Keitin

A.Tenkala

Onko kukaan rakentanut keitintä vanhasta 3 ltr:n maaliastiasta tai vastaavasta asentamalla sen sisään toista pienempää metalliastiaa (n.1 ltr)? Itse olen yrittänyt aikani kuluksi puurtaa moisen parissa, mutta ilmeisestikin ilmareikiä ei ole vielä tarpeeksi tai koko on väärä, koska tuli sammuu kattilan asentamisen jälkeen.
Ajatuksena on keittää vesi polttamalla lyijykynän kokoisia tikkuja, joita metsä on väärällään. Näin välttyisi puiden tekemiseltä keittopuuhiin.

4

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eränkävijä

      Kokeilepas seuraavaa:

      Älä käytä erillistä astiaa tulen polttoon,vaan laitat ne tikut suoraan siihen 3 l:n purkkiin. Poraat 10 mm:n poralla ilmareikiä 30 mm purkin pohjatason yläuolelle. Korkeus antaa varaa tuhkaantumiselle käytön aikana. Rei'itys siten, että reikien väliin jää myös se 10 mm ehjää. Tulee melko lukuisa joukko reikiä. 50 mm astian yläreunasta alaspäin teet läpiristikon 4 mm:n teräslangasta. Se on kattilan alusta. Keittoastian valitset siten, että sen ja tulipurkin halkaisijan erotus on n.50 mm. Kattila tietenkin pienempi.

      Nyt sinulla on tikkutoiminen Trangian sovellus, joka toimii, kun käytät kuivia kuusen alaoksia tai maahan karissutta kuivasoksaa tai maahan kaatuneiden kelojen lastuja. Tervaskantolastu on vähän turhankin ärhäkkää...

      • Tenkala

        ...sulle eränkävijä veikkonen, minä koetan tuota. AT.


    • tikkutuli

      olen mietiskellyt vähän samoja asioita. laitapa nettiin hakusanaksi turbo-stove tai sierra stove, niin saat mielenkiintoisia linkkejä.
      Isompi nuotionpohja tulee kun ottaa 200 l tynnyrin ja leikkaa siitä käyttöön alimman kolmanneksen. Leikatut reunat käännetään kaksinkerroin ja 5 cm korkeudelle alareunasta leikataan kulmahiomakoneella n. 15 sm pituisia railoja pohjan suuntaisesti. Leikattujen railojen kohdalta pelti lyödään sisäänpäin lommolle. Näin saadaan kunnolliset ilma-aukot, vajaa 10 kpl. Lopuksi laitetaan alle vaikka auton vanne pultilla kiinni. Näin tätä voidaan käyttää vaikka nurmella tai asfaltilla aiheuttamatta vaurioita. Ei savuta ja palaa mukavasti.

      • yks

        Tuohan oli kiva vinkki, näyttää komealta kun tollasen heittää repun päälle ja lähtee menee...
        herättää ansaittua huomiota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6345
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3786
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      816
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      790
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      132
      769
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      691
    Aihe