Nykyisin joka talvi toistuu sama: Viitaniementie 15:n piha-alue/jalkakäytävä on vaarallinen niin asukkaille kuin ohikulkijoillekin. Kaupunki auraa siivun jalkakäytävästä jättäen suuret kinokset pihalle ja taloyhtiön ovien eteen kulkuesteeksi.
Pyörävajaan saa taistella tiensä, kuten myös porraskäytäviin. Surkeaa on kulku kaikilla. Varsinkin iäkkäämpien ja lasten kanssa kulkevien taiteilua lumivallien ja ajotien kapeassa välissä on hirveä katsella. Äskettäin pieni lapsi oli liukastunut ja kaatunut ajotien reunalle. Onneksi yksikään auto ei juuri silloin kurvannut Sepänkadulta...
Tiedämme, että, jos vahinko sattuu, JVA huolehtii jatkossa hyvin alueen turvallisuudesta. Mutta miksi vasta sitten? Vastuu piha-alueen turvallisuudesta on taloyhtiöllä, kuka käytännön työn sitten tekeekin.
Asukkaita hävettää ja nolottaa vieraiden puolesta, tuskastuttaa oma kulkeminen.
Johtuuko tilanne isännöitsijän vai JVA:n välinpitämättömyydestä? Kummankin.
Jäämme kai taas odottelemaan, että kevätaurinko sulattaa lumet - ja suojakeli valuttaa sulaa lunta pitkin talvea kellaritiloihin.
JVA, vaarallista välinpitämättömyyttä Viitaniemessä!
10
413
Vastaukset
- Väärä osoite.
Siis hetkinen???
Miksi valitat Suomi24-palstalla?
Oikea osoite on taloyhtiön hallitus. Miksi et reklamoi sinne?
Hallitus palkkaa sekä isännöitsijän, että huoltoyhtiön, ja on niiden "pomo". Vaatikaa hallitusta reklamoimaan huoltoyhtiölle, ja jos homma ei korjaannu, niin sitten hallituksen pitää vaihtaa huoltoyhtiötä.
Vai onko helpompi purkautua tänne, etkä uskalla ottaa luuria käteen, ja reklamoida hallituksen suuntaan?- Moukat
Luuletko asian olevan noin yksinkertainen. Isäänöitsijä ei valttämättä edes vastaa puheluihin ja soittopyyntöihin. Noilla on yleensä pitkät sopimukset ja todennäköisesti on valittu hyvävelijärjestelmällä huoltoyhtiö. Aika lepsulta vaikutti isännöitsijä. Pitäisi etsiä ylempitaho, jolle voisi laittaa palautetta. pyytää muitakin talon aasukkaita laittamaan yhteisreklamaatio tai useampi nimi alle, ottaa tilanteesta valokuvat todisteiksi ja päivämäärät. fiksut huolehtii itsekkin asioista, mutta on näitä suurpiirteisiä tekijöitä.
- väärä maakunta
Ja missä on joku Viitaniemi anyway. Jos noi on jotain heinähattujen horinoita sisäsavosta, niin onhan teillä siellä niitä lapioita ja traktoreita.
Suomi 24: ssä saa haukkua vaan kehä III sisäpuolen ( suurkorso) isännöitsijöitä. - Hkilainennnnnnnnnnn
Kyllä jokainen tietää Jyväskylän suuruuden!
- Marja-O
Olemme huomanneet saman kuin viestiketjun aloittaja. Emme asu kyseisessä talossa, mutta kuljetamme lapsiamme viereiseen kouluun.
"Hallitukseen suuntaan" on kuulemamme mukaan reklamoitu useaankin otteeseen.- vali vali
byy hyy.
Taas itkee kädettömät ja jalattomat työttömät. Kun ei pääse kännipäissään helposti kaljakeissin kanssa kotia kulkemaan. Ottakaa lapio ja kola ja tehkää itsekkin jotain ja hiekkaa löytynee myös niin LEVITTÄKÄÄ SITÄ.
Ihan oikein teille juopoille ja juoppojen lapsille. - Raihnanen
Noista aurauksista maksetaan vuokrassa aika ruhtinaallisesti. Kaikki ei ole juoppoja tai työttömiä ainakaan omasta tahdostaan. Aika ronskia tehdä huonosti työt, kun tietää et niistä maksetaan aika suuria summia noille huoltofirmoille. Varmaan taloista löytyisi apuvoimia, jos se näkyisi edes edullisempana vuokrana tai muuna korvauksena. Ei kukaan ilmaiseksi auraile. Oletteko ajatelleet et se on aika rankkaa työtä lähteä pikkutunneilla aurailemaan pihoja ja katuja varsinkkin kun ikää tulee.
- joo'o
JVA on aivan perseestä ja asiakaspalvelu myös
- Anonyymi
Samaa mieltä
- 37-37
Aloittajalle on esitetty kysymyksiä tässä ketjussa........
Aloittaja voisi nyt vastailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871714- 851222
- 1101113
- 67906
- 102874
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33653