Huomasin etten olekaan hyvin perillä oppimastani asioista. Eräs tuttu kysyi, että saako työnantaja tarkistaa aina työntekijöiden kassit ennen lähtöä. En oikeastaan ole varmaa siitä, mutta sen voin tarkistaa. Kuitenkin huomasin, että ollaan luettu kaikkea, muttei oikeastaan mitään perusteellisesti emmekä osata antaa vastauksia heti tuollaisiin simple kysymyksiin.
Kyseessä oli Lidl-myymälä.
Kyseessä oli Lidl-myymälä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niinpä, varsinkin kun asia riippuu siitä, että mistä kasseista on kyse ja onko kysyjänä itse "pääpomo" vai vain pikkutärkeä esimies.
Aikaisempi työntekijä kassalta se oli kuten aina opiskelijat ovat opintojensa ohella töissä.
Sen kuulin vielä lisäksi, että Lidl suoraan ilmoittaa, että kuinka paljon rahaa täytyy saada kassaan tietyssä ajassa. Kyseinen opiskelija työntekijä sanoi, ettei hän ikinä saanut tuollaista summaa kassaan, muttei nyt irtisanottu, koska oli muutenkin määräaikaisesti siellä.
Lidl mittaa jokaisen työntekijän kassasuorituksen eli ajan ja sen aikana kassaan tulevan rahan. Jokaisen täytyy ylittää tietty määrä. Jos jää sen alle, kuulemma olisi irtisanominen.
Ei ihmettä että perhe, joka omistaa Lidl:in saa Saksassa suurimmat vuositulot yrityksestään.
Nyt kun olet sen lakikirjasta katsonut, tiedät vastauksen.
Eli juuri siksi erikoistutaan eri alueisiin, että ollaan jossain asiassa päteviä.
Eli kassia ei saa katsoa, paitsi poliisi. Ja aloitushan oli trolli. Lakimies ei kyselisi näin hassuja.
Korostan edelleen, että asia riippuu siitä, mihin "kasseilla" viitataan. Ihmiskehon osiin vai laukkuihin?
Sukupuoli vielä....
Asia riippuu todellakin kassista. Itse pidän siitä kun kassaneidit tai mikä neiti tahansa tarkistaa mun kassit. Sen sijaann jos sinä et siitä pidä, voit tarkistaa mitä asiasta sanotaan ao. kaupan sisäisessä ohjeistuksessa tms tai viime kädessä lakikirjasta. esim pakkokeinolaista.T: Kalevi