Omenapuun leikkaustyylit

omppu18

Meidän pihalla on nyt sellanen n. 5-7 v. vanha omenapuu, jota ei ole koskaan leikattu. Ja kun kesän lopulla omenat kasvaa niin oksat osuvat ihan melkein maahan. Mitä tehdä?
Ja vielä: Ostamme melko pienelle alueelle 2 omenapuuta keväällä näkösuojaksi. Miten koon saisi pysymään hillittynä, saa kasvaa suht isoksi, mutta miten oksat saa "nousemaan ylöspäin"? Tiedättekö? Lähes kaikilla naapureilla oksat kasvavat selvästi yläsuuntaan. Toivotttavasti osaatte neuvoa! :)

4

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rohkeasti saksimaan

      Pitkiä oksia voi typistää leikkaamalla pitkin kesää muutamana vuonna peräkkäin. Kovin raju kertaleikkaus saa puun kasvattamaan hentoja vesiversoja, siksi ei kerralla kannata pätkiä kaikkia. Noin kolmasosa oksan pituudesta veks, isot haavapinnat voi suojata ko. tarkotukseen ostettavalla aineella. Oksien sivuversoja voi myös leikellä pois. Viimeiseksi oksaan jäävän silmun paikasta näkee, mihin kasvu jatkuu, eli sillä pystyy muokkaamaan puun tulevaa muotoa.
      Omenoita voi myös harventaa raakilevaiheessa, jos raskii.

      Ostakaa joku hillittykasvuinen puu näkösuojaksi. Ainakin Lepaan meloni ja Pirja tykkää kasvaa tiiviisti, muitakin varmaan on. Asiantuntevalla taimitarhalla osaavat kyllä neuvoa. Ehkä koristeomenapuu kävisi myös?

      Itselläni on Pirja keskellä pihaa itekseen, leikkaan ulkonäön vuoksi pitkin kesää ja hillitsen oksien pituuskavua vuosittain napsimalla kärjet pois. Silti tekee omenoita sen, mitä jaksetaan syödä, ne kun eivät säily pitkään.

    • harrastavatarhaaja

      Yleensä se ongelma nuorilla puilla on juuri liian pystyt oksat, eikä toisinpäin...

      • Maun mukaan

        Sepä riippuu puun käyttötarkoituksesta, mihin suuntaan tahtoo oksien kasvavan. Jos haluaa satoa, niin pyritään saamaan pystyys kuriin, mutta puuta voi muotoilla miten lystää, jos tahtoo vain silmäniloa tai näkösuojaa.

        Mikäli pystyoksainen puu yrittää kuitenkin tehdä paljon omenoita, niitä pitää harventaa, ettei oksat repeä rungosta liian painon vuoksi.

        että artistin valinta...


    • kaneliomenoita

      Kaneliomenat kasvavat tyypillisesti kapeasti ja oksat suuntautuvat ylöspäin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2023
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1485
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1414
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1361
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      876
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      863
    Aihe