Tärkeä, ellei tärkein ja sitäkin vielä tärkeämpi, saattaisi olla tällä palstalla ladaylivoimaisuuden ihanuustarkastelu. Ihanuustarkastelussa huomio on kiinnitettynä Ladan positiivisiin puoliin, elikkä hyvyyteen ja suuremmoisuuteen. Ladaomistajan näkökulmasta tällainen luuppi on hyvä ellei sitäkin parempi tahi vallan kaikkein paras, koska ladamoittijoita palstalla vieraille ylin kyllin, etten sanoisi liikaa, ja vielä sitäkin enemmän. Lada on autona kyllin hyvä, ellei vieläkin parempi.
Ladaylivoimaisuuden
ihanuustarkastelu
14683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
eikös vuonna 2003 myyty noin 30 000 uutta autoa, joista oli 800 ladoja. Mistähän johtuu ladan valtaisa suosio?
ei vihaisuustarkastelu
Henkilöautoja myytiin 147 405 kpl vuonna 2003.
Juu oikeassa olet, ja tarkistin ladojen osuuden joka oli 948kpl.Siinä ajattelemisen aihetta
ei turhanpäiväinen joutavuuksien kertaus. Tilastoja voi jokainen lukea tilastotieteen luennolla.
Meillä kaikilla on tuossa luvussa todella ajattelemisen aihetta, aivan kuin edellinen kirjoittaja aiheellisestikin huolestuneena toteaa.
Niin mielellämme kaikki soisimme, että tuon luvun loppuun voitaisiin lisätä vielä nolla.
Tämä toivomuksemme epäilemättä toteutuukin jo aivan lähivuosina.
Mutta tuo nollan lisäys tapahtuu korkeintaan Venäjällä, Suomessa näin ei tule käymään -edes märissä päiväunissasi.
Hyvä huomautus, nollan sijasta voi olla lopussa tosiaan peräti yhdeksikkö.
Keskustelu kaipaa uusia raikkaita tuulia Ladan moittimisen sijaan. Keskustelun näkökulmaksi sopii esim. Ladan mainioisuus.
Mitä kieltä on "mainioisuus"? Kipin kapin kouluun, jos tyhmyisyys vaivaa.
ehkä kaikkein minin
Taisinpa osua arkaan kohtaan, ilmeisesti joku muukin on huomauttanut sivistyksen vähyydestä. Reaktiosi on kaikki aiemmin julki tullut toki ymmärrettävä ja jopa odotetun primitiivinen. Jatka samaa linjaa niin meillä kaikilla on hauskaa.
Aina vaan Pallen pienioisuus tulee selkeämmäksi.
"Pienioisuus"? Oletko kenties virolainen? Opettele nyt hyvä "mies" suomea, tai edes jotain sivistyskieltä.