Onko tämä yhteiskunta nyt jotenkin yliherkistynyt aseiden ja niiden käytön suhteen.
Itse olen usein ampunut piekkarilla mökillä, vaimentimella ja sub paukuilla tosin, mutta välillä seassa on myös kovaäänisempiä paukkuja. Onko tämä rikos ?
Entäpä jänön ampuminen pellon nurkasta, tai orava puusta ?
Mun mielestä näissä ei o mitään outoa, mutta jos naapuri soittaa poliisit, niin aseet pois ja ampuja putkaan. Tähänkö ollaan menossa ?
Tässä esimerkki, joskin ilman taustatietoa...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013010616521575_uu.shtml
Ampuminen omilla mailla.
14
794
Vastaukset
- ttttttyt
Jutussa sanottiin, että syrjäseudulla.
Omalla maallaan saa ampua vaikka tykillä jos siihen on lupa, taajamista en tiedä.- Vasitenuhalla
Mitä lupia omalla maalla tarvitaan jos kohdistat esim.hirvikiväärin etkä aiheuta yleistä vaaraa? Et mitään. Toinen asia on jos joku menee puolukka sankon kanssa vasiten tausta alueelle ja soittaa poliisille.
- ei itsestäänselvyys
Tykille nyt tuskin mkukaan lupaa. Omnalla maalla saa toki periaatteessa ampua, mutta turvallisuutta ei saa vaarantaa. marjastajilla kun on oikeus liikkua vapaasti, niin kyllä siinä ampuja vastuussa on. Jos marjastajata soittaa poliisin paikalle, niin ampuja siinä heikoilla on, mikäli ei ole lääninhallituksen vahvistamalla ampumaradalla ampunut.
- Ai ai ai
Jotku menee sinne tahallaan?
- että tahallaan
Totta mooses, ei kai kukaan vahingossa marjaan mene ?
- vahinkossa paksuksi
Sehän oon yhteiskunnan roskasakkia, joka toiselta hakee.
- Taustajoukot
Kyllä ne jotku osaa keksiä,vaikka mennä taustalle että saavat soittaa pollarille.
- mennään radalle
Sitten on kait parempi suosiolla säästää patruunat viralliselle ampumaradalle ammuttavaksi. On aika ajamassa ohi, tuossa omalla maalla ampumiseen.
- Ampuva naapuri.
On vaan vähemmän jäniksiä, niilä radoilla....
- Ryynäsen Topi
Samaa isoveli valvoo projektia kuin tämä nykyinen "kysy paperit jos näyttää alle 30v henkilöltä" tämän ostaessa alkoholia tai tupakkaa. Ennen oli normaalia että maaseudulla ammutaan ja harrastetaan asiallisesti tietenkin mutta nykyään asiallinenkin harrastus pyritään kriminalisoimaan tarkoituksellisesti. Kuten sanottu omalla maalla saat harrastaa ammuntaa laillisesti mutta kuka vaan voi nostaa etuoikeutettuna syytteen sinua vastaan vaaran aiheuttamisesta tahallaan vaan siitä syystä ettei juuri pidä ammunnan harrastamisesta. Seuraavaksi tulee sata varmasti metsästyslakiin muutos kiväärin käytöstä metsäkanalintu jahdissa ja suunta ei ainakaan edistä kivääri/latvalintu asiaa. "Joku saattaa kävellä marjassa takamaastossa" on yhtäkuin kotiin on moni kuollu, autolla ojaan ajaessaan, katolta pudotessaan tai harrastuksessa vaikka jääkiekossa laitaan taklatessa. Tässä maassa riittää tuhansia ja tuhansia pykäliä vielä muutettavaksi niin että kukaan ei kävele edes heikoille jäille vaan menettää henkensä vasta täytettyään sata vuotta ja vuosia letkuissa vihanneksena kiduttuaan!!! Huom Isoveli valvoo koko ajan!!!
- Muistamme vielä
Aselaissa ja Ottawan sopimuksessa näimme jo sen että hallituspuolueet eivät juurikaan välittäneet metsästäjien tai kansalaisten oikeuksista. Joten ensi vaaleissa kannattaa tarkasti katsoa ketä äänestää. Googlaamalla näkee edustajittain miten he näissä kahdessa laissa äänestivät. Lupien hinnat yli kolminkertaistuvat sen vuoksi että hallitus säästää mielenterveyden hoidossa! Meidän metsästäjien on alettava pitämään yhtä, muuten harrastuksemme häviää. Ja vaaleissa on syytä katsoa tarkkaan puolueen ja edustajan toimet ja äänestys näissä kahdessa kysymyksessä.
- ei persuilulle
menehän persu siitä huutelemasta vaikka jonnekin politiikkafoorumille.
- Ryynäsen Topi
Hmmm aseharrastaja=PerusSuomalainen. 600 000 PerusSuomalaista on melkoinen prosentti äänestäjistä!! Luulin että harrastajissamme on vihreitä lukuunottamatta liki kaikkia eduskunta ryhmiä mutta näemmä väärässä olin. Mites "ei persuilulle" on tälle sivulle sitten eksyny???
- uliuliuli2
Jyrki Katainen harrastaa metsästystä ja kuuluu ampumaseuraan. Tietääkseni Jyrki Katainen ei ole persuissa???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22603Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361280- 1001257
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753- 35732