Ulko-ovessani on mainoskielto, mutta myös viesti, että Pielis-plus saa tulla. (On ollut jo muutaman kk:n.) Ei ole Pielis-plus tullut (ei kertaakaan)! Onkohan niin iso vaiva erottaa Pielis-plus mainosnipusta?
Vastaukset 15
- MainostoimistonTyyne
No minäpä leikkoon mainokset poes kyseisestä aviisista ,koko lehti on mainosta vai luuletko että journalistisesti toimitettua lehteä jaetaan ilmaiseksi . Että semmonen vaiva, Tilaa Le monde , New Yörk Times, Dagens Nyheter, Erotiikan Maailma, Aku Ankka Ja Turun Sanomat niin pysyt ajan tasalla.
- Museoon - mars
Ei ilmaisjakelu ole tätä päivää. On niin paljon noita "ei mainoksia" lappuja luukuilla, ettei se ole tehokas mainoskanava.
Yli 25 % luukuista on mainoskiellettyjä.
Eipä Pielisenkarjalan alueella taida olla mikään oikein tehokas kun ei ole maksukykyistä väestöä.
Kun pistää ilmoituksen Karjalaiseen niin hetipä napsahtaa kauppoja. Ne tosin tulee tuolta Joensuusta ja Kontiolahdelta.
Täällä Pielisen perukoilla ollaan tekevinään kauppaa, mutta näpertelyähän tämä on.
- pepix
Kun olet kieltänyt mainokset, olet samalla kieltänyt myös ko lehden tulon. Nykyasetuksen mukaan ilmaisjakelulehdet rinnastetaan mainoksiin, vaikka niissä olisikin toimituksellista sisältöä. Eli ota mainoskielto pois tai odota, että Sanomalehtien Liiton ehdotus siitä, että kotitaloudet voisivat vastaanottaa maksuttomia lehtiä, vaikka kieltäytyisivätkin mainoksista, menee läpi. Nykyisin mainosten jakelu kotiin voidaan kieltää, mutta tällöin ei yleensä voi saada kaupunkilehteä jaettuna.
- Plussaton
Minullahan on ovessa lappu, että ko. lehti saa tulla. Ei asetus kieltäne siinä tapauksessa jakamasta?
- hikihatussa rapussa
Plussaton kirjoitti:
Minullahan on ovessa lappu, että ko. lehti saa tulla. Ei asetus kieltäne siinä tapauksessa jakamasta?
Kokeilepas mainosten jakelua,niin muuttuu ajatuksesi laittaa sinun luukustasi
vain Pielis-Plus.......
Mainokset niputetaan ja nippu jaetaan postiluukuista.Jaettavaa on paljon,eikä
siinä ole aikaa eritellä mitään.
Kysy jos voit tilata itsellesi k.o lehden ja saat jakelun muuta kautta mkuin
mainosjakelu on. - Plussaton
hikihatussa rapussa kirjoitti:
Kokeilepas mainosten jakelua,niin muuttuu ajatuksesi laittaa sinun luukustasi
vain Pielis-Plus.......
Mainokset niputetaan ja nippu jaetaan postiluukuista.Jaettavaa on paljon,eikä
siinä ole aikaa eritellä mitään.
Kysy jos voit tilata itsellesi k.o lehden ja saat jakelun muuta kautta mkuin
mainosjakelu on.Lehtiähän voisi antaa jakajille eri nippuun kuin mainokset...
- posti ei merkki
Plussaton kirjoitti:
Lehtiähän voisi antaa jakajille eri nippuun kuin mainokset...
Että voi olla vaikeaa käsittää asiaa...ihan toivoton olet,tai sitten teeskentelet.
Kokeile jakaa mainospostia ja sitten vielä lajitella niistä jakotilanteessa
jotain erikseen....
vai oletkohan koskaan esim.kerrostalossa käynyt...... - pepix
Plussaton kirjoitti:
Minullahan on ovessa lappu, että ko. lehti saa tulla. Ei asetus kieltäne siinä tapauksessa jakamasta?
Kyllä se vaan niin on, että kun kiellät mainokset et saa muutakaan. Ei siinä auta lappu että, ei mainoksia lehti Hilavitkutin saa tulla. Googlaa itse netistä asiasta.
- Plussaton
posti ei merkki kirjoitti:
Että voi olla vaikeaa käsittää asiaa...ihan toivoton olet,tai sitten teeskentelet.
Kokeile jakaa mainospostia ja sitten vielä lajitella niistä jakotilanteessa
jotain erikseen....
vai oletkohan koskaan esim.kerrostalossa käynyt......Jos tuo todella on vastauksesi viimeisimpään viestiini (ennen tätä), et taida osata kovinkaan hyvin lukea! Tai jos sittenkin osaat, ihmettelen, etkö (jos olet jakaja) pääsisi vielä helpommalla ja vielä nopeammin eroon jakamisesta, jos et jakaisi YHTÄÄN MITÄÄN!
- vakijakaja
No,ei siinä kyllä ehdi mainosnippuja hajoitella,on se jakaminen niin
tiukkaa hommaa. - Roskaa 100 %
Täysin tarpeeton tuote.
Ei tuollaisia sisäänlämpiäviä "taivaankannentervaaja"- juttuja kukaan jaksa lukea.- moskaPlus
sama virma pakkosyöttää kotiseutuplussaa yläkainuussa,yhtää juttua ei ole jota journalismiksi sanoisi ,kannesta kanteen mainoksenmoskaa.
- Tänään taas tuli
moskaPlus kirjoitti:
sama virma pakkosyöttää kotiseutuplussaa yläkainuussa,yhtää juttua ei ole jota journalismiksi sanoisi ,kannesta kanteen mainoksenmoskaa.
Oli vaan aika ankean näköinen se ensimmäinen aukeama.
Mitenkähän kauan mahtaa pyöriä noilla ilmoitusmäärillä?
- ilona iisalmesta
ekö se tepon jaskan irmeliki ilmaisjakelulehtiyrittäjä ollu vai muistankö väärin
- An on
Se taas ei liity tähän mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398