Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hyvää vuotta 2013 myös minulta kaikille. Näin vähän dagen efterina en löydä kuin raskasta metallia
http://www.youtube.com/watch?v=rFVGBV5AsU0
Loppuelämän ensimmäinen päivä. Vai vanhan elämän viimeinen? Tartteeko tänään päättää... olkoon tällainen välipäivä kuin ei millään ole väliä :))
Välitilinpäätös, jotta kulkee omasta mielestään oikeaan suuntaan ;). Hyvää alkanutta vuotta 2013!
Kiitos Råtta, samoin sinulle :) Kuulostaa hyvältä sun tuleva vuosi :)
Mulla kävi älynväläys (putkivalo oli päällä vähän aikaa) ja päätin että tämän vuoden pyhitän hellan ja minun syvään ja yllättävään ystävyyteen, ja tein kinkusta hernekeittoa. Paistettua soppaa tuli jälleen! Tiikeri ei pääse pilkuistaan. Eiku....
Mutta jotain positiivista! Poitsu sanoi että maistui olueelle. Mestariteos, siis, se keitto. Ruoka ja juoma samassa paketissa.
Hyvää ja iloista uutta vuotta!
Tänä vuonna odotan kovasti kesän alkua ja shampanjapullon korkin poksahdusta (jätin sen nyt väliin). Saan silloin joskus vuosia sitten aloittamani opinnot päätökseen. Ajatukset nytkin opinnäytetyön parissa, vaikka siltä ei ihan näyttäisikään 8)
Meillä oli tänään salamipizzaa höystettynä herkkusienillä, fetajuustolla ja oliiveilla. Oli muuten hyvää, vaikka itse sanonkin. M otti sitä matkaansa, kun lähti omaan uuteen majaansa tuohon kolmen kilometrin päähän. On tämä helppoa nykyään. Poissa on ahdistus ja pakko ja meikä voi tehdä tupatarkastuksen ihan milloin vain, myös työpäivän jälkeen 8)
Aurinkoisia ajatuksia loskan keskeltä
t. SeijaSini
Moi!! Olipas iloinen ylläri! ♥
Sun safkas kuulostaa siltä että... on mentävä jääkaapin kautta nukkumaan :))
Olen niin onnellinen teidän kummankin puolesta, että saitte homman back on track niin sanotusti. Joskus kannattaakin ehkä vähän pakittaakin, yksi askel taakse, kaksi eteen, eikä toisinpäin :)) Tai ihan niinkuin mä tietäisin näistä parisuhde jutskista yhtään mitään *tirsk* ;D
Kiitos auringosta, heti tuli iloisempi mieli. Ruttaus sinne :)
Ihminen on elossa, kun huomaa kehittyvänsä.
Ihmissuhdekin on elossa, kun antaa sille tilaa kehittyä...
Silloin, kun ei ole sanoja, voi antaa vaikka ihon puhua =D
Ajatus: "Ei riitä, että rakastaa, täytyy myös haluta rakastaa", kantoi ihmeen hyvin pitkästyneisyyden, turhautuneisuuden ja mitä-kaikkia-tunteita-niitä-olikaan-hetkien yli.
Toistaiseksi siis hyvä näin... autottomalle tuo 35 km aiheutti sen, että ensin tehtiin töitä kellon kanssa ja sitten vielä vapaa-ajan askareet kaikkine kotitöineen piti kellottaa arki-viikonloppu akselille. Siinä oli kovilla jopa meikän pitkä ja venyvä pinna!
Uudenvuoden halit auringonhippujen kera =)
P.S. onko käytössäsi nimimerkin mukainen s24-posti?
Te osaatte hoitaa, ja hakea jopa yllättäviä ratkaisuja, todella hienoa! Mulla on hattu täällä nousemassa kun toisella kädellä näpyttelen :)
Joo, posti toimii. Muuten tuohon mun profiilin ei voi ottaa yhteyttä, olen päättänyt näin. Jään odottamaan :)
Hiput valaisee vielä tämänkin päivän :))
Kiitos, samoin! Musiikkikappaletta en laita, kun mitään ei tule mieleeni.
Onnellisuus on monesti myös kiinni omasta ajattelumaailmasta. Jokainen suomalainen on hyväosainen, jos verrataan esim. kehitysmaiden köyhiin.
