keskiyölle ainoastaan

Karppi-nen

Ystävällä vaikeaa, vaan mietin jaksanko olla hänen tukenaan?

Jokohan tässä elämässä alkaisi kohta tapahtumaan jotakin ja voisin ajatella jo itseänikin?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      ystävällä on oma elämänsä, johon hänen tulee laittaa voimansa ja mielensä. eikö niin olekin?
      sinä aloitit itsesi ajattelemisen kirjoittamalla tämän kysymyksen.

      olet joutunut laittamaan muita tärkeitä asioitasi sivuun autellessasi ystävää. olisit jopa voinut ansaita hieman rahaa sillä ajalla. mutta olet auttavainen, se on hieno luonteenpiirre.
      onko ystäväsi eronnut? onko hänellä rahahuolia? siihen suuntaa minä näen.

      näen lapsen, joka muuttaa omilleen. sinullekin tulee matka, ellei vielä pitempikin muutos elämääsi. siihen liittyy lukemista.
      mieleeni nousee myös kahvila tai baari. omistajalla on vaikeuksia pitää pulju pystyssä.
      olisi helpompi katsoa sinulle, jos kysyisit tarkemmin.

      t. Keskiyö

    • Karppi-nen

      Tuo ystävä josta kysyin ei osaa oikein hoitaa raha-asioitaan, lisäksi hänellä on kaikenlaisia sairauksia. Yksin elelee, koira seuranaan. On totta että olen paljon häntä auttanut, ajattelen että hyvä tulee aina takaisin :)

      Ehkäpä tuo muualle muuttava lapsi on jompikumpi lapsistani, minulla on niitä kaksi. Eivät kyllä vielä vuosiin ole täysi-ikäisiä.

      Matkaa minulle on nähty monesti ennenkin. Tuosta lukemisesta ja kahvilasta ei tule nyt mieleen mitään.. Mutta näkyisikö minulle minkäänlaista palkkatyötä, kun en oikein tiedä mille tässä alkaisin..?

    • Hei

      ystäväsi on tehtävä budjetti, sinä voit auttaa siinä. mutta osa hänen sairauksistaan ei ole niin vakavaa, kuin hän ajattelee. mielenterveydellä on suuri osuus ruumiin hyvinvointiin, positiivinen ajattelu auttaa pitkälle.

      diabeteksen kanssa voi elää, reuman kanssa voi elää. on katsottava tarkasti ruokavaliota.
      aivan varmasti kaikki hyvä tulee takaisin, moninkertaisesti. mutta auttajakaan ei voi tehdä kaikkea, itse sairastavan on haluttava olla mukana muutoksissa. siksi sinun on ajoittain otettava välimatkaa hyvälle tarkoituksellesi, sinäkin tarvitset luppoaikaa ja pientä rentoutusta.

      niin, toinen lapsistasi lähtee kauemmaksi työn perään. sinä voisit tehdä aivan fyysistä työtä, voisit myös hoitaa lapsia. älä päästä käsistäsi mitään hyvää tarkoittavaa mahdollisuutta, koska siitä on hyvä ponnistaa eteenpäin. on myös mahdollista, että varakas perhe etsii lastenhoitajaa. mukaan tulee myöhemmin erinäisiä tehtäviä, sillä perhe ei ole aina suomessa. he tarvitsevat luotettavaa ihmistä. he eivät ole köyhiä ja palkitsevat apuvoimansa reilusti, ei pelkästään rahallisesti.

      tämä on yksi mahdollisuus, mutta ei ainoa.

      t. Keskiyö

    • Karppi-nen

      Ystävällä on edunvalvoja huolehtimassa hänen raha-asioistaan. On myös vanha äiti joka huolehtii ihan liikaa.
      Osaan kyllä tarvittaessa ottaa etäisyyttä asioihin ja ihmisiin, silloin kun tuntuu että ei oikein ole voimia muitten auttamiseen.
      Lasten kanssa kyllä varmasti pärjäisin, voisin hoitaa vaikka vielä yhtä omaakin :)
      En ole aktiivisesti nyt edes etsinyt työtä, jotenkin elämä on juuttunut paikoilleen, mutta minusta tuntuu että muutos on tuloillaan, ihan oven takana jo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe