Lounaan hinta viimevuonna 8,30 nyt 8,60 nostiko arvonlisäveron korotus näin paljon.Pakko hakea halvempia paikkoja.
Marja Kankare
Tyhmä kysyy
331757
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
No hakemalla saat hakea. Ei kai lounaskaan voi loppuelämää maksaa saman verran kuin viime vuonna.
Nopea olet otteissasi taidat olla omistaja?Köyhän haettava halvempaa.Ei noussut palkka vuodenvaihteessa kaikki muu nousi.
Voi että sentään, millä nyt saat ruokaa, kun VALTIO korotti arvonlisäveroa 1:llä prosentilla?
Kuvitteletko tosiaan, että yksityisyrittäjä ottaisi suosiolla tuon yhden lisäprosentin kulut suorina kuluina itselleen?
Jos kuvittelit, kannattaa miettiä uudelleen.
Niin myös hän, kuten jokainen yrittäjä vie suoraan VERONKOROTUKSET omiin hintoihinsa.
Ja tämänkö pitäisi olla sivistysvaltio, olen eri mieltä, varsinkin kun mietimme ihmisten ajattelutapoja...
Kröhöm,,, valtio ei nostanut alv:tä yhdellä prosentilla vaan 1:llä PROSENTTIYKSIKÖLLÄ! Käytetään oikeita termejä! Jos alv nousisi 1:llä prosentilla, uusi alv olisi 23,23 %.
Kato, Matti Näsällä on asiaa. Sitäpaitsi eikös se ollut valtionvarainministeriö joka antaa arvonlisäverokantoja korottavan lakiesityksen eduskunnalle.
Muutenkin olen pettynyt paikan ruuan tasoon. Lihapullatkin on eineksiä, hyi olkoon!
Paikka on enemmän ns. einesruokala, mielestäni kotitekoisuuden maku puuttuu. Mutta makuasioitahan tämä.
Kyllä paikan ruossa on ollut muutakin ongelmaa kuin einekset. Minä en kyseistä moskaa söisi. Kyselkää ent. työntekijöiltä miten raaka-aineita käsitellään.
No kerro, kun kerran vaikutat tietävän!
Omat eväät mukaan.
Kuka on tämä suuri kuuluisuus?
Kaunis katsottavaksi kaktus kosteltavaksi.
Verohallinto on ensisijainen syypää nostamalla aterian luontoisedun raha-arvoa. Tosin silti ei kuppilan ole velvollisuus nostaa hintoja.
eineksiähän siel on kyl syöty...
SSS:n ruokalan hinta nousui myös 8,50€. Halvempaa taitaa enää löytyä kebabbipaikoista, jos niitä kestää syödä.
Voiko ola totta että joku lounaspaikka käyttää pääasiallisesti eineksiä tehdessään ruuat. Mainostavat ainakin itse tehtynä kotiruokana.
Kyllä voi ja ovat käyttäneet paljon muutakin jota ei enää tarjolle saisi laittaa. Kumpa tietäisitte mitä se paikka on vuosien varrella asiakkailleen syöttänyt.
Tähän olisi kiva saada ruokalan keittiömestarilta vastaus. Miten olisi?
kyseisen kuten muidenkin lounasta tarjoavien paikkojen käyttö perustuu vapaaehtoisuuteen,jos ei miellytä älä siellä käy,mitä sitä täällä itkee.
Kaikki vaiti poijer on puhunut.
Käykää Affella helsingintien alkupäässä. On kotiruokaa, tarpeeksi isot satsit ja hyvää. soppa 6euroa. lounas 7,20 ja pihvi 8.10. Enkä ole omistaja vaan tyytyväinen asiaksa. suosittelen testaamaan.
Hyvä että löytyy asiallisen hintaisia paikkoja ja hyvät tuotteet.
Eiköhän hinta kohta taas nouse kun pakkanen panee parastaan.
Joo, niin metsä vastaa kun karvatonta koiraa katsoo kuoppaa kaivaessaan.
Koska Taru Anneli menee syömään ja onko sillä niin paljon rahaa?
Mikä ruokala Salossa lämmittää parhaiten valmistuotteet ja on edullisin?
Elintarvikkeiden hinnat nousee koko ajan ei ainoastaan arvonlisävero. Johtuu osittain siitä, että suomalaiset on niin persoja ruuan perään, että maksaa mitä maksaa syö aina vaan. Joutuu tekemään aina vertailua mitä raaka- aineita käyttää ruan valmistukseen, ettei kuukausimenot nouse kovin paljoa.
Kuinkahan kauan tätä jatkuu päinvastaisista lupauksista huolimatta.
Silti suomessa heitetään ruokaa roskiin ennätysmääriä.
Suomessa on aina heitetty ruokaa roskiin ja aina on ollut laitonta noukkia ne sieltä takaisin myyntiin.
Sentterin Lounas-Kahvila meriniityllä (vanha rautian rakennus). Siellä lounas on 7.90€ ja ala carte listalta saa makkaraperunoista leikkeisiin. Töissä on vain yrittäjäpariskunta ja ruoka on kuin kotona tehtyä. Sijainti heikohko, tilat kuluneet, mutta parkkitilaa hyvin.
Kumma juttu että vaikka Salostakin näköjään löytyy aika paljonkin lounaspaikkavaihtoehtoja niin jotkut kehtaavat pyytää ylihintaa EINESruuista. Loppujen lopuksi ne omatekemät tulisivat kuitenkin jopa tekijälle edullisemmaksi. Onko syynä ajanpuute ja se ettei raaski palkata sitä yhtä työntekijää lisää lounasajan safkojen tekemisen ajaksi? Rahanahneutta sanon minä. No, jossakin vaiheessa se ahneus kostautuu kun tosiaan asiakkaat äänestävät jaloillaan ja antavat niiden kuljettaa toiseen paikkaan lounaalle.
eikai tuo kierrättäminen laitonta ole vaan järjenkäyttöä. tehdäänhän sitä jokapaikassa edellisenpäivän jääneet perunet --> seuraavan päivän pyttipannu tai perunasalaatti
Mitäpä jos tutustuisit elintarvikelainsäädämtöön ja hygieniamääräyksiin. Ylijäänyttä ruokaa voidaan käyttää jos sen lämpumänäoloaika ei ylitä kahta tuntia ja se on asianmukaisesti jäähdytetty, mihin tarvitaan jäähdytyskaappi. Nämä säännöokset ovat minunkin mielestäni aika tiukat enkä pane pahakseni jos joku niissä vähän oikaisee mutta se tapa miten miten monet entiset työntekijät (ja niitä on Salossa todella paljon) kuvailevat Kankareen toimintatapoja niin on vain hyvää tuuria että kukaan ei ole vakavasti saisartunut.
Onko siis sinun mielestäsi asiakkaan kannalta hyvä että tarjolla oleva päivän ruoka onkin itseasiassa pääraakaineeltaan jo neljättä kertaa tarjolla. Tai keittopäivänä ylijäänyt keitto on tarjolla viikon päästä. Tai raakaaine on tuore jos homeiset kohdat on poistettu.
Ei niissä moneen kertaan lämmitetyissä safkoissa ole enää mitään ravintoarvoa jäljellä.