Pidetään kuitenkin huoli toinen toisistamme ja pyrkikäämme olemaan innovatiivisia. Omalta kohdalta olen päätynyt pitämään yllä sellaista kolmekymppisen ajatusmaailmaa. Jos kropalta vanhenenikin, niin ajatusmaailmaltani en siihen suostu :).
Myöhässä,mutta hyvää Uutta-vuotta minunkin puolesta Sinulle, kuin myös muille..
Olin jo aiemmin vastaamassa, mutta sitten meni sähköt poikki, niin jäi. Että sillä lailla vuosi alkoi.
Onnellisuus on huono olotila.
Ei silloin mitään kehitystä tule, jos ihminen ähmöttää onnellisena ja tyytyväisenä.
Laiskuus, mukavuudenhalu ja tyytymättömyys, ne vievät kehitystä eteenpäin.
Voin minä muiden perään vähän katsoa, mutta en kyllä kolmikymppisen ajatusmaailmaa halua, henkihän siinä menis.
Sitä kun kolmikymppisenä tietää kaiken ja taivas on rajana, nyt ne rajat on paljon matalammalla, ja ymmärtää sen tietämyksensä vähäisyyden.
Hyvä näin.
Aion kyllä olla onnellinen. Tänäänkin koin onnenhetkiä, kun olin illalla pitkällä lenkillä koiruliinin kanssa. Jotenkin lenkki sujui sen verran kevyesti. Toinen onnellisuuden aihe on siisti koti.
Mukavuutta voi koetella yrittämällä löytää kadonneita lihaksia tai venyttelemällä kipeytyneitä sellaisia.
Mietin, pitäisikö käydä viikonloppua ennen kaupassa vai kokeilisiko mielenkiintoisia ruokayhdistelmiä. Olisi pakko syödä sitä, mitä kaapista löytyy. Miten olisi riisi soijasuikaleilla ja päälle jotakin kookosmaidosta?
Kyllä tässä mukavuutta koetetaan hakea, heikolla menestyksellä.
Ostin uuden petauspatjan, entinen oli solukumia, ei ollut samanlaista, varastoja ei paljon ole.
Sitten ostin keittiöön uudet matot ja valaisimen.Matotkaan ei olleet sellaiset, mitä ajattelin, valaisin sitten oli heräteostos.
Käy vaan kaupassa, huononlaiset nuo eväät tuntuu olevan.
Joulu on mennyt, ja kinkkua syöty, niin lihaa ei ehken tee mieli, mutta jauhelihakastike, tai lihapullat ruskeankastikkeen kanssa pääruuaksi.
Sitten annan Sinulle hyvän neuvon, Vie harakoille ne soijasuikaleet ja kookosmaidot.
Osta punaista maitoa keität jälkiruuaksi helmipuuron, ja onhan Sulla pakasteessa mansikoita, keität siihen sen helmipuuron kanssa mansikkakiisselin.
Toivon kaikille itseni mukaan lukien mukavia asioita uudelle vuodelle. Luen usein palstaa, koska kiinnostaa 50 plussalaisten mietteet ym. Haen keskuteluista vertaitukea ja näkökulmia erilaisiin asioihin. Paljon tyytyväisiä ja humoristisia ihmisiä täällä kirjoittelee. Itse lukeudun valitettavasti niihin surumielisempiin ja itsekseen paljon oleviin. Mutta välillä tulee rentoja ja mukavampiakin hetkiä. Ne auttavat sitten masentuneiden aikojen läpi.
Kävin kaupungilla katsomassa parin ystävän kanssa ilotulitusta. Istuimme juomassa pari dinksua, mutta koin itseni aika vanhaksi humussa. Se kuuluu elämään ja nyt pitää löytää niitä omia, rauhallisempia juttuja vapaa-aikaan. Tanssimaan ei enää saa lähdettyä.
Kaikkea Hyvää alkaneelle vuodelle ihmiset nickkien takana!
Toivotaan palstalle hyviä avauksia, keskusteluja, kevättä kohti mennessä lisää virkeyttä, meistä kaikistahan se on kiinni :)
Ja tää kappale vaan syystä, että se on kaunis.
http://www.youtube.com/watch?v=PeK5qzXpfho
Tämän kappaleen myötä hyvää alkanutta vuotta kaikille vanhoille tutuille kirjoittelijoille ja lukijoille!
Tämä laulu ja filmin pätkä on kuin elämä. Siinä on hymyä, kyyneleitä, välittämistä, empatiaa...
http://www.youtube.com/watch?v=kmw1yYRdDOM
t. SeijaSini