Takan lämpöä kaukolämpötaloon

Onko järkeä lämmittää puilla kaukolämpötaloa? Talo on tollanen 160 neliöinen ja
puista en kyllä joudu juuri maksamaan.

Kuinkahan suuri säästö puunpoltosta tulee kun kaukolämmön perusmaksu on kuitenkin jotain 21-25 euroa kuukaudessa ( alv?)

Takka tuntuu kuitenkin nostavan herkästi alakerran (2 kerroksinen talo) lämpöä
1-2 astetta ainakin alle -10C pakkasilla.

Mukavuutta tuossa on ainakin se takan tuli pehmeä lämpö jota takka antaa.
61000
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikö tuo nyt ole aika helppo laskea. Lämpimään käyttöveteen kuluu n. 400kWh kuussa ja loput menevät lämmitykseen. Katsot vain laskustasi mikä on lämmityksen osuus ja se kaikki on siis säästöä.

Ilmaista ja helppoa, joten ei muuta kuin klapia pesään.

Äänestä

Meillä on ILP sähkönkulutusmittariin kytkettynä. Jos ILP vie vaikka 800kwh, ja laitan takkaan tulen, niin ILPin kulutus putoaa 300-400kwh lukemiin, voishan sen vaikka sammuttaa, mutta en ole jaksanut. Asunnon lämpö sitten tietysti nousee 1-2 astetta, ILPi yksin pitää lämmöt 21 asteessa.

Äänestä
  • Jos nostat huonelämpöä kahdella asteella, kuluu lämpöä 10 % enemmän. Laske siitä.

    Äänestä

Laskemalla aika vaikea saada selville. Periaatteessa lämmittämällä vuoden ilman takkatulia ja sitten vuoden takan kanssa ja sitten käyttämällä normeerausta verrattaessa eri vuosien kaukolämpökulutusta toisiinsa, pitäisi saada jollakin tavalla selville tuo säästö, mutta siten jää vielä se puiden kosteuden ja lämpöarvojen vaihtelevuus vuositasolla, jota on vaikea laskea tarkasti.

Äänestä

Takasta voit saada 2/3 tai 3/4 lämmöstä talteen. Jos poltat 10 kg puuta saat siitä noin 26-30 kWh.

Äänestä
  • Ei kai sitä hyötysuhdetta tarvitse kahteen kertaan vähentää? Kuivan puun energiasisältö bruttona on luokkaa 5,3 kWh/kg.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luontolämpö kirjoitti:

Onko järkeä lämmittää puilla kaukolämpötaloa? Talo on tollanen 160 neliöinen ja
puista en kyllä joudu juuri maksamaan.

Kuinkahan suuri säästö puunpoltosta tulee kun kaukolämmön perusmaksu on kuitenkin jotain 21-25 euroa kuukaudessa ( alv?)

Takka tuntuu kuitenkin nostavan herkästi alakerran (2 kerroksinen talo) lämpöä
1-2 astetta ainakin alle -10C pakkasilla.

Mukavuutta tuossa on ainakin se takan tuli pehmeä lämpö jota takka antaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu