Ratto-bändi

Jarmoµ

Aika vähän kyseinen kokoonpano keikkailee, mitä en ihmettele. Ei oikein säväyttänyt.
Ykkösorkesterina soitti hurmaava Hurma, joka pelasti illan.

5

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nähty joo
    • Sami 1

      Ratto soittaa suomenkielistä psykedeelistä vahvasti punk-henkistä särömusaa, myös akustisia versioita djembe- ja tbila-sovituksilla, eli ns. hippie-henki kuuluu myös. Bändin jäsenet asuvat Helsingissä ja ikäjakauma on 50 molemmin puolin

      • H u m p p a m i e s

        Taitaa olla eri bändistä kyse, koska aloituksessa mainitaan myös tanssiorkkana tunnettu Hurma. Ei siis Ratto vaan Ratto-band. Ratto-band soittaa tanssimusiikkia.


    • Yksflikka11111

      Olin itse ensimmäistä kertaa ko. bändin keikalla taannoin. Minulle jäi kohtalaisen positiivinen vaikutelma, bändi on selvästi uudehko ja keikkaillut melko vähän. Siihen nähden minusta rytmit olivat varsin kohdallaan, vaikka joissain kappaleissa pidin tempoa aavistuksen liian nopeana.

      Kappalevalikoima poikkesi selvästi tunnetumpien bändien valinnoista, mutta sitä en pidä heikkoutena, vaan virkistävänä vaihteluna. Tunnnettuja vanhojakin kappaleita kuului paljon, eli myös ikivihreät onnistuvat. Selvästi bändi vielä haeskelee omaa tyyliään ja linjaansa, omaa kuulija- ja tanssijakuntaansa, mutta minusta heillä on hyvä alku ja ainakin minä tykkäsin kyllä heidän esityksestään.

      Uusia tanssibändejä ei pulpahtele lavoille aivan joka päivä, suosioon kulkeminen on pitkä ja kivinen tie.. ei siitä ole kauaa, kun Hurma ja Sinitaivaskin vasta aloittelivat. Nykyisin he ovat jo suuressa suosiossa! Ts. uskon, että Ratto on tulevaisuuden suosikkibändi.

    • Ei Natsaa

      Homma ei oikein klaaraa.... Pesäkalliollakin 12.1.2014 havaittavissa turhaa erikoisuuden tavoittelua ja soitannassa suorastaan "hölmöjäkin vivahteita".
      Jos jotakin voi tehdä, niin väistää em. bändin tulevina iltoina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2446
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2030
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1976
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      48
      1705
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      139
      1438
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1106
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      915
    8. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      898
    9. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      893
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      886
    Aihe