Ilotulitteet ja luonto

LIsäveroa

Samanaikaisesti, kuin välttämättömiä hiilidioksidin ja muiden luontoon päästettävien haitta-aineiden määriä pyritään eri keinoin vähentämään, on yksi alue, joka tuntuu pikemminkin lisäävän saastutustaan ilman rajoitteita. Ns. "ilotulitteet".
Kuinkahan monta tuhatta kiloa niitä Suomessakin lauottiin taivaalle taaskin?

Eikä tämä kemiallinen saastuttaminen ole ainoa haitta, vaan lisänä on herkeämätön melu ja seuraaviksi viikoiksi siivottomat kadunvarret ja aukiot.
Jostain minulle käsittämättömästä syystä, täydet räjähdelastit jaksetaan hyvin kantaa luontoon, mutta tyhjiä kuoria ei, kumma kyllä, enää millään.

Jos ilotulitteita ei uskalleta kokonaan kieltää, ainakin niitä pitäisi verottaa niin raskaasti, että sillä olisi jotain vaikutusta. Ja mitä roskaamiseen tulee, luultavasti ainoa toimiva keino roskan korjuuseen olisi samanlainen panttisysteemi kuin olut- ja virvoitusjuomapulloissa. Ja riittävän korkea.

7

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • simmusta sulle vaan

      Sinulle voisi tökätä muutaman papatin pyllyreikään palavana.

      • Lisäveroa

        Siinähän on varsinainen luonnonsuojelija! Roskaa ja saasteita luontoon vain niin paljon kuin kantaa jaksaa ja lompakko kestää?


    • siitäs saat tunari

      Ja työnnä peukkusi sinne perään

      • Lisäveroa

        Luonnonsuojelijat kehittyneet korkealle henkiselle tasolle, jos edustat heitä?


    • tuli anuksesta

      Raketti pyllyyn ja tulta lankaan.

    • fgghvdkvdjm

      Luonnon suojelu on turhaa. Kaikki vihreät ovat homoja.

    • Atlantis Rastanaama

      Jos vasemmisto-anarkisteja ei uskalleta kieltää kokonaan, niin rastat, nenä-renkaat, hienhaju, kannabis ja peace-merkit tulisi laittaa raskaan verotuksen alaisiksi, että saataisiin edes vähän korvattua sitä ilkivallan, kokoikätyöttömyyden ja poliisin työllistämisen kustannusta, jonka nämä loiset aiheuttavat yhteiskunnalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1729
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      86
      1029
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe