Autoni paloi? Liikenneonnettomuusko? KIIRE!

Nyt Mersuton.

Morjens viisasväki!
Kävipä niin,että mökille mennessä vuodenvaihdetta viettäään,syttyi autoni ajossa ihan yllättäen itsestään tuleen ja paloi korpuksi ennen palokunnan paikalle ehtimistä!?!
Muita osallisia ei onnettomuudessa ollut,yksin liikkeellä öiseen aikaan ja täysin odottamatta auto vään kärähti ajossa tuleen!?
Sattui yleisellä ja julkisella maantiellä,paikalla kävi sammutuskalustoa ja poliisikin joka tietenkin puhutteli ja puhallutti. Kaikki ok,auto vaan paloi korjauskelvottomaksi.

Kysyisinkin nyt vakuutusyhtiötä varten laadittavaan ilmoitukseen:

Onko kyseessä tieliikenneonnettomuus? Vai mihin kategoriaan tuollainen yllättävä tuhoutuminen lasketaan?

7

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pororooo

      Eikös se ilmoitus itsessään toimi vastaajana kysymykseesi? Katselin tuossa Pohjolan vahinkoilmoitusta, eikä siinä kysytä vahingon "kategoriaa". Kuvaukseen vain että palanut on eikä muita osapuolia ole. Ja toi palokunta on hyvä kun on nähnyt korpuksi muuttuneen Mesesi.

    • palovahinko

      Etkö tiedä että paloiko autosi, kun lauseen perässä on kysymuysmerkki?

      No eihän se mikään liikennevahinko ole, vaan palovahinko.

      Jos autossasi on pelkkä liikennevakuutus, niin se ei tuota korvaa.

      • =D=D=D

        Ehdottomasti liikennevahinko.


    • Palovahinkohan se tavallinen liikennevakuutus ei korvaa sitä. Kasko jos on niin se korvaa.

      • zzz.com.fi

        Ei tarvita kaskoa, pelkkä palovakuutus korvaa.


      • zzz.com.fi kirjoitti:

        Ei tarvita kaskoa, pelkkä palovakuutus korvaa.

        Joo totta sanelet..


    • ruostemersu

      olisko ollu tuhopoltto?ei siitä montaa vuotta tartte istua jos ekakertalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      126
      4605
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3825
    3. 209
      3105
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      105
      2973
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      65
      2781
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      116
      1560
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      5
      1545
    8. 60
      1286
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      1128
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1044
    Aihe