Osaisikohan joku neuvoa miten buddhalaisuutta voisi opiskella opettajan johdolla Tampereella? Olen itse vasta aloittelija asiassa ja kaipaisin jotakuta osaavampaa opettajaksi tai ainakin opiskeluseuraksi. Jollei varsinaisia opettajia löydy niin mitä muita tapoja buddhalaisuuden opiskeluun tarjoutuisi Tampereella?
Buddhalaisuuden opiskelu Tampereella
6
1123
Vastaukset
- gilgamesh.
Ihan vain varoituksen sanana, että mahayana suuntauksissa opettaja-oppilassuhde perustuu usein gurunseuraamis-mentaliteettiin, jollainen nyt ei varsinaisesti kuulu buddhan ydinopetusten joukkoon. Ehkä se silti sopii jollekin, mene ja tiedä.
Buddhan omissa opetuksissa on juuri se hieno asia, että niihin tutustuminen, ja harjoittaminen hänen itsensä opettamilla metodeilla (mm. Satipatthana sutta) eivät sinänsä edellytä omaa opettajaa. Jonkin verran viitseliäisyyttä kylläkin.
Jos englannin kieli taipuu, niin sellaisilta sivustoilta kuin audiodharma, dharmaseed ja dhammaloka löytyviä audiopätkiä selailemalla saa helposti buddhalaisuudesta kiinni.
Nirodhalla näyttäisi muuten olevan toimintaa myös Tampereella. http://www.nirodha.fi/ - MasterZeromus
Whoop, whoop, whoop! Oletko tosissaan? No sehän helppoa kun kaikki on sallittua minkä parhaiten huomaa Thaimaassa missä poliisitkin ostavat palveluita alamaailmalta ja maan rahastoa ylläpidetään pornoluolien kautta kun jokainen buddhalainen siellä on niin laiskoja maksaan rehellisesti veroa. On kuule niin naurettava oppi että muutkin nauraa.
Hinayana buddhalaisuus on se puhdasoppisin nimittäin ja vaikka buddhalais kirjoituksissa olisikin n.s kieltoja ei niitä tarvitse noudattaa kun se olisi keskitien vastaista. Eli vastakäskyjä! Älä varasta, mutta et saa olla varastamatta, Sinun on maksettava veroja, mutta saat olla maksamatta veroja, Älä pane peppuun, mutta et saa olla panematta, Älä usko Jumalaan, mutta et saa olla uskomattakaan, Älä kasvata lapsia, mutta et saa olla kasvattamattakaan, Älä piere vanhan ihmisen aikana, mutta et saa olla pierasemattakaan j.n.e.
Siinä vain joitakin esimerkkejä miten buddhalaisuus käytännössä toimii joten voi ihmetellä miten yhteiskunnat perustuen tuohon oppiin edes pysyvät pystössä kun ei edes potilaita ole tarvis viedä sairaalaan eikä edes haudata vainajaa. Luostareitten tarkoitus onkin penseyttää buddhalaisia enemmän välinpitäämättömiksi ja päinvastoin kuin omassa uskossani niin ei tunneta ikuisen elämän ihanuuttakaan vaan ikuiseen kuolemaan sammuminen. Eli tuo oppi on Saatanasta. Älä palvo kuvia, mutta et saa olla palvelemattakaan, että siinä se syy miksi rukoillaan Buddha patsaitten edessä.- Hihhuli taas
vauhdissa. Voi tuota tietämättömyyden määrää! Ja mikä kliseiden tulva!
- tie-toinen
Hei! Minä haluaisin myöskin tietää, onko netissä jotain sivustoa, jossa on lueteltu tamperelaisia buddhalaisia ryhmiä? Haluaisin mukaan buddhalaiseen toimintaan, mutta en tiedä, mistä aloittaa. Mahayana-buddhalaisuus kiinnostaa ehkä eniten, koska siinä korostuu eniten toisten auttaminen ja välittäminen.
- Vajrasattva
Tässä yksi vaihtoehto, bodhisattva-ihanne vahvasti opetuksessa mukana:
http://www.triratna.fi/2012/10/tampereen-triratna/
- tie-toinen
Lisään vielä, että jos uskoisin jälleensyntymään ja bodhisattvoihin ja näihin tällaisiin, pitäisin itsestäänselvänä sitä, että ryhdyn bodhisattvaksi pelkän oman valaistumisen tavoittelemisen sijaan. Jos ylipäätään tavoittelisin valaistumista, tavoittelisin sitä myös siitä lähtökohdasta, että siten voin olla parempi muille. Siis mahayana-buddhalaisuus vaikuttaa kaikkein viisaimmalta tieltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1115065
- 644939
- 863990
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753540Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv592981- 432731
- 152257
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️441804- 341661
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371588