Betaserc

jepulisjee

Nyt on suunnileen kuukauden tinnittänyt vasempi korva. Kahden viikon päästä olisi uusi aika lääkärille. Voiko tuosta betaserc olla vielä hyötyä?

16

16887

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Ei paitsi jos on Meniere niin EHKÄ.

    • Onhan siitä

      ollut monellekin hyötyä ja netistä löytyy tutkittua tietoa.
      http://www.tinnitusjournal.com/detalhe_artigo.asp?id=448

      Sain itse juuri reseptin, mutta määräsi jostain syystä 8mg, vaikka tuon tutkimuksen mukaan 16mg:lla kolme kertaa paremmat tulokset. Täytyy katsoa minkä verran antavat apteekissa, voisi ottaa tupla-annoksen. Harmi kun en huomannut sanoa lääkärille.

      • Halpaakin

      • 12 +

      • Eihän moni muukaan
        12 + kirjoitti:

        No ei betaserc ole tinnituslääke.
        Itsellä se aiheutti sen, että tinnin lisäksi tuli kohina.

        lääke ole tehty juuri siihen tarkoitukseen mihin voi käyttää, mutta eipä tuo auttanut minuakaan. Alkuun vaihteli voimakkuus ja tajuus, hiukan taukojakin, mutta nyt tuntuu kuin kuuluisi taas entistä voimakkaampana. Enpä viitsi jatkaa kokeilua, olisi pitänyt varmaan ainakin heti tinnituksen alettua kokeilla.

        Korvan kauttahan se vaikuttaa Menieren taudissakin ja verenkierron paraneminen voi nostaa värekarvat pystyyn, ei vaan toimi kaikilla. Oli farmaseuttikin kokeillut tuloksetta.

        Ihmetyttää, ettei näin yleiseen vaivaan ole keksitty hoitoa, tutkiikohan kukaan edes aktiivisesti. Olisi hyvä rahasampo lääkefirmalle jos lääkkeillä hoituisi tai sitten lääkäreille / muille hoitajille.


    • Menieretinnitus

      Itselläni Betaserc pahensi huminaa/tinnitusta.
      Puolen vuoden kokeilun jälkeen, lääkärin kanssa keskusteltuani jätin sen kokonaan pois.

      • 10 + 6

        Betaserc on lääke, jonka vaikutustapa on yhä tuntematon.
        En uskaltaisi käyttää, ties mitä se vaikuttaa ties minne.
        Koettakaa tivata parempia lääkkeitä!
        Ennemmin vaikka jotain rauhoittavaa ja rentouttavaa, kunnes muuta keksitään.


      • rahastusta
        10 + 6 kirjoitti:

        Betaserc on lääke, jonka vaikutustapa on yhä tuntematon.
        En uskaltaisi käyttää, ties mitä se vaikuttaa ties minne.
        Koettakaa tivata parempia lääkkeitä!
        Ennemmin vaikka jotain rauhoittavaa ja rentouttavaa, kunnes muuta keksitään.

        Lääkäri kirjoittaa betaserkiä että pääsisi potilaasta eroon kunniallisesti, siis kehtaisi periä maksun. Olisi suuri työ alkaa selvittää tapausta.


      • Ei niinkään
        rahastusta kirjoitti:

        Lääkäri kirjoittaa betaserkiä että pääsisi potilaasta eroon kunniallisesti, siis kehtaisi periä maksun. Olisi suuri työ alkaa selvittää tapausta.

        Minun piti ainakin pyytää ja sanoi, että tuskin auttaa. Kun tarjolla ei kuitenkaan muutakaan ole niin turha mennä uudestaan. Itsekin pystyy keskittymään niin ettei järki mene. Hypnoosin luulisi kyllä auttavan tässä jos missä.


      • Anonyymi

        Lähtikö tinni/humina pois kun lopetit Betasercin?


    • Anonyymi

      Minulla todettiin Menier kaikkine oireineen hirmuinen kohina korvissa ennen 5-6 kestävine huimaus/oksennuskohtauksineen. Betasec auttoi 24mg 2× vrk. Pieni kohina joskus häiritsee, mutta ei paljon. Lääkäri kehoitti vieöä jatkamaan puolisen vuotta lääkettä.

      • Anonyymi

        Hei! Täällä tuore Menieerikko! Lääkkeet sain 3vkoa sitten, ja huimaus loppunut. (Vain hetkittäisiä heitehuimauksen tuntemuksia), siihen nähden että taudin aktiivivaiheessa huimaus, humina, ja korvien vinkuminen oli 24/7 päällä. Sivuoireita ei itselläni ole, ja tämä lääke on tutkittu, turvallinen ja hyvin siedetty. Närästystä oli ekan viikon aikana, Se meni Renniellä ohi.
        Lääkkeenä Betasec 24mg x2 tbl xvrk. Kuulon alenemaa ei todettu, koska se pitäisi saada tutkittua kun nk.pahin kohtaus päällä.
        Elämänlaatu parani 80%. Näiden ohimenevien humahdusten kanssa pystyn kyllä elämään.
        Tsemppiä kaikille Menieerikoille!


    • Anonyymi

      kuinka monelle betaserc 16 mg on auttanut tinutukseen?
      itsellä tuli välikorvan asentohuimaus pari kuukkautta sitten ja nyt pari-kolmevikkoa
      korvat tinnuttaa ,oikea puoli enempi

    • Anonyymi

      Menoeriä töbi

    • Anonyymi

      Ainakaan lääkäristä ei ole apua eli tuohon huimaukseen ei ole oikein lääkkeitä muuta kuin päänkääntely ja Betasercvoi auttaa ainakin korvan verenkierrossa..

    • Anonyymi

      5 viikon käytön jälkeen tuli lääkäriltä ohje jättää pois. Mutta jo päivän parin jälkeen nousi tinnituksen voimakkuus huomattavasti ja takaisin häiritsevälle tasolle. Aloitin uudestaan lääkkeiden oton ja jo 24h sisällä huomasin, että voimakkuus laski taas siedettävälle tasolle. Taajuus tinnituksessa on sama, mutta voimakkuus hieman laskee. Käytössä 24mg betaserc.

      Yksityiseltä puolelta korvalääkäriltä hoidot loppuivat tähän. Verikokeet, korvan katsominen, kuulotestit olivat mitä tehtiin. Lopuksi ehdotti, että joko elää tämän kanssa tai sitten määrätään kolmiolääkkeet.

      Ei sanallakaan muista mahdollisista toimenpiteistä. Haetaan toinen lausunto julkiselta puolelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      72
      2756
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1209
    Aihe