Sokeria tankkiin

l h

Tälläinen legendahan on, että jos tankkiin laittaa sokeria, karsta jumittaa moottorin korjauksen tuolle puolen. Sokeri ei kuitenkaan liukene bensaan, joten se jäis bensansuodattimeen kiinni. Pitää olla siis sellainen moottori, jossa ei suodatinta ole. Kun sokeri sitten pääsee moottoriin saakka, miksi se tuottaisi karstaa NIIN paljon, ettei moottoria sais enää korjattua? Toimisko tuo vaan kaksitahtisissa?

Sokeri ja ruuti kyllä tuottaa reippaasti karstaa, mutta se seos palaa hitaasti. Moottorissa lämpöä pitäis olla vähän enemmän.

Jos joku on itse koittanut laittaa sokeria tankkiin ja onnistunut rikkomaan sen, kertokaa. Itse en ole koskaan kuullut yhdestäkään kerrasta, jollon tuo olis toiminut, joten juttu on urbaanilegenda kunnes toisin todistetaan.

20

22911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janne69

      ...sokeri tuki bensansaannin ja itse moottorille ei käy kuinkaan.

      • Turisti

        vuosia sitten tapasin Leningradin junassa pariskunnan, joka kertoi laittaneensa sokeria naapurin poikien amerikanraudan tankkiin, "ihan vähän vaan".
        "Kyllä ne sitä sitten hinasivat", oli toteamus.


    • Örkki

      Styrox liukenee bensaan, jämäyttää koneen paremmin.

      • l h

        Styroksi tosiaan liukenee bensaan. Kaikkea hyödyllistä sitä pikkupoikana riehuessa on oppinut. Mutta moottoriin? Tuo on uusi idea. Onko sitä kukaan koittanu?


    • asdf

      Viime vuonna tuli ruottin tv:stä ohjelma missä testattiin. Mitään ei tapahtunut, vaikka sokeria jopa kaadettin suoraan kaasuttimeen.

      • jönssi

        no mitenköhän tuo sitten on ku toiset sanoo kyllä ja toiset taas ei!
        itseänikin kiinnostaisi onko tuo totta!


      • mopossa sokeria
        jönssi kirjoitti:

        no mitenköhän tuo sitten on ku toiset sanoo kyllä ja toiset taas ei!
        itseänikin kiinnostaisi onko tuo totta!

        Tositieto moposta , tukki suodattimen , bensahanan ja kaasarin ja oli tosi hankala saada puhtaaksi. Kaikki osat piti liottaa useita kertoja vedessä. Kaasarissa tukki neulaventtiilin ja se tulvi jatkuvasti. Noin 10 tuntia työtä ja tekijä kävelee edelleen terveenä.Kiroaminen on kyllä voinut häntä vahingoittaa. Ei vahingoittanut konetta.
        Ei tosiaankaan liukene vaan tankkiin jää kirkas kidemuodostelma.


    • Juju

      Sopivasti tankkiin, tulee outoja käyntihäiriöitä, jotka vetää korjaajankin oudoksi.

    • KEpohönkä

      Sokeri ei liukene bensiiniin, eikä dieseliin.
      "Esimerkiksi sokeri ei liukene bensiiniin, koska sokerin sisäiset voimat ovat "vetisiä" vetysidoksia, joita bensiinin sisäiset van der Waalsin voimat eivät pysty särkemään" (Wikipedia)

      Toki hienossa sokerissa kiteet eivät ole samankokoisia vaan seassa on myös "pölyä" joka lähtee bensiinin tai dieselin mukana tankista. Jollei tankissa ole tarpeeksihienoa sihtiä, lähtee kidesokeri polttonesteen mukana.
      Myös lämpö sulattaa sokerin nestemäiseksi. Jos sokerikiteitä pääsee esim. kaasuttimeen, ne sulavat koska kaasutin on kuuma. Näin ollen kaasutin tukkeutuu.
      Moottorivaurio on lähes varma jos sokeri pääsee moottoriin. Öljy ei kykene voitelemaan liikkuvia osia jos sula sokeri on koneessa. Öljy ei liuota sokeria pois metallipinnoilta vaan sokeri palaa liimamaiseksi karstaksi ja tukkii männänrenkaat, ja kaikki metallipinnat aiheuttaen lämpötilan nousun ja moottori leikkaa kiinni.

      • Auto Masentaja 2

        Älä viitsi kun et tiedä etkä osaa.

        Kaasutin ei ole kuuma.
        Sokerin sulamispiste on reilusti yli 100 astetta.

        Vaan minä tietäisin, miten moottorin saa jumiin sokerilla, vaan en kerro. Tyhjäpäitten ei tarvitse tietää siä.


      • kouhiaper
        Auto Masentaja 2 kirjoitti:

        Älä viitsi kun et tiedä etkä osaa.

        Kaasutin ei ole kuuma.
        Sokerin sulamispiste on reilusti yli 100 astetta.

        Vaan minä tietäisin, miten moottorin saa jumiin sokerilla, vaan en kerro. Tyhjäpäitten ei tarvitse tietää siä.

        Ai oikeen autoasentaja :D wau! Ime sykkivää. Sokerin sulamispiste on 184 tai olikohan 186 astetta ja kakstahin kaasarinkurkku tai sylinterin imuaukko on takuulla yli tuon.


    • rukkaauto

      meidän Saab on pelannu 2-vuotta, sit asjettiin yhteen suuntaan 450km. auto ei kulje koin pari kilsaa..on bensapumppu..virranjakaja..puola vaihdettu. auto tosin -88 mallia.
      olisko sinne sokerii yks onneton lurjus laittanu..herää kysymys kun näitä lukee..odotan vastauksia.

    • Ojalanpauli-likes-Yeshua

      Voihan tuo legenda olla ollut totta vielä by the times of the Azusa street revival, kun keittäviä syylareitakin korjattiin kananmunalla ihan onnistuneesti Mummo Ankan sähköautoissa.

    • nibbel

      Vammane
      t:Nibbelmonsta

    • Anonyymi

      Mut jos kusasis tankkiin ja sit sokerit perään. Kannattais kokeilla iha omalla autolla.

    • Anonyymi

      kaverin koiran serkkupoika kerran kerto suolakepposesta mutta ei siitä sen enempää

    • Anonyymi

      Nyt kun bensa alkaa lähennellä halvimpien jalometallien hintoja, varkaudetkin ovat lisääntyneet. Minulta on veneestä pöllitty pari tankkia ja bensat. Samoin monelta muulta samassa Lahtelaisessa satamassa. Ei vaan jaksa roudata haisevaa tankkia mukana joka kerta. Ajattelin että jätän veneelle kannun tai halvan irtotankin varastettavaksi. Sisällä bensaa, johon on sotkettu jotain moottorin tuhoavaa ainetta. Suola ja erilaiset hapot nyt tulee ensimmäisenä mieleen. Sellaista kamaa kun myy eteenpäin, niin varmasti alkaa "reklamaatioita" myyjälle tulla ja jos omaan käyttöön menee, niin kalliiksi käy.

      • Anonyymi

        Tuota soveltaen minulla on kesämökilläni melko helposti löydettävissä vajaa likööripullollinen pakkasnestettä...


    • Anonyymi

      Kuulemma tinneri olis sellainen aine tuhoaisi moponmoottorin, bensaa vain hajuksi sekaan. Mäntä oli sulanut. Mites tuo saatavuus nykytisin?

    • Anonyymi

      Hapot ja vetyperoksidi ihan hyviä.. Erään Veetin iskän auto kylläkin tykkäs kyttyrää.. No bensat ollu aika rauhassa liiterissä xd

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe