Romaniperhe yläkerrassa....

Mukavia ihmisiä.

Joopa. Alussa kun he muuttivat oli vähän pakko napista tupakantumppien heittelystä nurmikolle ja metelistä. mutta puhumalla asiat saatiin selvitettyä. Sen jälkeen ei lennelleet tumpit eikä roskat, enkä minä napissut.

Yläkerran väen kanssa juteltiin aina kun satuttiin nokikkain ja verraten edellisiin (valtaväestöön kuuluviin) naapureihini, tämä perhe oli ihanteellinen. Eivät metelöineet öisin, eivätkä ajelleet sitä kuuluisa rallia autoilla pitkin pihamaita, paremmin nämä käyttäytyvät kuin naapuruston valtaväestö.

Nyt surettaa, kun perhe muutti pois. Mukavia ihmisiä olevat he. Uudet naapurini (valtaväestöä) ovat kovin levottomia ja rauha on possa....

13

1603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rasittavia

      Mullakin metelöi aivan saatanasti tossa yläkerrassa! Voivat elää miten haluavat, kun eivät käy töissä. Olen alkanut suorastaan kärsimään mielenterveys ongelmista, kun en saa nukuttua!

      • varavenettä

        niin, niitähän on ollut suvussasi. muuta osastolle, ennenkuin teet jotain lapsille


    • rasittavia

      Siinä näkee taas mustalaiten välin pitämättömyyden.(muuta osastolle).

      Kävin tossa koputtaa vähän ovelle ja soittivat poliisille!!! Luulin, että mannet ei ole vasikoita...

    • mitä tehdä

      Kun mustalainen VASIKOI!!! Niin mitä mieltä muut mustalaiset on siitä???

      Julkistanko tuon vasikka mannen nimen täällä??? Miten reagoitte sellaiseen??

    • 2tgy4g4

      meitä on moneen junaan ja vaunuun meitä ihmisiä, kaikissa porukoissa on omat pellet ja omat nerot. täytyy olla aika vihan turruttama kun vetää samalla kammalla kokonaisia kansoja mutta tätähän ne jotkin tuolla korkeissa palleissaan tahtoovat, että rahvas väestö painaa toinen toisiaan alas, oli sitten kyse ihon väristä, kehon koosta, kulttuurista, uskonnosta tai mistä hyvänsä. ja monet siihen ansaan tipahtaavatkin.

    • Meitä on moneen juna

      Minulla on kahdenlaisia kokemuksia romaneista, aivan äärilaidoista. Toinen lapsiperhe oli parhaat naapurit, joita meillä on koskaan ollut. Aina sai apua, jos tarvitsi ja sitä annettiin myös heille vastavuoroisesti. Toivat iloa ja väriä naapurustoon. Merkille pantavaa oli heidän hyvin kasvatetut lapset, kohteliaita ja mukavia. Perheen äiti auttoi meitä monissa käännösjutuissa, koska oli hyvä kielissä, me autoimme taas sitten kodinhuollossa, jossa olen ammattilainen.

      Sitten työpaikkakunnalta toisenlainen kokemus, perheen lapset huutelivat pihalla törkeyksiä kun tuli töistä kotiin, jopa vanhempiensa aikana. Ei vaikuttanut mitään, jos tästä heille huomautti. Meno oli kuin villissä lännessä, sanan negatiivisessa merkityksessä.

      Meitä on moneen junaan ja selvästi perheen sosiaalinen asema ja sivistystaso ratkaisee paljon, millainen naapuri on, on sitten romani tai muu suomalainen. Romaneiden kohdalla tuntuu, että ollaan vielä herkemmin ääripäissä, tai sitten se vain näyttää siltä. Idiootit ja sivistymättömät ihmiset ovat kylläkin samanlaisia, niin pää valkoinen tai musta.

    • 80%

      Niin muttakun yli 80% esim manneista on työttöminä. Niin eikö silloin jo voi vetää samalla kammalla??? 80%

    • Gitanoes

      80% romaneista työttömiä, mistä moinen tilasto? Romaneilla on valtaväestöä korkeampi työttömyysprosentti, mutta 80% luku on älytön, toivottavasti kirjoittaja ymmärtää sen itsekin.

      Meikäläisillä on haasteita erityisesti koulutuksen osalta, ja valitettavasti osalla romaneista on monenlaisia sosiaalisia ongelmia, jotka eivät liity niinkään etniseen taustaan kuin siihen että prosentuaalisesti romaneista suurempi osa kuuluu sosiaalisesti alempaan tuloluokkaan. Alemman tuloluokan ihmisillä on sitten samankaltaisia ongelmia, niin romaneilla kuin valtaväestöllä.

      Koulutuksen avulla moni romani pääsisi keskiluokkaan ja monet sosiaaliset ongelmat vähenisivät.

    • töihin siitä

      Itse veikkaisin, että 99% romaneista on työttömiä... En ole ainakaan koskaan nähnyt työtä tekevää mannea.

      • Anonyymi

        Kyllä minäkin uskon mieluumkin tähän 99 %:iin. Siinäkin saattaa olla kaunistelua. Kovin persoja työlle, mutta ikinä en minäkään ole nähnyt työtä tekevää romaania.


    • Ain laulain työtäs t

      Töihin siitä veikkaa, mutta ei tiedä. Siinä on oleellinen ero. Se, että sinä et ole nähnyt, ei tarkoita etteikö heitä olisi.

      Minä, luonnollisestikin, olen tavannut kymmeniä työssäkäyviä ja jos minun tuttavapiirini romanit ottaisi otokseen, niin työttömyysprosentti olisi alle 10%. Toki minun lähipiirini romanit ovat pääsääntöisesti hyvin koulutettuja ja eteenpäin pyrkiviä.

      Miten se GG Caravan räppäsikään: "se ei tiedä, se luulee..". Laittamattomasti sanottu =)

    • Anonyymi

      No valakolaiset tietäkää tämä. Mannet vasikoi aina kaikki muut paitsi omansa. Tulevat uskoon. Kemissäkin ruorihampaat vasikoi yli 150 ihmistä ja 10 vuotta myöhemmin näyttää sama toistuvan. Vaiko sittenkin poliisin salainen supersoluttautuja etninen ryhmä. Huom yks tyyppi onnistu yrittää polttaa 150 ihmistä.

    • Anonyymi

      Vastaisku, Kelaan poltto noista asuntoasioista? Verottajalle poltto pimeästä kaupanteosta?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      52
      5890
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1010
    Aihe