Savon murre ?

Ossoottako työ puhuva Savon murretta ?
81353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Emmie taija uskoltoo ies yrittöö.Mitteepä siulle kuuluupi?Miulla ols kalkukoo uunis.HIENO MURRE! Täytyy alkaa opettelemmaan. Ite oon syntyny Pojanmaalla.Asunu Iisalmessa ja Pieksämäellä. Nyt n.10v Varkaudessa. Olis muute aikamoinen haaste kaikille ihmisille opetella oman synnyinpaikan murre. Huh...huh. Mä ainaki voisin aloittaa opiskelun mun ystävän avustuksella.(TEUVA) vai soittaisko suoraa Keskiselle Tuuriin. ps.Oon töysässä syntyny

Äänestä

Voe tokkiisa. Huonosti ossoon ennää, mutta ymmärrän vielä hyvin.
----
Avvoo nyssäkkä. Poesta kiäreet. Ota asseeks iso veihti, ja pien huarukka. Paa eväs ettees topakalle pöyvälle (ei sua täristä). Hätistä muut loetommalle (voep räeskyä...) Iso veihti kärki eillä keskelle kukon selekee ja leikkoo nylykyttämällä eistaas kämmenen mentävä aakko.

Nosta lämpäre kättees, pua voeta piälle ja hujjaata iäntä kohti. Se ol' kuorta särpimeks. Huokase ja raahotu, ota huarukka kätteen ja kato kukon sissään.

Näläkä on jo tolkuton, etkä sisällöstä sua selevee - niinkö? Usko poes, eissäs on herkkuva: se mössö on aetoo Partas-Hanna- vaenoon resetillä luajittua savolaesta pikkelsijä - oekeeta ahvenkalloo kylyki kylessä toesta killoo ja joka välissä sitä ihteensä, eli ison punasilimäpossun kylykee.(helekutin hyvvee läskijä, tolokuttoman nuukasti lihhoo.)

Paa rotteesit lassiin, silimäs kii ja hujjaata huarukka syvemmälle hyvvään. Jottaen saet kuitennii, kaekki se on syötävän hyvvee... Avvoo suus ja laeta lasti maeskuttimmee.

Suus kii, huarukka poekkeen. Elä uattele, vuan naati. Koeta piättee... nimittäen kummastako tykkeet enempi - kalasta vae kukosta.

Elähän hättäele, usko vuan - hyvvee se ol'! Anna huarukan heiluva, ruotoja ei tarvihe pelätä. Huokase vällii, rööhtäse ja anna himon yltyvä!
----
Mitäs tossa tehtiin ?

Äänestä
  • Ai mitäkö tehtiin? No siinä perustettiin hanke uusille sähköankeriaille. Muutaman miljoonan hanke helposti :)

    Äänestä

Harva enää ossaa "viäntee" oikein. Ja " viäntäjien" määrä vähenee koko ajan. Murretta pitäs elvyttää,vaikka opettaa koulussa.
Savo murre on kaunista kuultavaa,verrattuna vaikka stadin slangiin.

Äänestä
  • Kaikki murteet on hienoja ja niitä pitää vaalia käyttämällä niin paljon kuin mahdollista. Intissä oli hienoo kun meidän komppanian pojat oli ihan ympäri suomee, Hangosta Rovaniemelle ja Vaasasta Kiteelle. Ja kaikkee siltä väliltä muutama sawolaismöllikkä seassa.

    Äänestä

No kae minä ossoon sitä hoastaa iha hyvin. Se riippu aenoasttan siitä keltä kyssyy. Olj muute oovvon kuulosta ku olin kaapassa ja kassalla möllöttävä mies sano että päivvee, siinä vaeheessa kun minä mänin laettammoon omija ostoksia hihnalle. Siinä sitte olin vähä ihimeissään että kaapan kassalla oleva mies viäntellöö savvoo

Äänestä

Kaitpa tuossa ossaa. Mutta olen asunut muuallakin kuin Savossa niin puhheeni on vähän sekoitus eri murteita.

Äänestä

put put put put putkun

Äänestä

Kommentoi aloitusta


> viänäne < kirjoitti:

Ossoottako työ puhuva Savon murretta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu