Tikkaat parvelle

jets

Mökin työmaa alkaa olemaan siinä vaiheessa, että pitää alkaa parvelle nousemistakin ajattelemaan.

Tarkoituksena olisi tehdä suhteellisen kevyet tikkaat, joita ei sentään portaiksi ehkä viitsi kutsua sentään.

Toiveissa on, että tikkaat olisivat sen verran kevyet, että ne voi nostaa päätyseinälle roikkumaan, jotteivät vie tilaa kun parvella ei olla.

Olisiko aiheeseen liittyviä kokemuksia? Ideoita? Etukäteen kiittäen!

Toivon mukaan tämä ketju edes vähän säästyisi näiltä provoilijoilta, trolleilta ja miltälieriemuidiooteilta. Mieleen tulee, että joku ehdottaa tuuli- ja aurinkovoimalla toimivaa hissiä, jonka kaiteena on vipukirves ja lattiana istuinlämmitin.

Niin, siis oikeasti, vakavissaan toivon ideoita, kokemuksia ja tietoa. En ole ennen tämmöisiä kyhäillyt, parit portaat on kyllä tullut tehtyä.

10

4021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mara...

      Osta alumiininen lapetikas ja sahaa se sopivan pituiseksi, ei ole painava käsitellä. Pyöreä askelma ei ole mukava jalan alla, mutta niihin voi ruuvata vaikka laudat. Kokonaan puusta rakennetusta tulee raskas.

    • Mara, olisiko sulla jotakin esimerkkiä tästä? Metallinen kuulostaa minusta huonolta vaihtoehdolta hirsimökkiin.

      Mitä tarkoittaa lapetikas? Siis katon lappeelle tarkoitettuko?

    • Kiitos, sdpää, tuo on tosiaan ihan oikeasti pohdittava ratkaisu.. tutkitaan..

    • parvitrapetsi

      Sähkömiesten käyttämän kaapelitrapetsin pätkä toimii myös. siinä ne poikkipuolat on vähän kulmikkaat jalan alla mutta niihinkin voi ruuvata lauta- askelmat. Kun käyttää niitä melko pystyssä niin kestävät kyllä aikuisenkin kiivetä. Kevyet eivätkä vie paljon tilaa. Sähkötöitä tekevästä liikkeestä saa sellaisen parin metrin pätkän edullisesti.

    • mökkeilijä ...

      Suosittelen kyllä tuota byggmaxia, koska kaikenlaiset siirreltävät tee-se itse ratkaisut saattavat olla jopa vaarallisia kun sieltä parvelta alas tullaan.. Itse tein suosiolla kiinteät oikeat portaat vaikka tilaa vei, on ollut hyvä ratkaisu sekä lapsille että aikuisille.

    • Joo, kyllä me käymme nuo Byggmaxin tikkaat tarkistamassa.

      Lisää ideoita otetaan vastaan! Tuo kaapelitarpetsi oli kyllä ihan hirveä idea.. ei millään pahalla..

    • outohomma

      Tee ihan peruspuutavarasta ja ylääpäähän liukuraudat et siis kanna tikkaita mihinkään mutta saat nostettua ne täysin pystyyn ja kun tarvetta nostat ne takaisin vinoon eli rappusiksi.
      Tuo päätyseinälle kokonaisten tikaiden kantaminen ei kyllä lisää mitään pinta-alaa tikkaiden alla rojua eipä oikein onnistu nosto hyvin ja lisäksi täytyy olla voimaa ja tekniikka kunnossa.

    • Jep, idea olikin tosiaan tehdä perustavarasta, ja ideoita haen. Jo tuokin pystyyn nostaminen auttaa, vaan eipä se seinälle nostaminen tuossa ole kovinkaan iso juttu, se kun vaatisi vain ylävartalon kääntämisen 90 astetta. Eli tosiaankin on hyvin lyhyt matka päätyseinälle :)

      Mulla on valmiiksi PHL-lautaa ja todella järeätä reisilankkua. Reisilankun alkuperäinen kohde on oikeitten portaitten tekeminen, vaan kun olen päättänyt tehdä kevyet tikkaat, enkä varsinaisia portaita. Tuommoiselle kalliille höylätylle reisilankulle on muutakin käyttöä. Teen siitä vaikka muualle sitten portaat tms. Portaat vaan veisivät pirusti tilaa.

      Tuo PHL ei taida oikein sopia, tai tulisi sitten kapoiset ja todella kevyet, tai sitten joutuisin vahvistamaan askelmia.

      Mutta voipipa olla tuo pelkkä pystyynnosto-tikkaittenkin tekeminen vaihtoehto. Mistä ehdotat että nuo liukuraudat pitäisi tehdä?

    • Pave 62

      Jos löyty etenemää 90cm, niin tee luhtiportaat, tälläiset tein itse liimapuusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6514
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3890
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3305
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1043
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe