Olemme suunnitelleet h-veneen ostamista. Niitähän saa nyt suht. edullisesti kun kilpailuinnostus vähenee. Puhutaan h-veneiden keulan heikkoudesta. Onko asiassa faktaa? Ja jos on niin miten keulan lujuus/heikkous käytännössä on tutkittavissa ostotapahtuman yhteydessä? Voisiko joku neuvoa tällaisia hieman aloittelijoita.
H-veneen keulan kestävyys
5
1185
Vastaukset
- hydratech
H-veneen keulan ainoa ongelma on keularangan terävyys. Terävässä keulassa ei ole paljoakaan lujitetta, vaan lähinnä hartsia ja gelcoatia. Tästä seuraa että jo kohtalainen laiturikosketus murtaa herkästi pienen palan keulasta irti ja tämähän pitää tietysti korjata. Siitä miten eri valmistajien veneet on tehty, minulla ei ole tietoa.
Varsinainen rakenne purjehduksen ja merenkäynnin kannalta on kuitenkin aivan yhtä luja kuin missä tahansa muussakin veneessä.- ex h purjehtija
Varsinkin kisakäytössä olleitten H-veneiden keulat ovat pehmenneet aallokon aiheuttamien iskujen takia. Kisaveneitähän ajetaan joka kelissä.
Ilmiön pystyy telakalla erittäin helpolla toteamaan: runko EI SAA yhtään periksi paineltaessa.
Tiedän yhden H-veneen, jonka runko on pehmeä kölistä sivuille, luultavasti se poikkeava yksilö.
- valmistajan edustaja
H- veneen kansi ja runko on laminoitu erillisinä osina ja sen jälkeen osat on liitetty yhteen hatrsin ja maton yhdistelmänä. Molempien keulassa on n. 1-2 mm gelcoat kerros ja sitten hartsi/ lasikuituyhdistelmä lujiteena. Ei siis pelkkää gelcoatia ja hartsia.
Totta on, että törmäyksessä suomalaiseen graniittiin tapahtuu keulan murskaantuminen, sen terävästä muodosta johtuen. Törmäyksessä yleensä keula vaurioituu , mutta on korjattavissa helposti ja ei vaikuta yleensä veneen lujuuteen tai toimivuuteen. Törmäystä varten on hankittavissa keulahela, joka asennetaan terävään kärkeen suojaksi.
Höpö höpö puheita on väitteet kilpakäytössä tapahtuvasta pehmenemisestä.
Rannalla tapahtuvassa keulan myötämisessä on eroja johtuen mm. ulkoilman lämpötilaeroista jne.
Ei pidä levittää tarpeettomia huhuja epämäärista termeistä.
Ostaessasi tarkasta ainakin kölin liitos ja peräsimen kunto- Jebe
Ei tarvitse olla ihan höpö höpöä. En kuitenkaan usko että aallokolla sinänsä olisi mitään tekemistä asian kanssa, mutta se että monet H-veneet aikanaan on ostettu puolivalmiina ja etustaagin kiinnityksessä ei ehkä ole saatu rasitukset jaettua tarpeeksi suurelle alueelle on tietenkin voinut johtua delaminointiin.
Höpinä siitä että h-veeneesssä on käytetty sekä hartsia että lasikuitua gelcoatin alla en ymmärrä, näinhän on joka veneessa asianlaita, tämähän on se laminaatti. Jos gelcoatin alla olisi vain hartsi vene ei pysysi koossa. - Viki
Jebe kirjoitti:
Ei tarvitse olla ihan höpö höpöä. En kuitenkaan usko että aallokolla sinänsä olisi mitään tekemistä asian kanssa, mutta se että monet H-veneet aikanaan on ostettu puolivalmiina ja etustaagin kiinnityksessä ei ehkä ole saatu rasitukset jaettua tarpeeksi suurelle alueelle on tietenkin voinut johtua delaminointiin.
Höpinä siitä että h-veeneesssä on käytetty sekä hartsia että lasikuitua gelcoatin alla en ymmärrä, näinhän on joka veneessa asianlaita, tämähän on se laminaatti. Jos gelcoatin alla olisi vain hartsi vene ei pysysi koossa.Minä käsitin tuon hartsi ja matto jutun niin, että kannen liitos runkoon on vahvistettu matolla, eikä vain liimattu hartsilla. Tuo kannen ja rungon sauman liimaaminen ilman vahvistekuitua lie mahdollista ja käytännössä niin on kai meneteltykin joidenkin veneiden osalta, joilla ilmenee vuoto-ongelmia tuosta liitoksesta?
En ole aiemmin kuullut keulan pehmenemisestä tai notkumisesta. Melkoista höpöä on väittää että kisatuilla veneillä aallokko on se joka mahdollisesti moista aiheuttaa. Paljon kilpailtujen, etenkin aiempien (70-lukuiset) H-paattien ongelma on rungon notkuminen rustien paikkeilta, eli kylki menee siitä kohtaa vähän kuoppaposkiseksi. Se taasen johtuu siitä, että etenkin kovan tuulen trimmissä vantit vedetään tosi kireälle ja täysin purjein painetaan kryssiä vielä kolmisensataa kiloa miehistöä laidalla. Trimmi on kohdallaan jos tuolloinkaan ei suojan puolen vantit notkuile. Samoin tuo rasittaa maston tuentaa elikkä ruffin kattoa.
Tämä on muuten perussyy sille että yksityyppisyydestä huolimatta vanhemmat veneet eivät pärjää kisoissa. 80-luvulla runko osattiin tehdä jäykemmäksi.
Mutta että keula pehmentyy - kertokaa lisää!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283