Mistä johtuu, että lapsi kohta 1v8kk nukkunut aina hyvin VAIN isänsä kanssa?
Minun kanssani heräilee öisin (aina herännyt) pari kertaa ja illalla nukkumaan meno venyy ja venyy.. aamulla nukkuu pitkään vain jos minä olen poissa (eli kun olen töissä ja lapsi kotona isänsä kanssa niin nukkuu kyllä kymmeneenkin, viikonloppuisin seiskalta ylös koska minä olen kans nukkumassa).
Samoin päikkäreille rupeaa tosi nätisti isänsä kanssa, mutta mun kanssa ei oikein.
Näin siis oli jo ennenkuin olin töissä.
Ei syö/juo enää mitään öisin (lopetin imetyksen kokonaan lapsen ollessa 1v6kk).
Syö hyvin iltapuuron, eli ei nälkäkään ole.
Nukkunut samassa sängyssä meidän kanssa, kunnes pari kk sitten siirtyi omaan sänkyyn meidän sängyn viereen, mutta nukkunut koko yön omassa sängyssään VAIN kerran. Muutoin kapuaa meidän sänkyyn ja ihan meidän tietämättä, osaa tehdä sen hiljaa :D
Osaako kukaan sanoa?
3
147
Vastaukset
- ..........
Jospa sinä kuorsaat? Kokeilkaa siirtää lapsi omaan huoneeseensa nukkumaan. :D
- kahden äiti
Voisiko olla, että isä on sikiunisempi, kuin sinä? Lapsi herää yöllä ja kuikuilee aikansa, kun isä ei reagoi mitenkään lapsi toteaa, että mitään hätää ei ole ja jatkaa uniaan. Samoin aamulla, lapsi herää, mutta jatkaa uniaan, kun ei isästään saa seuraa.
Nukkumaan alkaminen on varmaankin tapakysymys eli on oppinut, että sinun kanssa saa tilannetta venytettyä, kun taas isän kanssa pelleilystä ei ole hyötyä.- nuorempimama
Hei! Kiitokset vastauksista!
Ei, minä en kuorsaa :D mieheltä sitä oon kysyny et kuorsaanko tai nukunko äänekkäästi tai levottomasti kun typy herää aina mun kanssa, niin en kuulemma :D
Minä oon meistä kahdesta se sikeäunisempi. En rupea seurustelee lapsen kanssa vaan sanon että nyt on yö, nyt nukutaan. En muuta. Lapsi pomppii päälläni ja "inisee"/kitisee ja välillä laskeutuu alas sängyltä ja jää sängyn viereen marisee että nostais joku sänkyyn (pääsee itsekin mutta haluaakin huomiota, siis huomiota keskellä yötä!).
Ei oo huonetta mihin siirtää nukkumaan enkä varmaan hennoiskaan siirtää..
Mulla on tullu illoista yhtä painajaista ja alan kuuden maissa jo ressaamaan että voi damn kohta taas PITÄS rueta nukkumaan.
Hermot meinaa mennä nykyään jo kun kohta kaksi vuotta ollut tätä. Jo vauvana oli huono nukahtamaan iltaisin.
Ja kun sanon että hermot meinaa mennä niin en tarkoita mitään sellaista että alkaisin riehumaan, väkivaltaiseksi tms. Huutanut olen että rupea nyt jumalauta jo nukkumaan.. Pakko myöntää. Mutta harvoin on näin päässyt käymään ja olen heti pyytänyt anteeksi ja antanut halin, ja lapsi halannut takaisin.
Outoa nuilla harvoilla kerroilla on ollut se, että tyttö on HETI rauhoittunut huudahdukseni jälkeen ja iha just nukahtanut.
En tiedä mikä oikein on kun kaikkemme ollaan miehen kans yritetty ja oltu välillä yrittämättä vaan sama meno jatkuu ja jatkuu.. Ehkä vielä joskus meilläkin nukutaan hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708