en tajua

sairasta touhua

Ymmärrän hyvin jos pariskunta haluaa lapsen tai pari.....
Mutta mitä järkeä niitä on tehdä 6-14 kpl ???
Kukaan ei pysty huolehtimaan saati elättämään sellaista laumaa.Eihän perhepäivähoitajakaan saa pitää ryhmässään kuin 4 kokopäiväistä yhden esikouluikäisen.Tällä taataan että jokainen lapsi saa tarvittavan huomion ja lapsista pystyy huolehtimaan hyvin.
miten suurperheen äiti muka on joku "yli-ihminen" että pystyy huolehtimaan noin monesta edes kohtuullisesti? Vai pilataanko vanhimpien lasten nuoruus sillä,että joutuvat kaiken vapaa-aikansa hoitamaan pikkusisaruksia?
Antakaa lasten olla lapsia ja hoitakaa itse lapsenne,kun olette ne tehneetkin.Lapsenne hoitavat sitten aikanaan omiaan.

12

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkeä peliin

      Kyllä lapsilisät tulisi leiktata 100% toisen kapsen jälkeen. Kaksi lasta on terve määrä. Hyvin moni nainen ei osaa kuin munia tyhmistä geeneistään pentuja maailmaan, ja moni ukko siittää niitä lapsia niille isovittu-lortoille joko siksi, että saavat muijjan pidettyä kotiorjanaan, kun yhteiskuntahan tukee sitä hulluutta lapsituin, tai kun uskonto sanelee, että "tehkää nyt niitä kusipääpentujanne lisää tänne täpötäyteen maailmaan veronmaksajiksi". Eihän siinä ole mitään järkeä tehdä eläkkeenmaksajia, kun maailma tuoaten täysi ja länsimaat puskee saastetta piiput tötteröllä jo nyt tuhoten ilmastoa.
      Eri asia se on esim. Afrikan luonnossa se ylikansoitus, kun siellä ei saastuteta - vaikka eihän sekään hyvä missään nimessä ole. Kyllä kaksi lasta per nainen tulisi olla raja. Valkatkoon ja testatkoon sitten niin mieluisen ukon siittäjäksi, että säilyy mielenkiinto lastensaannin jälkeenkin. Monelta kun tuppaa vähäkin rakkaus loppumaan kun lapsia tulee.

      Joo mutta ongelmiin ei kannattaisi yllyttää yhteiskunnan tuin: toisen lapsen jälkeen siis tuet pois ja kahdesta lapsesta maksimit. Kaksi lasta per nainen ja mies; eron koittaessa ei siis uusia lapsia ainakaan tuettuna, niin tulee järki sikiämiseen.

      • ...............

        En ihan noin tiukkaa linjaa vetäisi, vaan sanon, että "lakisääteiset" 3 lasta on maksimi. ;)


      • 2 lasta
        ............... kirjoitti:

        En ihan noin tiukkaa linjaa vetäisi, vaan sanon, että "lakisääteiset" 3 lasta on maksimi. ;)

        Ai sulla on kolme lasta vai?


      • ............
        2 lasta kirjoitti:

        Ai sulla on kolme lasta vai?

        Juu 3 lasta on, eikä yhtään kaduta, että heitä on kolme. Nämä kolme pystyimme itse elättämään kahden ihmisen ansioilla.
        Näitä kolmea jaksoimme auttaa läksyissä, viedä lomamatkoille, rahoittaa harrastukset ja ajokortit. Useanpaan lapseen ei olisi ollut varaa näillä palkoilla.


      • Hanki elämä
        ............ kirjoitti:

        Juu 3 lasta on, eikä yhtään kaduta, että heitä on kolme. Nämä kolme pystyimme itse elättämään kahden ihmisen ansioilla.
        Näitä kolmea jaksoimme auttaa läksyissä, viedä lomamatkoille, rahoittaa harrastukset ja ajokortit. Useanpaan lapseen ei olisi ollut varaa näillä palkoilla.

        Otan osaa..


      • .................
        Hanki elämä kirjoitti:

        Otan osaa..

        Hankielämää itsellesi. Elämää on muuallakin kuin oman navan ympärillä - ja antoisaa elämää onkin.


    • Lessut ottaa päähä

      ittee ainaki vituttaa selaaset lessuperheet (lestadiolaiset) joilla on 20 kersaa. varsinki kun ne kaikki vahtaa niinku ei ikää olisi ihmistä nähny. kaupaski niitä tuloo niinku hyttysparvi ympärille pörräämään. ja sitte niistä on 90% sellaasia vammaasia ADHD kersoja

      • Hgfhjksfg

        Niin ja onhan niistä muutakin ongelmaa..


      • samalla linjalla
        Hgfhjksfg kirjoitti:

        Niin ja onhan niistä muutakin ongelmaa..

        No todellakin! haiseevakki pahalle ku käyvät kerraviikos suihkus.


    • hehhh

      heh..
      Meidän isällä on yhteensä 9 lasta ja 4 eri äidin kanssa vehtaillu..
      Eise kellekkään noista oo ollu "isä".. Ei anna rahaa, ei käy töissä ym..

      • Outssss

        Tarkoittaako tuo, että teidän isä tykkää kehitysvammaisista naisista?


      • Hyvä isä

        Niin no siis raha ja työhän ei ole yhtä kuin hyvä isyys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      249
      7571
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      142
      3981
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      118
      2227
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1667
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1520
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1214
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1012
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      963
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      958
    Aihe