Haluttomuus on usein eron syy

ehkä se jokin kuivui kokoon

Turhaan ihmiset "väkisin" sinnittelevät, jos esim. seksi nopeasti alkaa huveta suhteesta. Seksuaalisuus on kuitenkin tärkeä osa parisuhdetta, joten mikä suhde se on jos seksi on väkinäistä, eikä yhteinen iloinen asia???

8

2709

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WhiteWolf

      Voihan se olla niinkin mutta suhteessa kyllä tulisi olla paljon muutakin kuin pelkästään fyysinen kontakti. Mielestäni fyysisen puolen voisi myöhemmin ehkä saada kuntoon jos vain muut osa-alueet on kunnossa. Pitää huomioida toista enemmän eikä vain ajatella itseään - niin henkisesti kuin fyysisesti. Ihan talousasioissa kuin rakastelussakin. :)

      • Mies -40

        Jos seksi ei suju se aiheuttaa kitkaa kohta kaikkeen muuhunkin ajan myötä. Kyllä se parisuhde on alkava toimivalla seksillä ja muut asiat muokkautuu ajan myötä. Talousasiat ja muut muuttuvat helpommin kuin halut.


      • Nainen 44
        Mies -40 kirjoitti:

        Jos seksi ei suju se aiheuttaa kitkaa kohta kaikkeen muuhunkin ajan myötä. Kyllä se parisuhde on alkava toimivalla seksillä ja muut asiat muokkautuu ajan myötä. Talousasiat ja muut muuttuvat helpommin kuin halut.

        Aivan samaa mieltä. Jos seksi ei luista yrityksistäkään huolimatta ja vuosikausia on ongelmia, niin parisuhteesta puuttuu jotain hyvin oleellista, eikä sitä korjaa hyvä talous tai muukaan osa-alue.


      • Kissi
        Nainen 44 kirjoitti:

        Aivan samaa mieltä. Jos seksi ei luista yrityksistäkään huolimatta ja vuosikausia on ongelmia, niin parisuhteesta puuttuu jotain hyvin oleellista, eikä sitä korjaa hyvä talous tai muukaan osa-alue.

        Tosi masentavia neuvoja, realististia varmaan tosin. Itse haluan vielä elää illuusiokuplassa et kestän lähes seksittäkin. Mietiskelin just et en ole saanut esim tänä kesänä kertaakaan vaikka asutaan saman katon alla. Viimeksi joskus loppukeväästä sain vongattua hoitoa. Silloinkin minä olen aina päällä ja aktiivisena. Muuten mieheni on minusta aivan ihastuttava ja oi niin seksikäs, saavuttamaton vain. Yleensä ihmisissä aina joku ärsyttää, tässä miehessä pidän kaikesta muusta paitsi hänen haluttomuudestaan. Voi miksei alkuajat voi säilyä edes jotenkin ennallaan. Itse haluaisin lähes päivittäin ja usein jaksan vielä ehdottaakin, vaikka pakithan siinä aina tulee. Alan olla kyllä tosi rikki tästä ja itkeskelen varmaan jo säännöllisesti päivittäin, ihan fyysistä tuskaa varmaan. Vaikea nukkua ja halia ihmisen vieressä, joka ei kuitenkaan seksuaalisesti halua. Kauhean epäreilua. En halua lähteä enää näin kypsällä (30v) iässä notkumaan baareihin tms. kun mulla on jo ihana mies, jota en missään nimessä haluaisi jättää, mut...


    • N25

      Taidanpa olla kanssasi eri mieltä. Itse en ole koskaan päätynyt vakavampaan suhteeseen sellaisen miehen kanssa, jonka kanssa seksihalut/mieltymykset eivät kohtaa. Tottakai suhteen alkumetreillä seksiä on enemmän ja pieni väheneminen on ihan luonnollista aikaa myöten.
      Sen sijaan haluttomuuteen eivät ihmissuhteet nuorella iällä ainakaan oman ja tuttavapiirin kokemusten pohjalta lopu. Useimmiten syynä on lähinnä erilaiset toiveet ko. ihmissuhteelta tai muut suuret ristiriitaisuudet.

      Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että (hyvä) seksi kuuluu parisuhteeseen erottamattomasti, mutta kyllähän oikea ihmissuhde on muutakin kuin seksiä. Jos seksi on suhteen kantava voima, on kyse vakipanosta eikä muusta.

      • Dilla

        "Jos seksi on suhteen kantava voima, on kyse vakipanosta eikä muusta."

        Nimenomaan näin, olen kanssasi aivan samaa mieltä.


    • Juppe

      Hyvä seksi...parempi mieli...

    • sekä toisinpäin

      Haluttomuus johtuu henkisestä erosta, vieraantumisesta, hylkäämisistä, loukkaantumisista jne. Jos parisuhde kaatuu seksin puutteeseen on se ollut vain viimeisen tikin ratkeaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9179
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7980
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5709
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2364
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2097
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1746
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1692
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1439
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1370
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1327
    Aihe