiedä mille tässä alkaisin..?

    • Hei

      ystäväsi on tehtävä budjetti, sinä voit auttaa siinä. mutta osa hänen sairauksistaan ei ole niin vakavaa, kuin hän ajattelee. mielenterveydellä on suuri osuus ruumiin hyvinvointiin, positiivinen ajattelu auttaa pitkälle.

      diabeteksen kanssa voi elää, reuman kanssa voi elää. on katsottava tarkasti ruokavaliota.
      aivan varmasti kaikki hyvä tulee takaisin, moninkertaisesti. mutta auttajakaan ei voi tehdä kaikkea, itse sairastavan on haluttava olla mukana muutoksissa. siksi sinun on ajoittain otettava välimatkaa hyvälle tarkoituksellesi, sinäkin tarvitset luppoaikaa ja pientä rentoutusta.

      niin, toinen lapsistasi lähtee kauemmaksi työn perään. sinä voisit tehdä aivan fyysistä työtä, voisit myös hoitaa lapsia. älä päästä käsistäsi mitään hyvää tarkoittavaa mahdollisuutta, koska siitä on hyvä ponnistaa eteenpäin. on myös mahdollista, että varakas perhe etsii lastenhoitajaa. mukaan tulee myöhemmin erinäisiä tehtäviä, sillä perhe ei ole aina suomessa. he tarvitsevat luotettavaa ihmistä. he eivät ole köyhiä ja palkitsevat apuvoimansa reilusti, ei pelkästään rahallisesti.

      tämä on yksi mahdollisuus, mutta ei ainoa.

      t. Keskiyö

    • Karppi-nen

      Ystävällä on edunvalvoja huolehtimassa hänen raha-asioistaan. On myös vanha äiti joka huolehtii ihan liikaa.
      Osaan kyllä tarvittaessa ottaa etäisyyttä asioihin ja ihmisiin, silloin kun tuntuu että ei oikein ole voimia muitten auttamiseen.
      Lasten kanssa kyllä varmasti pärjäisin, voisin hoitaa vaikka vielä yhtä omaakin :)
      En ole aktiivisesti nyt edes etsinyt työtä, jotenkin elämä on juuttunut paikoilleen, mutta minusta tuntuu että muutos on tuloillaan, ihan oven takana jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3496
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2442
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      65
      997
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe