Poistin pesuhuoneeni nurkasta vesipadan, jonka alla on käsittelemätön betonilattia. Tällä hetkellä ei ole varaa uusia koko huonetta, joten sivelin vesieristeen betoniiin. Kysyn nyt, voinko maalata tuon vesieristeen päälle? Eriste on Mapei Mapegum WPS, käyttövalmis siveltävä vedeneriste sisäkäyttöön.
Vanhassa talossa on vielä maalattu pesuhuoneen lattia, saisin näin yhtenäisen lattian.
Vanhassa talossa on vielä maalattu pesuhuoneen lattia, saisin näin yhtenäisen lattian.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eipä taida maali pysyä vedeneristeen päällä.
Ja pysyykö edes vedeneriste siinä betonissa? Mitenkäs käsittelit pohjan, puhdistitko perusteellisesti ja/tai jyrsit pinnan, laitoitko tarvittavan primerin?
Sillä edellyyksellä, että vedeneriste on asianmukaisesti laitettu, niin tee sen päälle ohut pinta jollain pikalattiamassalla tai vaikka sitten saneerauslaastilla... Eihän se vedeneriste sellaisenaan (tai maalattunakaan sen paremmin) mitään kestä, jotain sementtipohjaista tavaraa tarvitsee pintaansa.
Vedeneriste on joustava materiaali ja tasoituslaati ei ole niin aikaa myöten se lohkeilee ja rapautuu pois. Koska vanhassakaan lattiassa tuskin on ollut vedeneristystä niin olisi voinut olla parempi ratkaisu käyttää esim. kosteussulkua ja sen päälle maali.