Yksinäisten liikuntaharrastukset

Himolaskettelija

Olen tässä jo noin vuoden päivät pohdiskellut, että mitä yksinäiset ihmiset harrastava?. Merkille olen laittanut sen, että usein kaikilla on ystävä/ystäviä mukana niin salilla, kuntopolulla kuin laskettelukeskuksissakin. Varsinkin jälkimmäisenä mainitsemani harrastus on sellainen, jota ei valitettavasti yksin juurikaan harrasteta (Kaikilla nuorilla on aina joku ystävä/ystäviä matkassa).
Muutenkin on vaikea aloittaa tai mennä mukaan sellaiseen harrastukseen, josta ei kaikkea oleellista tiedäkään heti, esimerkiksi suuri juoksutapahtuma, jossa on jo muutenkin sitä porukkaa paljon ja ei oo kaveria, jolta kysellä informaatiota Tuntemattomille kun ei viitsi itseä nolata jos onkin kysymys, joka varmasti pitäisi heidän mielestään jo tietää; olethan kerta mukaan tällaiseen jo lähtenyt..


Mutta laskettelu, joka on vieläpä rakkain harrastusmuotoni, olisi erittäin mahtavaa saada joka talviseksi harrastuksekseni. Viimeksi jolloin olen päässyt rinteeseen oli maaliskuussa 2011 (!!!) ( Olin entisen ystäväni kanssa reissussa Lapissa) Tämä repii sisintäni erittäin paljon kun olisi kova hinku päästä laskettelemaan, mutta yksin se on vaikeaa kun ei ole omaa autoa ja näin ollen tavaran säilytyskin on aika *ittumaista, vaikka onhan siellä säilytystilat, mutta silti.

Aikomukseni on nyt tulevana lauantaina lähteä Pohjoiseen laskemaan, mutta saa nähdä jääkö vain pelkäksi haaveeksi ja tänäkään vuonna rinteeseen pääse :(

15

366

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Himolaskettelija

      Tarkennan, että jos päätän lähteä niin joutuu bussilla matkustamaan ja vieläpä yksin...

    • kova harastaja

      Harastan kalian juontia ja bitsan syöntiä paitsi jos olen nukumasa

    • Mie käyn kuntosalilla. Eilen meni 3 tuntii siel ja tänään pari tuntii. 5-6 kertaa viikos käyn salilla. Käyn yleensä aamuisin salilla kun ei siel ole niin paljoo porukkaa silloin.

    • paljonkos on aloittajalla ikää ja ooks talmaan menos?

    • Itse runkkaan

      Käsin ja fleshlightilla, hyvin pysyy kunnossa.

    • errerere

      harrastukseni pyörii paljon koirani ympärillä... ulkoilua, lenkkeilyä ja koirapuistossa koiran kanssa leikkimistä.

    • fdsfds

      Laskettelu oli myös oma rakkain harrastukseni vuosien ajan mutta ilman ystäviä se kävi todella tylsäksi vaikka alussa olikin kivaa. Nyt ei tosin ole enää edes autoa ja suksiakaan :(

    • yksinäinen mies.

      minä en harrasta mitään. Miksi harrastaisin kun en saa siltin ystäviä tai tyttöystävää.

    • pystyy tai sit ei....

      Juoksua ja koirien kanssa treenaamista. Ajoittain iskee into mennä jyrsijöiden kanssa näyttelyihin ja juttelemaan harrastajien kanssa. Eläinharrastuksen parissa on enemmistö tuttavista ja loput menee koristeena fb:ssa kun ei ole oikein mitään puhuttavaa..
      Nyt en ole jaksanut ottaa kontaktia tai puurtaa... Lääkäri puhuu kaamoksesta ja d-vitamiinien vaikutuksesta mieleen. Onko moni kokeilut noita vitskuja näin pimeän aikaan tai yleisesti? :p

    • a18plus6

      Kuntosalia, lenkkeilyä ja pyöräilyä, ne ovat sellaisten harrastusten joukossa mitä voi tehdä yksinäisenäkin. Kukaan ei kuntosalilla kummastele yksinäistä, yksinhän siellä muutkin ovat. Opiskelu kansalaisopistossa / aikuislukiossa jne "sopii" myös yksinäiselle.

      Joskin minun mielestäni kannattaa harrastaa sitä mistä itse tykkää, ja olla välittämättä siitä onko se "hyväksyttävää" yksinäiselle vaiko ei. Voihan sieltä harrastuksesta sitten löytää samanmielisiä kavereiksi.

    • liikkuja4

      Kuntosalia itsekin harrastan. Se on oikeastaan harrastus, jossa yksinäisyydestä on vain "hyötyä"; viikon treeniohjelman noudattaminen onnistuu hyvin, kun vapaa-ajalla ei pahemmin muita menoja ole. Ihan kiva myös omaan tahtiin ja omien voimien mukaan sitä rautaa nostaa.

      Talvella tulee myös kaikessa yksinäisyydessä hiihdettyä metsissä. Kesällä taas on tapana lenkkeillä samoissa ympyröissä.

    • väsyttää

      Olisihan se mukavaa käydä taas pitkästä aikaa laskettelemassa. Edellisestä kerrasta on varmaan kohta 10 vuotta... Ei ole laskettelukaveria joten eipä sinne kehtaa yksinään lähteä. Lasketteluvermeetkin olisi täysin uusittavissa.

    • exskimbaaja

      Mulla taitaa olla viimeisestä käynnistä rinteessä mutkamäenlaskua
      harrastamassa jo yli 20 vuotta. Sama juttu jo silloin, mitä siellä yksin
      tekee, alkaa vaan maistua puulle.
      Onkohan sekin taito muuten semmoinen niin kuin pyörällä ajo tai
      uiminen, kerran kun opit niin muistat lopun ikäs.
      Vieläköhän tuo edes menis vanhasta muistista?
      No tämä talvi alkaa olla jo pulkassa, kesää kohti taas.
      Sitten saahaan vääntää juttua edellisestä uintireissusta milloin.

    • 7km-13km...

      harrastan pitkiä kävelylenkkejä,yksin...

    • entinen skimbaaja

      Mä muuten olen koittanut kehittää aivan omanlaiseni tavan liikkua
      tässä viime aikoina, juoksukävelyhyppely sauvan tapaisten kanssa,
      en ole koskaan nähnyt kenenkään vielä suorittavan kuntoilua tällä
      tavalla, on erittäin tehokasta enkä ainakaan vielä ole onnistunut
      itseäni sillä sairauskohtaukseenkaan asti rääkkäämään.

      Yritin yhdistää siihen luisteluhiihdosta jotain yläkropan kuormittamista
      ynnä muuta mukaan. Jos en onnistu itseäni rampauttamaan sillä
      keskipitkällä aikavälillä, saatanpa alkaa mainostamaan sitä
      laajemmallekin. On tehokasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe