Mulla on kadett vm89 1.6 ja siinä sellainen vika, että ykkösellä ja kakkosella se tapaa aina nykiä kuin "kenguru". En kuitenkaan ota tuota kokemattomuuden piikkin vaan joku vika se on. Osaako joku auttaa? Voiko johtua bensasta ( 95 )??
tiedetäänkö nykimisestä..?
10
993
Vastaukset
- Jope
ruisku, vai kaasari?
Jos ruisku, niin tarkistappa ensimmäisenä haitarikumi, ettei ole imuilmavuotoja.- opeliopeli
Ehjältä näyttää tuo haitarikumi, oon aika neuvoton..
- ex-kadett
Oletettavasti tuo on 1.6SV kaasari koneella.
Onko tuota nykimistä vain kylmällä koneella? Silloin voisi olla automaattiryyppy joka ei toimi.
Nykimistä voi aiheuttaa monet viat, vialliset tulpanjohdot, hapettunut liitos virranjakajassa. Onko todella että se on vain 1. ja 2.?- opeliopeli
Kyllä se lämpimänäkin nykii. Käynnistäessä kierrokset menee johonkin 1400 ja tippuu sitten lämmettyä tonnin pintaan, eli kyllä tuo ryyppy näyttäisi toimivan.
Tulpanjohdot ostin kun itsekin epäilin ja puolanjohdon myös. Enemmän tekee sitä ykkösellä lähdettäessä, mutta silloin tällöin kakkosellakin. Muut vaihteet toimivat moitteetta.
Itsellä alkaa mennä jo usko koko autoon.. - Jope
opeliopeli kirjoitti:
Kyllä se lämpimänäkin nykii. Käynnistäessä kierrokset menee johonkin 1400 ja tippuu sitten lämmettyä tonnin pintaan, eli kyllä tuo ryyppy näyttäisi toimivan.
Tulpanjohdot ostin kun itsekin epäilin ja puolanjohdon myös. Enemmän tekee sitä ykkösellä lähdettäessä, mutta silloin tällöin kakkosellakin. Muut vaihteet toimivat moitteetta.
Itsellä alkaa mennä jo usko koko autoon..Onhan moottorin tukikumit kunnossa?
Kytkinpiirissä ilmaa?
Eli nykiikö ainoastaan liikkeelle lähdettäessä nolla vauhdista. Ja oot aivan varma, ettei haitariputkessa ole vekkiä sillain, että kun nostat kytkintä niin kun kone liikkuu, niin vekki ei aukea.
Mites jos luistattaa kytkintä kun lähtee liikkeelle? - opeliopeli
Jope kirjoitti:
Onhan moottorin tukikumit kunnossa?
Kytkinpiirissä ilmaa?
Eli nykiikö ainoastaan liikkeelle lähdettäessä nolla vauhdista. Ja oot aivan varma, ettei haitariputkessa ole vekkiä sillain, että kun nostat kytkintä niin kun kone liikkuu, niin vekki ei aukea.
Mites jos luistattaa kytkintä kun lähtee liikkeelle?kytkinpiiristä en tiedä, en osaa varmaan tutkiakaan tuota. Nykii just ainoastaan lähdettäessä liikkeelle. Haitariputki, josta jo aikaisemmin kerroin on mielestäni ehyt.
Jos kytkintä luistattaa, niin nykimistä ei esiinny. - Jope
opeliopeli kirjoitti:
kytkinpiiristä en tiedä, en osaa varmaan tutkiakaan tuota. Nykii just ainoastaan lähdettäessä liikkeelle. Haitariputki, josta jo aikaisemmin kerroin on mielestäni ehyt.
Jos kytkintä luistattaa, niin nykimistä ei esiinny.Mulla on ollut korjattavan yks ihan samanlainen vikatapaus, eli kytkintä luistattamalla pääsi liikkeelle hyvin. Vauhtiin kun pääsi, ei nykinyt yhtään vaihtaessa ym. Ainoastaan toi liikkeelle lähtö oli sellaista, että pää meinas hakata ikkunasta ja niskatuestalävitse. Vika oli silloin imuilmavuoto. Eli tsekkaa nyt vielä kerran kaikki putket ja letkut, liitokset ym, mistä voisi haukata ilmaa kun se kone nyt kuitenkin elää jonkin verran liikkelle lähdettäessä. Katso myös ne koneen kannatinkumit että ovat ehjät.
Yleensä jos muuten toimii normaalisti, ei vika ole kytkimessä. Toki voi siellä kytkinpinnoilla olla myös jostain syystä öljyä ym. eli se ei irroita kunnolla. Tämä kyllä pitäisi teoriassa huomata myös vaihteita vaihtaessa, jos esim kiihdyttää nopeasti ja heittää pykälää ylöspäin, esiintyy tyjiöö (kiekat nousee ja laskee) kaasua painaessa, ennen kuin irrottaa. - opeliopeli
Jope kirjoitti:
Mulla on ollut korjattavan yks ihan samanlainen vikatapaus, eli kytkintä luistattamalla pääsi liikkeelle hyvin. Vauhtiin kun pääsi, ei nykinyt yhtään vaihtaessa ym. Ainoastaan toi liikkeelle lähtö oli sellaista, että pää meinas hakata ikkunasta ja niskatuestalävitse. Vika oli silloin imuilmavuoto. Eli tsekkaa nyt vielä kerran kaikki putket ja letkut, liitokset ym, mistä voisi haukata ilmaa kun se kone nyt kuitenkin elää jonkin verran liikkelle lähdettäessä. Katso myös ne koneen kannatinkumit että ovat ehjät.
Yleensä jos muuten toimii normaalisti, ei vika ole kytkimessä. Toki voi siellä kytkinpinnoilla olla myös jostain syystä öljyä ym. eli se ei irroita kunnolla. Tämä kyllä pitäisi teoriassa huomata myös vaihteita vaihtaessa, jos esim kiihdyttää nopeasti ja heittää pykälää ylöspäin, esiintyy tyjiöö (kiekat nousee ja laskee) kaasua painaessa, ennen kuin irrottaa.Nyt se simahti duunin pihaan totaalisesti. Kun yrittää startata, niin ei mitään konkreettista tapahdu ja akkukin on vain 2 kk vanha. haluisitko muuten korjata laturin..? Jos olet pääkaupunkiseudulta.. Maksan kyllä, mutta en viitsisi maksaa liikaa, kun tuo on sellainen vara-auto.
- route
jos se kerta on ruisku, niin se on ilmeisesti yksipisteruisku. jos tämä ruiskusuutin vuotaa tai sen ympärillä olevat kaksi o-rengasta vuotavat, niin se tiputtaa bensaa suoraan kaasuläpälle ja tämä varmasti aiheuttaa matalilla kieroksilla ja hiljaisissa nopeuksissa nykimistä.
- jope
en usko, koska kuulemma nykii (ymmärtääkseni) ainoastaan liikkeelle lähdettäessä. Jos nykisi myös tasaisessa ajossa niin sitten vuoto olisi todennäköisempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283