Lapsen pitää saada pitkästyä

kadonnutko ?

" Koulussa huolestuttiin ekaluokkalaisesta pojasta, joka ei olisi millään jaksanut mennä iltapäiväkerhoon. Keskustelut vanhempien kanssa paljastivat syyn väsymykseen: isä haki pojan suoraan kerhosta jääkiekkoharjoituksiin neljänä päivänä viikossa, ja viikonloppuisin oli vielä yhdet harjoitukset ja peli.

- Pienen pojan arki oli äärettömän täyteen ladattua, sanoo kasvatustieteen professori Juha Hakala.

Aivot voivat vaurioitua pysyvästi

Lapsen ylikuormittuminen voi aiheuttaa aivoihin pysyviä muutoksia. Tutkimusten mukaan suuri määrä stressihormoneja lapsena voi lisätä aggressiivisuuden ja masentuneisuuden riskiä tulevaisuudessa.

Liika kuormitus näkyy lapsissa esimerkiksi ärtyisyytenä, väsymyksenä ja outona käytöksenä. Jatkuva kitinä ei välttämättä ole lapselle luontaista, vaan ehkä merkki liian vauhdikkaasta elämäntyylistä. "

http://www.iltalehti.fi/perhe/2012120616417484_pr.shtml

Tätä mieltä olen ollut aina,korkeintaan kaksiharrastusta lapselle /per vikko on riittävä.
Onko tuo liika harrastaminen vanhempien pakoa varsinaisesta kasvatustehtävästä vai mitä ?
Ei tuossa esimerkin tapauksessa ainakaan jää aikaa rennolle yhdessäololle tai muulle hauskalle ei suorittamista vaativalle tekemiselle.

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ewee1

      Samaa mieltä!

    • näin on!!!

      Ehdottomasti näin. Meillä kotihoidossa oleva 3v. Ja yksi harrastus/ kerran viikossa. Ja vaikkei tyttö edes ole arkisin hoitopaikan hälinässä niin silti huomaan, että tarvii melkeinpä joka toinen päivä sellasen rauhallisen kotipäivän. Jolloin vaan ollaan kotona/ pihalla/ laitetaan ruokaa ja tehdään arkisia juttuja. Ja lapselle on tehnyt hyvää, että en ole koko ajan hänelle viihdyttäjä ja ohjelmatoimisto. Vaan teen kotitöitä ja omiakin juttuja ja lapsi saa tulla mukaan tai tehdä omia juttujaan sillä aikaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe