elikkä siis on alkanut ärsyttämään että etukaijuttimet autossa soivat hiljempaa kuin taka kaijuttimet... ja autossa siis on vahvistin ja johdot tarkastettu (kytkennät maadoitus virran saanti) joten kysymys on yksinkertainen voiko vika johtua että etukaijuttimet tarvitsevat niin paljon watteja enemmän kuin taka kaijuttimet että jos vahvistin ei tuota tarpeeksi watteja voiko siitä johtua että etukaijuttimet kuuluvat niin paljon hiljempaa? että jos ostaisin uudet kaijuttimet mitkä vaativat vähemmän watteja voisiko ääni nousta samalle tasolle taka kaijuttimien kanssa?
wattejako liian vähän?
wattitatteja
6131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minkälainen laitteisto on kyseessä? Soitin, kaiuttimet, vahvari?
Niin kysymys on sellainen että miten haluat vastaukset käsittää? Tarviiko auto takakaiuttimet vai ei? Oikeissa hifi autoissa niitä ei ole. No maku asia sano koira kun ..... . Mitäs jos kytket etu sarjan vahvariin ja ajat taka kajareita pelkän soittimen tehoilla? Se on jonkinverran käytössä oleva ratkaisu.
Tai jos on mahdollisuus säätää etu- ja taka kajareita soittimesta, niin laittaa takaosan soimaan hiljemmin. Soittimesta varmaan löytyy FADER ja REAR kkohdat mistä niitä sit säätelee.
noh olen kytkenyt sen 2 rca uros johdolla elikkä ei voi säätää etu ja takapäätä erikseen koska kaikki tulee oikeastaan samasta ja auto ei ole mikään hifi auto eikä amiksen räminä koppi joten haluaisin vai ajaessa kuulla musiikin tasaisemmin ja ainut mitä mietin onkin voiko liian vähän watteja aiheuttaa sen että etukaijuttimista ei kuulu yhtä kovaa kuin taka? vai onko se jostain muusta kiinni? ja laitteisto on 4 kaijutinta 1 vahvistin ja soitin. mutta yksin kertaistan kysymyksen siis. Voiko liian vähän watteja aiheuttaa että kaijutin ei soi kunnolla?
siis sulla on kaksi kanavainen vahvistin johonka olet kytkenyt etu ja taka kajarit?
jos noin niin varmasti soi takapää lujempaa
Miten niin varmasti? Se riippuu etu ja takakaiuttimien herkkyydestä. Ja alkup. kysymykseen vastaus on että etukaiuttimien hiljaisuus takakaiuttimiin verrattuna ei riipu mistään wattienvähyydestä.