Ymmärrän hyvin jos pariskunta haluaa lapsen tai pari.....
Mutta mitä järkeä niitä on tehdä 6-14 kpl ???
Kukaan ei pysty huolehtimaan saati elättämään sellaista laumaa.Eihän perhepäivähoitajakaan saa pitää ryhmässään kuin 4 kokopäiväistä yhden esikouluikäisen.Tällä taataan että jokainen lapsi saa tarvittavan huomion ja lapsista pystyy huolehtimaan hyvin.
miten suurperheen äiti muka on joku "yli-ihminen" että pystyy huolehtimaan noin monesta edes kohtuullisesti? Vai pilataanko vanhimpien lasten nuoruus sillä,että joutuvat kaiken vapaa-aikansa hoitamaan pikkusisaruksia?
Antakaa lasten olla lapsia ja hoitakaa itse lapsenne,kun olette ne tehneetkin.Lapsenne hoitavat sitten aikanaan omiaan.
en tajua
12
196
Vastaukset
- Järkeä peliin
Kyllä lapsilisät tulisi leiktata 100% toisen kapsen jälkeen. Kaksi lasta on terve määrä. Hyvin moni nainen ei osaa kuin munia tyhmistä geeneistään pentuja maailmaan, ja moni ukko siittää niitä lapsia niille isovittu-lortoille joko siksi, että saavat muijjan pidettyä kotiorjanaan, kun yhteiskuntahan tukee sitä hulluutta lapsituin, tai kun uskonto sanelee, että "tehkää nyt niitä kusipääpentujanne lisää tänne täpötäyteen maailmaan veronmaksajiksi". Eihän siinä ole mitään järkeä tehdä eläkkeenmaksajia, kun maailma tuoaten täysi ja länsimaat puskee saastetta piiput tötteröllä jo nyt tuhoten ilmastoa.
Eri asia se on esim. Afrikan luonnossa se ylikansoitus, kun siellä ei saastuteta - vaikka eihän sekään hyvä missään nimessä ole. Kyllä kaksi lasta per nainen tulisi olla raja. Valkatkoon ja testatkoon sitten niin mieluisen ukon siittäjäksi, että säilyy mielenkiinto lastensaannin jälkeenkin. Monelta kun tuppaa vähäkin rakkaus loppumaan kun lapsia tulee.
Joo mutta ongelmiin ei kannattaisi yllyttää yhteiskunnan tuin: toisen lapsen jälkeen siis tuet pois ja kahdesta lapsesta maksimit. Kaksi lasta per nainen ja mies; eron koittaessa ei siis uusia lapsia ainakaan tuettuna, niin tulee järki sikiämiseen.- ...............
En ihan noin tiukkaa linjaa vetäisi, vaan sanon, että "lakisääteiset" 3 lasta on maksimi. ;)
- 2 lasta
............... kirjoitti:
En ihan noin tiukkaa linjaa vetäisi, vaan sanon, että "lakisääteiset" 3 lasta on maksimi. ;)
Ai sulla on kolme lasta vai?
- ............
2 lasta kirjoitti:
Ai sulla on kolme lasta vai?
Juu 3 lasta on, eikä yhtään kaduta, että heitä on kolme. Nämä kolme pystyimme itse elättämään kahden ihmisen ansioilla.
Näitä kolmea jaksoimme auttaa läksyissä, viedä lomamatkoille, rahoittaa harrastukset ja ajokortit. Useanpaan lapseen ei olisi ollut varaa näillä palkoilla. - Hanki elämä
............ kirjoitti:
Juu 3 lasta on, eikä yhtään kaduta, että heitä on kolme. Nämä kolme pystyimme itse elättämään kahden ihmisen ansioilla.
Näitä kolmea jaksoimme auttaa läksyissä, viedä lomamatkoille, rahoittaa harrastukset ja ajokortit. Useanpaan lapseen ei olisi ollut varaa näillä palkoilla.Otan osaa..
- .................
Hanki elämä kirjoitti:
Otan osaa..
Hankielämää itsellesi. Elämää on muuallakin kuin oman navan ympärillä - ja antoisaa elämää onkin.
- Lessut ottaa päähä
ittee ainaki vituttaa selaaset lessuperheet (lestadiolaiset) joilla on 20 kersaa. varsinki kun ne kaikki vahtaa niinku ei ikää olisi ihmistä nähny. kaupaski niitä tuloo niinku hyttysparvi ympärille pörräämään. ja sitte niistä on 90% sellaasia vammaasia ADHD kersoja
- Hgfhjksfg
Niin ja onhan niistä muutakin ongelmaa..
- samalla linjalla
Hgfhjksfg kirjoitti:
Niin ja onhan niistä muutakin ongelmaa..
No todellakin! haiseevakki pahalle ku käyvät kerraviikos suihkus.
- hehhh
heh..
Meidän isällä on yhteensä 9 lasta ja 4 eri äidin kanssa vehtaillu..
Eise kellekkään noista oo ollu "isä".. Ei anna rahaa, ei käy töissä ym..- Outssss
Tarkoittaako tuo, että teidän isä tykkää kehitysvammaisista naisista?
- Hyvä isä
Niin no siis raha ja työhän ei ole yhtä kuin hyvä isyys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751761
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691618Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1031406- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56820