Sauna on ihan uusi, ollut käytössä vain muutaman viikkoa, ja nyt huomasin lauteilla ihme keltaisia läikkiä, niinkuin sinne olisi kusta loroteltu sinne tänne. Puulajista en ole varma, mutta lienee joku vakioratkaisu.
Niin että mitä tuolaisia värjäymiä on tehnyt lauteille? Voiko esim. pellavaliinasta imeytyä puuhun veden mukana tuollaisia värjäymiä? Ja kuinka päästä kellertymistä eroon?
Niin että mitä tuolaisia värjäymiä on tehnyt lauteille? Voiko esim. pellavaliinasta imeytyä puuhun veden mukana tuollaisia värjäymiä? Ja kuinka päästä kellertymistä eroon?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sellaista pitää kunnon saunassa ollakin. Vähän jälkiä elämästä..
Mulla ihan sama juttu...lauteet 28mm kuusta. Huomasin läiskät vasta kuukauden saunomisen jälkeen viime syksynä ja ei niille oikein mitään pysty tekemään. Joku ehdotti syyksi sahoilla käytettävää pihkaisten terien puhdistusainetta...tiedä häntä sitten, mutta ensi keväänä niistä tulee polttopuuta ja leppälauteet tilalle...on komeemmatkin.
Hiki aiheuttaa ne kellastumat.
Apassi ja haapa ovat suht.huokoisia joten
suojaamaton puu imee hiet ja jättää
mainitsemasi jäljet.
Hio puu puhtaaksi ja käsittele
jollain laudesuojalla,niin ei kellastu
ainakaan niin nopeasti.
Omat lauteet on kuusta ja ei niin huokoiset. Läikät ovat sellaisia noin 2€ kolikon kokoisia...enpä usko että hiestä ovat tulleet.
niin ei tule eikä näy ne läikät.
laudeliinat. Eihän laudeliinat muutenkaan estä lauteiden kostumista (mullei ainakaan oo kumiset), ja kosteushan käsittääkseni on yhtenä osatekijänä noitten värjäymien syntymisessä.
Uudelle puulle tulee tällaisia läiskiä -kyllä ne hiestä tulevat, saattavatpa tulla löylyvedestäkin, mene ja tiedä, kastumisesta kuitenkin. Anna lauteiden vaan hiukan tummua, kohta läiskiä ei enää ole, puu tummuu luonnostaan, varsinkin ikkunallisessa saunassa. Jos haluat, että puu näyttää pitempään juuri höylätyltä, voit käyttää laudesuoja-aineita, mutta itse en niitä suosittele, koska ne eivät ole kivan tuntuisia pepun alla ja sitten se laudeliina on kuitenkin oltava. Kaikissa saunoissa tapahtuu sama, parhaiten keltaiset läiskät näkyvät vaaleassa puussa kuten haapa tai kuusi.
Moi!
Päällystä ne lauteet jollakin läpäisemättömällä aineella esim elmukelmulla, tai vaikkapa kuparilla. Yksi ratkaisu on irroittaa lauteet ja käyttää ne vaikkapa kirjapainossa laminoitavana: Kestävä ratkaisu ja puun sävy pysyy kauniina. Saavutetaan sama funktio kuin saunasuoja-aineilla.
Kuparipäällysteisiä lauteita jäähdyttämään voit käyttää vaikka ulkoa saatavaa korvausilmaa. Onnea joka tapuksessa syksyn sävyissä kellastuvalle saunallesi! Ehkä ruskan edetessä läntit muuttuvat kauniin punertaviksi ;)
heh,heh onpa oivallus!