Revontulien kuvaaminen / Nikon D90

aametististi

Heipparallaa! Hankin juuri Nikonin D90 kameran ja tiedustelisin, miten perussäätöjä kannattaa muutella, että saisi kuvattua revontulia? Jotain mitä oon netistä selaillu nii valotusaikaa ilmeisesti pitäs muuttaa pidemmäksi...

Muitakin perusneuvoja kuvaamiseen otetaan vastaan :)

3

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikon- hyvä valinta ;)

      Suosittelen vaihtamaan foorumia jottet saa väärää kuvaa valokuvaajista sillä täällä on muutamia pellejä jotka kirjoittavat mitä sattuu. Hyviä sivuja on mm. digicamera.net, kameralaukku.com, objektiivi.info (hiljainen foorumi mutta hyviä arvosteluja objektiiveista) ja on niitä muitakin kun vaan googlailee :)

      Revontulien kuvaamiseen tarvitset jalustan, aukean paikan ja revontulia. Pyöräytät kiekon M-asentoon.Riippuen revontulien kirkkaudesta. ISO pieneksi (100 tai 200 ehkä 400). Aukko suureksi (pieni f/ luku). Suljinaika n. 1-10s riippuen muista asetuksista ja revontulien kirkkaudesta , nopeudesta yms.

      • Ai niin

        Tarkennus kannattaa laittaa manuaalilla melkein äärettömälle


    • Hyvä valinta tuo D90.

      Revontuliin tarvitset revontulien lisäksi mieluiten laajakulmaoptiikan.

      Tarkennus vain äärettömään manuaalitarkennuksella, herkkyyden voit valita aina ISO1600 asti joskin itse valitsisin pienemmän. Ehkä ISO200 tai ISO400 olisivat hyviä.

      Kuvaa ensin A (apperture) asennossa yksi ja katso minkä ajan sait, sen mukaan onko liian tumma vai vaalea muuta kokonaan M arvoille ajankin kanssa lisää tai vähennä saamastasi ajasta sopivasti. Kannattanee valottaa aika kirkkaaksi koska se vähentää kohinaa (oikeaan laitaan).

      Tripod on välttämätön koska ajat saattavat olla sekunteja jos ei kymmeniä. Noin pitkillä ajoilla kannattaa ottaa VR pois päältä.

      PS. Onko tiedossa hyviä paikkoja niiden kuvaamiseen eli näkyykö useinkin nurkilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe