Oon 15-vuotias tyttö, joka on innostunut koirien kouluttamisesta, hoitamisesta ja paijjaamisesta. Olen rakastanut koko mun elämän koiria, mutta vanhemmat eivät koskaan ole suostuneet minulle sellaista ostamaan? Tiedän että husky on vetokoira ja tarvitsee paljon aktiviteetteja ja sen luonteen piirre on pakko päästä vetämään. Huskya voi vetää pyörällä ja vaikka lasta pulkassa. Kävisin sen kanssa pitkillä lenkeillä, aamulla, heti koulusta päästyä, ja illala. Ainut on ongelma on kun vanhempani keksivät koko ajan "tekosyitä" ensin ongelmana oli mm. luonne, karvan lähtö, koiran haju, hoito, lenkkeily ymsyms. kun sain kaikkeen vastauksen yhtäkkiä syynä oli "emme ole koiraihmisiä". Kaikin keinoin olen yrittänyt saada suostumaan, olen myös aika yksinäinen ihminen eli kavereita ei enää niin hiveästi ole, ja jos on heidän kanssa riitelen usein. Eli saisin muutakin tekemistä kun itkeä omassa huoneessani ja olla koneella. Onko teillä mulle neuvoja kuinka saan vanhemmat edes vähän tulemaan vastaan tän asian suhteen?
ps. tiiän paljon siitä rodusta ja luonteesta ja tiedän että sen kanssa täytyy olla paljon, mutta mitä muuta minullla olisikaan kuin aikaa..
Siperianhusky
3
146
Vastaukset
- joskus itekin nuori
Voithan kokeilla dogsitter hommaa tai alkaa vapaaehtoiseksi koirien parissa? On paljon nuoria joiden vanhemmat ei hanki koiraa vaan monet tyytyvät kiertämään näyttelyissä, tarjoamaan kasvattajille apuaan tai seurustelemalla naapureiden koirien kanssa sekä avustamalla kodittomia koiria (www.koiratarhat.com) Suomenkin eläintalot löytyy... Eli toistaiseksi tarjoa apuasi ja kerää lisää tietotaitoa. Odotus palkitsee :)
Jos koira-ala kiinnostaa yläasteen jälkeen niin voit päästä jopa opiskelemaan koirien pariin. Tutkaile ! - Ajankuluksia arvelin
Tuli noista opinnoista mieleen:
http://www.kpedu.fi/Koulutus.aspx?type=1&eid=150&id=2&p1=2
http://www.studentum.fi/Elaeintenhoitaja_Kennelala_105058.htm
Dogsitter:
http://www.4h.fi/kohti-tyoelamaa/kurssien-kautta-toihin/koiranhoito-kurssit/
Näyttelyt ja tapahtumat:
https://omakoira.kennelliitto.fi/tapahtumakalenteri/frmTapahtumakalenteri.aspx
Pääset tutustumaan saman henkisiin ihmisiin samalla tsemppiä! :) - Ei kaikkien koira
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11175820
Eivätkö vastaukset miellyttäneet edellisessä ketjussasi? Kannattaa olla rehellinen ja suoraselkäinen ja puolustaa omia näkemyksiään myös kasvottomia nettimaailman anonyymejä vastaan :)
Terv. Se edellisen ketjun viimeinen kirjoittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41374Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41121- 261096
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45788Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29713Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4687