Vaatteiden tahallinen kutistaminen

kutistelija

Mikä olisi paras keino vaatteiden HALLITTUUN kutistamiseen pyykinpesukoneessa. Olen tässä pudotellut painoa n. 20kg, ja kaikki omistamani vaatteet alkavat olla sen verran isoja että ne näyttää jo hölmöltä päällä. Olen kuitenkin vielä n.10-15kg tavoitepainostani, eikä opiskelijabudjetilla viitsisi ostaa uusia vaatteita jotka ovat muutaman kuukauden päästä taas liian isoja.
Eli, onko teillä hyviä keinoja miten nykyvaatteitani voisi hieman kutistella HALLITUSTI pesukoneessa? Varmaan liian korkeissa lämpötiloissa on ratkaisu, mutta miten eri aineet reagoivat mihinkin.

2

17550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entä ompelukone?

      Hallittu kutistaminen ei onnistu, koska et voi koskaan tietää lopputulosta ennen kuin olet kokeillut. Puuvillainen T-paita voi lyhentyä tai kaventua tai molempia, mutta se voi myös kutistua vinoon tai muuten vain menettää muotonsa kutistumatta tai repsahtaa kokonaan. Ja puuvilla on se "luotettavin" kutistuja; muut luonnonkuidut menevät yleensä täysin pilalle ja tekokuidut eivät kutistu.

      Sinuna lainaisin joltakulta ompelukoneen ja kaventelisin pahimpia vaatteita sivusaumoista. Vaikkei olisi kovin kummoinen ompelijakaan, ei pysty tärvelemään garderobiaan yhtä pahasti kuin kutistusta kokeilemalla.

    • realistiiiii

      Villavaate on ainoa, mikä ehkä kutistuisi. Muuten ei tuu onnistumaan. Yritin äskettäin saada vähän ryhtiä 100% puuviillaa olevaan trikoopaitaan. Laitoin sen lähes kiehuvaan veteen ja pyörittelin hiljakseen vartin verran. Ei tapahtunut yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14460
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7310
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe