Seuraa tyhmä kysymys...
Syksyllä Konebox tai Verkkokauppa.com (tms) muisti oikein paperimainoksella ja siellä oli tyrkyllä sellainen kamera, joka oli säänkestävä ja sen sai esim. ajastettua ottamaan kuvia tietyn ajan välein. Pystyi mainospuheen mukaan tyyliin kuvaamaan kukkasen kasvun, yötaivaan tähtien liikkeitä, tms...
Nyt jouluna heräsi uudelleen ajatus, mutta ainakaan noista putiikeita en enää sellaista löytänyt. Osaisiko joku kertoa, mistä ko. vehkeitä löytyisi ja onko jollain moisista kokemusta...
Mikä kamera/laite
5
329
Vastaukset
- Sellaisen ostanut
Ainakin Nikon D7000 täyttää molemmat kriteerisi: siinä on sääsuojattu magnesiumrunko ja sisäänrakennettu time lapse -toiminto.
Runko maksoi Rajalassa marras-joulukuussa muutaman viikon ajan 699 €, mutta hinta hyppäsi jouluna taas satasen verran takaisin ylöspäin. Samaan 800 euron hintaan laitteen saa muualtakin.
Objektiivit erikseen.
Itse en ole ollut niinkään kiinnostunut tuosta ajastetusta kuvien räpsimisestä, mutta Nikon D7000:n muissakin ominaisuuksissa riittää ihasteltavaa.- Sellaisen ostanut
Jos tuollainen Nikon D7000 kiinnostaa, niin sellaisen saa 18–105 mm:n objektiivin kanssa kittinä Verkkiksestä hintaan 949,90 €. Rajalan päivän noteeraus vastaavalle paketille on 979 €. Avauksessa mainitsemasi Konebox on hiljattain sulautunut Mustaan Pörssiin ja siellä vastaavasta kitistä saa maksaa toista tonnia.
Tuollainen 18–105 mm:n kittiobjektiivi on varsin mielekäs obiska millä aloitella ja miettiä, mihin suuntaan lasivalikoimaa lähtee kasvattamaan.
Tarkoitatko tätä:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/26185
Niin vastaus ei aina ole järkkäri.- Sellaisen ostanut
Jotain tuollaista vähän arvelinkin. En oikein kuvitellutkaan, että mikään asiantunteva myyjätaho olisi markkinoinut Nikon D7000 -kameraa nimenomaan ajastetun kuvausmahdollisuuden perusteella.
En myöskään tohtisi jättää Nikon D7000 -kameraani minnekään kannonnokkaan omia aikojaan kuvailemaan. Sen sijaan tuollainen "Timing Camcorder GD2712 " -niminen hirveän eikun vihreän värinen designkammotus tuskin kiinnostaisi ketään niin paljon, että se lähtisi pitkäkyntisten mukaan (eikä sen menettäminen kirpaisisi niin paljoa hinnankaan puolesta).
Jos ideana on pelkkä aikaviivekuvaus, voisi tuollainen vekotin olla jopa johonkin määrään asti mielekäs. - pexi1978
Jep, juuri tän tyyppinen vempain oli mainoksessakin. Ei kylläkään ihan tän mallinen, mutta ideana ihan tämä.
Kiitos.
Niin ja järkkäriä en tosiaan ollut hakemassa... ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719