Miten saada kuume mahdollisimman nopeasti?

efficank

Parinviikon päästä olis tiedossa todella epämiellyttävä viikko koulussa (tällähetkellä olen työssäoppimassa) ja joutuisin sillon olemaan tekemisissä ihmisen kanssa joka on minua muutama vuosi sitten satuttanut ja jonka takia edelleen kärsin henkisesti pahoin.. Joten tälleviikolle on ehdottomasti pakko saada äkillinen kuume nousemaan, joten onko mitään keinoja? En haluaisi todellakaan olla näin tyhmä ja tehdä jotain tällaista, mutta ei ole mahdollisuutta, että voisin jotenkin välttää tilanteen tämän henkilön kanssa ja edelleenkin olen aivan liian heikko kohtaamaan tämän ihmisen. Joten nyt jotain pikaisia vinkkejä, että miten saada kuume mahdollisimman nopeasti? En halua kuitenkaan mitään vaarallista kokeilla, vaan saada tämän nousemaan jotenkin ns. "turvallisesti" . Olen kuullut, että tupakan puruja pitäisi syödä mutta ei ole kuulemma kovin terveellistä, samoin ksylitoli. Joten mikä neuvoksi? Olkaa kilttejä ja kertokaa vinkkejä! Kiitos jo etukäteen :)

5

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sota Mies

      Armeijassa hangattiin kuumemittaria viltin reunaan, siinä se lämpeni sopivasti...

    • Tyrskytär

      Eiköhän nyt kannattais vain hoitaa tuo aikuismaisesti ja ottaa asia puheeksi. Et ole yksin pelkosi kanssa. Rohkeasti vaan puhumaan asiasta esim. työssäoppimisjakson valvojan kanssa tai koulun kanssa. Asioita ei voi juosta pakoon.

    • Dr Who

      Kuume on elimistön puolustusjärjestelmän keino hyökätä taudinaiheuttajia vastaan. Virus tai bakteeritartuntojen aiheuttamat hälytyssignaalit kulkeutuvat aivojen lämpökeskukseen, joka sitten nostaa lämpötilaa edistääkseen paranemista.

      Joten: Ei siis ole olemassa mitään suun kautta nautittavaa ainetta joka nostaisi kehon lämpötilaa. Tupakasta saat nikotiinimyrkytyksen ja ksylitolista ilmavaivoja. Myöskään kylmässä oleskelu ei nostata kuumetta, vaan luonnollisesti laskee kehon lämpötilaa.

      Saunominenkaan ei auta, koska ihminen on tietenkin nisäkkäänä otuksena tasalämpöinen. Kehon sisäinen lämpötila ei siis muutu merkittävästi kuumassaan löylyssä.

      Jos haluat kuumeen niin valitettavasti ainoa keino sen saada on sairastua oikeasti, vaikkapa flunssaan. Siihen auttaa lähikontakti jonkun sitä sairastavan läheisyydessä.

    • professori t.ollola

      Kaiva korvastasi vaikkua, mieluiten keltaista. kaiva niinkauan että sinulla on 3 teelusikallista sitä, ja sitten sekoita siihen bensaa, varma kuume taattu. itse kokeilin niin on 45 asteen kuume. VAROITUS, SIVUVAIKUTUKSINA SAATTAA OLLA LÖYSÄ KAKKA .

    • Einäin

      Kukaan ei juo bensaa haloo?? Ja 45asteen kuume on tappavaa. Mieti vähän mitä puhut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe